Prípustnú mieru veriteľského rizika má 70 percent samospráv

Po Štúrovej ulici v Bratislave opäť jazdia električky
Pohľad na električku na novo spustenej električkovej trati cez Štúrovu ulicu. Bratislava, 15. jún 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) – Až 70 % samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií dosiahli akceptovateľnú mieru veriteľského rizika, čo znamená, že pri nich hrozí nulové alebo iba nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov.

Devín a Švedlár dostali „déčko“

Tento údaj vyplýva z aktuálneho hodnotenia bonity slovenských municipalít za rok 2015 spoločnosťou CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o. (CRIF SK), ktorá hospodárenie samospráv analyzuje už od roku 2007. Výsledkom hodnotenia bonity samospráv prostredníctvom modelu i-rating, ktorý spoločnosť používa, je pridelenie jedného z ôsmich ratingových stupňov (A, B+, B, B-, C+, C, C-, D) jednotlivým samosprávam na základe vyhodnotenia ich finančného rizika a nefinančných aspektov.

„Nakoľko podmienkou pridelenia ratingového stupňa sú údaje za trojročné obdobie, z celkového počtu 2 927 samospráv bol príslušný ratingový stupeň za rok 2015 pridelený 2 900 samosprávam. Z nich najvyšší stupeň A, teda nulové riziko nesplácania záväzkov v budúcnosti, získalo 4,66 % samospráv, naopak najhoršie hodnotenie D dostali dve samosprávy, ktoré boli počas roka 2015 v nútenej správe: mestská časť Bratislava – Devín a obec Švedlár v Košickom kraji,“ informovala v pondelok hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Najvyšší podiel (39,90 %) majú samosprávy s nízkym veriteľským rizikom (stupeň B-). Hlavné mesto Bratislava má pridelené vyššie riziko (stupeň C) a mesto Košice stredné riziko (stupeň C+).

K vysokému, až 70-percentnému podielu samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika, čo znamená, že v ratingu získali stupne od A po B-, podľa Markovej prispeli predovšetkým dobré výsledky hospodárenia samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií v minulom roku. „Najlepšie obstáli samosprávy v Bratislavskom kraji, v ktorom do tejto skupiny patrí takmer 90 % z nich a naopak najmenej (64,93 %) ich je v Nitrianskom kraji,“ uviedla Marková.

Najhoršie je na tom okres Medzilaborce

Zo 79 okresov má najväčší podiel samospráv bez rizika okres Bratislava V (50 %), takmer bez rizika okres Košice I (50 %) a takmer bez rizika je aj Bratislava I (Staré mesto). Najviac samospráv s veľmi nízkym rizikom je v okrese Turčianske Teplice (65,38 %) a rovnaký podiel (66,67 %) majú samosprávy s nízkym rizikom v okresoch Bratislava II, Bratislava III a Bytča. Najvyšší podiel samospráv s vysokým rizikom, až 20 %, je v okrese Banská Štiavnica.

Všetky samosprávy v okresoch Bratislava I – III, Košice II a III patria do skupiny takmer bezrizikových alebo veľmi nízko, resp. nízko rizikových samospráv. Viac ako 90 % ich je v okresoch Turčianske Teplice (96,15 %), Zvolen (96,00 %), Partizánske (95,45 %), Martin (95,35 %), Senec (92,59 %) a v rovnakom podiele (91,67 %) sú zastúpené v okresoch Bytča, Námestovo a Ružomberok.

„Znamená to, že iba v trinástich okresoch Slovenska je viac ako 90 % samospráv s akceptovateľnou mierou veriteľského rizika,“ priblížila Marková. Najmenší podiel samospráv s akceptovateľnou mierou rizika, iba 26,09 %, je v okrese Medzilaborce.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau