Pripájanie pokladníc na Finančnú správu sa nepozdáva nielen podnikateľom a obchodníkom

Pokladňa
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 21. augusta (WebNoviny.sk) – Plánované povinné pripájanie registračných pokladníc cez internet priamo na systém finančnej správy sa nepozdáva podnikateľom, obchodníkom, ale ani výrobcom a predajcom pokladníc.

Ministerstvo financií tak k svojmu návrhu novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice dostalo bezmála 90 zásadných pripomienok, v ktorých pripomienkujúce subjekty kritizujú najmä krátkosť času, za ktorú by sa mali predajcovia navrhovaným zmenám prispôsobiť.

Nové nároky pre podnikateľov

Slovenský živnostenský zväz napríklad upozorňuje, že rýchlosť, akou sa na Slovensku mení legislatíva, kladie na podnikateľov stále nové finančné, technické aj vedomostné nároky.

„Len prednedávnom si majitelia elektronických registračných pokladníc museli dokúpiť fiškálny modul a pravidelne absolvovať servisné prehliadky svojich pokladníc. V zmysle navrhovaných zmien budú musieť tieto elektronické registračné pokladnice vyhodiť a budú si musieť zakúpiť iné zariadenie, vhodné pre systém e-kasa, resp. investovať do jej úpravy,“ uvádza sa v pripomienke zväzu, ktorý navrhuje účinnosť novely posunúť o rok. Prvé zmeny by sa tak zavádzali až od roku 2020.

Problémom však nemusí byť iba rýchlosť, akou by sa mali predajcovia novým nariadeniam prispôsobiť. Zväz obchodu SR upozorňuje aj na problémy s pripojením na internet v niektorých lokalitách.

Problémy na miestach bez internetu

Testovanie systému e-kasa v predajniach spoločností Lidl a Kaufland nepovažujú za objektívne, nakoľko tieto predajne sú sústredené vo väčších lokalitách s dobrou internetovou dostupnosťou a zároveň tieto spoločnosti využívajú on-line prepojenia svojich predajní pre interné potreby.

„Okrem toho, Kaufland a Lidl majú predajne len v mestách. Veľa subjektov má predajne v pohraničí, horách a dolinách so zlým pokrytím a slabým signálom,“ upozorňujú obchodníci.

Ministerstvo financií momentálne pripomienky z pripomienkového konania k návrhu novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice vyhodnocuje. Okrem spomínaných takmer 90 zásadných pripomienkach musí spracovať aj ďalších 56 obyčajných.

Návrh počíta s tým, že od apríla budúceho roka budú musieť všetky hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice na Slovensku používať registračné pokladnice s online napojením na portál finančnej správy. Rovnaká povinnosť má pritom od júla budúceho roka platiť aj pre všetkých ostatných podnikateľov. Náklady na zavedenie nového systému by mali dosiahnuť 18 mil. eur.

Boj proti daňovým únikom

Rezort financií o tomto projekte s názvom e-Kasa hovorí ako o pokračovaní boja proti daňovým únikom. Zároveň ide o ďalšie z opatrení z programového vyhlásenia, v ktorom sa vláda zaviazala zabezpečiť rozšírenie priameho elektronického prepojenia registračných pokladníc s finančnou správou.

V praxi bude zavedenie tejto povinnosti podľa ministerstva znamenať, že finančná správa bude mať okamžite prehľad o každom nákupe či transakcii, pretože každý vydaný doklad bude zaevidovaný na centrálnom úložisku. V hoteloch a reštauráciách by tento systém podľa odhadov rezortu mohol znížiť daňovú medzeru na DPH až o 15 %.

Pozitívne efekty zo zavedenia e-Kasy však vláda avizuje aj pre samotných podnikateľov. „Systém e-Kasa bude pre podnikateľov znamenať zníženie administratívnej záťaže pri obstarávaní hardvéru, či zníženie nákladov pri prevádzke pokladnice. E-Kasa zabezpečí aj kontinuálny prechod medzi účtovnými dňami, export dát na zjednodušenie plnenia daňových povinností a dostupnosť dát počas archivácie,“ uvádza ministerstvo financií s tým, že podmienkou je internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Zákazníkom má zase systém umožniť overenie pravosti pokladničných dokladov v reálnom čase.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMF Ministerstvo financií SR