Pripomíname si Svetový deň Braillovho písma, významným míľnikom v jeho histórii je rok 1878

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Braillovo písmo
Braillovo písmo prinieslo nevidiacim možnosti, nezávislosť a rovnosť. Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 4. januára (WebNoviny.sk) – Svet si vo štvrtok pripomenie obrovský význam reliéfneho Braillovho písma pre život nevidiacich. Svetový deň Braillovho písma si každoročne pripomíname na výročie narodenia Louisa Brailla (1809 – 1852), autora tohto systému na písanie a čítanie používaného miliónmi nevidiacich a slabozrakých na celom svete.

„Štvrtý január, výročie Braillovho narodenia, prináša príležitosť na zvýšenie povedomia nielen o problémoch ľudí so zrakovým postihnutím a o možnostiach ich riešenia, ale predovšetkým o dôležitosti vytvárať diela v Braillovom písme a poskytovať rovnaké príležitosti čítať a vzdelávať sa aj pre nevidiacich či slabozrakých,“ uviedla pri tejto príležitosti PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) Dušana Blašková, podľa ktorej Braillovo písmo prinieslo nevidiacim možnosti, nezávislosť a rovnosť.

Súťaž braillovských esejí

Ani takmer 200 rokov po vzniku Braillovho písma sa tento nástroj komunikácie nedostáva do úzadia, nevytlačili ho ani moderné technické a technologické výdobytky.

Prax podľa Blaškovej potvrdzuje, že tí, ktorí si osvoja zručnosti spojené s čítaním a písaním Braillovho písma, nadobudnú vyššiu úroveň gramotnosti a dosahujú väčšie úspechy v oblasti vzdelania a zamestnania v porovnaní s tými, ktorých učenie bolo primárne založené na technike hovoreného slova.

ÚNSS sa preto snaží propagovať dôležitosť Braillovho písma pri prístupe nevidiacich k informáciám a pri ich sociálnej inklúzii viacerými podujatiami na národnej i medzinárodnej úrovni.

Jedným z najprestížnejších je medzinárodná Súťaž braillovských esejí, v ktorej 22-ročná Zuzana Fährerová z Nových Zámkov obsadila svojou prácou Bodky ako najlepší darček 3. miesto v kategórii Junior. V roku 2017 sa do súťaže zapojilo celkovo 55 autorov z 19 rôznych krajín.

V Uhorsku ho zaviedli v roku 1893

Braillovo písmo predstavili svetu v roku 1825. Za hranice Francúzska však začalo prenikať až po roku 1850.

Významným míľnikom v jeho histórii je rok 1878, keď Kongres pre zlepšenie osudu nevidiacich a hluchonemých na svojom zasadnutí v Paríži odmietol všetky ostatné návrhy na slepecké písmo a postavil sa za zavedenie Braillovej abecedy do celého sveta.

V Uhorsku ho zaviedli v roku 1893, prvé slovenské učebnice tlačené Braillovou abecedou vyšli až po roku 1923. Braillovo písmo tvorí šesť bodov zoradených po troch v dvoch stĺpcoch.

Kombináciou bodov možno vyjadriť písmená abecedy aj s diakritikou, interpunkčné znamienka, matematické či chemické symboly aj noty. Veľkosť jednotlivých bodov, vzdialenosť medzi nimi, ako aj medzi riadkami je pevne daná tak, aby sa základná bunka Braillovho písma, takzvaný šesťbod, dal obsiahnuť bruškom jedného prsta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať