Prípravné práce na hrade Krásna Hôrka budú stáť takmer 550-tisíc eur, nákladná bude i demontáž žeriava

Hrad krasna horka kolaz.jpg
Foto: SITA - koláž WBN.

Slovenské národné múzeum vyhlásilo výsledky verejnej súťaže na prípravné práce k obnove hradu Krásna Hôrka.

Ako múzeum uviedlo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie, predmet zákazky je rozdelený na dve časti a náklady budú predstavovať spolu takmer 550-tisíc eur bez DPH. Pôvodná predpokladaná celková hodnota zákazky bola takmer 740-tisíc eur bez DPH.

Práce na hrade rozdelili na dve časti

V prvej časti verejného obstarávania ide o práce na hrade, konkrétne o čistenie horného hradu, nádvorí a parkánu, odvodnenie piateho nádvoria, sanáciu vlhkých konštrukcií kaplnky a odstraňovanie cementového škárovania a omietok z hradieb.

Múzeum dostalo k tomuto obstarávaniu ponuky od dvoch záujemcov. Súťaž vyhrala spoločnosť PD Roštár s ponukou takmer 470-tisíc eur bez DPH. Len samotná kompletná demontáž vežového žeriava bude podľa vestníka stáť 60-tisíc eur.

Druhú časť tvoria práce v podhradí, kde je potrebné odstrániť stavby a objekty, ktoré sa nachádzajú pod hradom. Do tejto verejnej súťaže sa prihlásilo päť záujemcov a súťaž vyhrala spoločnosť PEMAX PLUS s ponukou takmer 80-tisíc eur bez DPH.

Pri požiari zhorela strecha aj exponáty

Hrad Krásna Hôrka, ktorý sa nachádza nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy, vyhorel 10. marca 2012. Pri rozsiahlom požiari bolo celkovo poškodených 324 kusov zbierkových predmetov a 27 úplne zničených. Hasiči vtedy zachránili 90 percent exponátov, zhoreli však šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica.

Krásna Hôrka je jediným hradom na území Slovenska, ktorý sa po 2. svetovej vojne a po rokoch komunistickej diktatúry zachoval so svojím pôvodným zariadením a vzácnymi zbierkami. Snahou Ministerstva kultúry SR je sprístupniť hrad Krásna Hôrka verejnosti do roku 2024.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRSNM Slovenské národné múzeumÚVO Úrad pre verejné obstarávanie