Prípad vraždy Viliama Andrášika pokračuje o mesiac

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BANSKÁ BYSTRICA 5. novembra (WebNoviny.sk) – Výsluchom jedného svedka a čítaním výpovedí z prípravného konania pokračovalo dnes na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie v prípade vraždy Viliama Andrášika, ktorého dom v bratislavskom Prievoze potom získala bytová mafia pod vedením Zuzany Znamenákovej.

Zo šestice obžalovaných sú vo výkone trestu za iné trestné činy 49-ročný Milan Struhal, 53-ročná Zuzana Znamenáková a 35-ročný Miloš Švaňa. Znamenákovú, považovanú za šéfku jednej skupiny bytového gangu, odsúdili na 16 rokov. Struhal si odpykáva 25 rokov za úkladné vraždy „ostravského veksláka“ Jozefa S. a ďalšieho českého občana Petra H.

Podľa obžaloby išlo bytovej mafii o Andrášikov dom v bratislavskom Prievoze. Znamenáková mala za to, že sa zbaví Andrášika, zaplatiť Struhalovi, ktorý si prizval na pomoc Juraja M. Ten najal Švaňu a dvoch bratov z Kysúc, aby Andrášika vytiahli z domu a potom ho doviezli na dohodnuté miesto za Považskou Bystricou blízko Bytče. Následne Struhal, prezývaný Mamba, a obžalovaný Juraj M., prezývaný Tiger, Andrášika vzali do svojho auta a presunuli sa k tzv. Beňovskému jazeru. Tam na Andrášika lanom pripevnili činky a sotili ho do vody, kde sa utopil. Vražda starého mládenca Andrášika, prezývaného Motýľ, sa stala v marci 2007.

Ako svedok vypovedal muž, ktorý cez sprostredkovateľa kúpil Andrášikov dom za tri a pol milióna korún. O smrti Andrášika nič nevedel, iba mu povedali, že ide bývať inde, kde sa o neho lepšie postarajú. Znamenáková, ktorú svedok ako jedinú z obžalovaných poznal, potvrdila pravdivosť jeho výpovede.

Na pojednávaní sa čítali výpovede ďalších svedkov. Medzi nimi bola i výpoveď susedy, ktorá uvádzala, že Andrášik všade chodil na bicykli, či v lete, alebo v zime. Keď videla na dvore bicykel, vedela, že je Andrášik doma. Označila ho za nekonfliktného a pracovitého človeka, ktorý dom zdedený po mame nechcel predať. Iná suseda uvádzala, že o predaji domu hovoril iba keď mal vypité, ale nespomínal, kam v tom prípade pôjde bývať. Čítali sa aj výpovede ľudí, ktorí poznali obžalovaného Juraja M. ako výrobcu pervitínu. Ten sa k drogám aj priznal, ale podiel na vražde popiera.

Struhalovi, Znamenákovej a Jurajovi M. stíhaných za úkladnú vraždu hrozia výnimočné tresty odňatia slobody až na doživotie.

Proces súd odročil na začiatok decembra. Chce vypočuť ďalších svedkov, medzi nimi i muža, ktorý zabezpečoval predaj Andrášikovho domu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom