Prípad zavraždeného novinára bude v Turecku vyšetrovať hlavný saudskoarabský prokurátor

Džamál Chášakdží
Saudskoarabský novinár Džamál Chášakdží. Foto: archívne, SITA/AP

ISTANBUL 26. októbra (WebNoviny.sk) – Saudskoarabský hlavný prokurátor pricestuje v nedeľu do Turecka v rámci vyšetrovania vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok povedal, že prokurátor sa stretne s tureckými kolegami.

Zabitie bolo vopred naplánované

Prezident tiež potvrdil, že Turecko má „ďalšie informácie a dôkazy“ o zabití novinára predstaviteľmi Saudskej Arábie na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule, kde ho zavraždili a následne rozrezali jeho telo. Saudskoarabská prokuratúra vo štvrtok uviedla, že turecké dôkazy naznačujú, že zabitie bolo dopredu naplánované.

Agentúra AP takisto informuje, že novinárov syn opustil Saudskú Arábiu po tom, ako mu krajina zrušila zákaz cestovania a mohol odísť do USA. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Robert Palladino sa vyjadril, že Washington rozhodnutie Saudskej Arábie privítal.

Politická vražda

Chášakdží zomrel 2. októbra. Vláda v Rijáde predtým z vraždy obvinila agentov. Turecký prezident v tejto súvislosti uviedol, že novinár a známy kritik saudskoarabského režimu sa stal obeťou starostlivo naplánovanej „politickej vraždy“ zo strany saudskoarabskej tajnej služby a ďalších predstaviteľov.

Zároveň vyslovil odhodlanie zaistiť, aby páchatelia, ako aj tí, čo zločin nariadili, neunikli spravodlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Džamál ChášakdžíRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan