Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Väznica
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže dostanú príspevok na bývanie

BRATISLAVA 12. októbra (WebNoviny.sk) – Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) dostanú na budúci rok príspevok na bývanie. Prostriedky sú už vyčlenené v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.

Hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla pre agentúru SITA vysvetlil, že tento príspevok by mal byť motivačným nástrojom, ktorý by mohol prispieť k zatraktívneniu služby v zbore a pomôcť k personálnej stabilizácii.

O detailoch mechanizmu priznávania tohto príspevku a určovania jeho výšky bude možné hovoriť po definitívnom schválení návrhu rozpočtu, teda keď bude definitívne zrejmý objem prostriedkov určený na toto opatrenie, dodal hovorca.

Od roku 2013 je negatívny trend v schopnosti obsadiť niektoré miesta pracovníkov zboru, uvádzalo sa v Správe o plnení úloh vyplývajúcich z Aktualizovanej koncepcie väzenstva Slovenskej republiky na roky 2011 až 2020 za rok 2016, ktorú vláda schválila v marci.

Kým v roku 2010 prišlo ZVJS 5 225 žiadostí o prijatie, v roku 2016 to bolo 3 380 žiadostí. V dokumente sa píše o potrebe prijatia zmien, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť zboru na trhu práce. Neobsadených funkčných miest príslušníkov ZVJS je v súčasnosti 252.

Celkovo je pre rezort spravodlivosti vyčlenených vyše 400 miliónov eur, z nich je pre väzenstvo určených takmer 165 mil. eur a na súdnictvo vyše 200 mil eur.

Stabilizácia zamestnancov

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská na margo návrhu rozpočtu po jeho zverejnení uviedla, že asi by nebola dobrá ministerka, ak by bola s rozpočtom úplne spokojná.

„Každý minister chce samozrejme pre svoj rezort čo najviac. V každom prípade tak, ako je navrhnutý rozpočet našej kapitoly, vieme realizovať bežný chod a základné priority,“ zdôraznila Žitňanská.

Ako podčiarkla po rokovaní vlády, v rámci priorít sa zamerala na vytvorenie predpokladu na stabilizáciu zamestnancov v justície a v ZVJS, kde získal rezort spravodlivosti zdroje navyše. „Každý pýta viac, ale máme zdroje, aby sme situáciu stabilizovali,“ verí ministerka.

Doplnila, že kritéria na prerozdelenie príspevku na bývanie bude musieť ešte vypracovať vedenie ZVJS. Ministerka Žitňanská by bola za cielenú podporu tam, kde je personálny problém, ale je to na debatu a vo výsledku bude musieť vedenie zboru prijať stratégiu ako postupovať, dodala.

Výdavky väzenstva sa zvýšili

V porovnaní so schváleným rozpočtom na tento rok sú výdavky väzenstva v roku 2018 vyššie o 1,55 mil. eur. Nárast spôsobili vyššie osobné výdavky, vyššie výdavky na pracovné odmeny obvinených a odsúdených a rozpočtovanie príspevku na bývanie.

Výdavky na riešenie potrieb väzenstva pokrývajú základné zabezpečenie výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody, vrátane súvisiacej ochrany a stráženia objektov, ako aj zabezpečenia ochrany poriadku a bezpečnosti v súdnych objektoch. Ako sa uvádza v predloženom návrhu, výdavky na väzenstvo sú ovplyvňované rastom počtu obvinených a odsúdených.

Pokiaľ bude pokračovať nárast aj v budúcnosti, vyvolá to nielen kapacitný problém, ale aj problém vo výdavkoch, ktoré sú rozpočtované a určené na zabezpečenie prevádzky v ústavoch na výkon väzby a v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody, píše sa v materiáli. Na budúci rok sa v rámci väzenstva bude pokračovať v rekonštrukcii budov v Dubnici nad Váhom a v Bratislave.

Rekonštrukcie súdov

Na personálne a materiálno–technické zabezpečenie činnosti súdov, ostatných rozpočtových organizácií a na efektívny výkon okresných súdov, krajských súdov a Špecializovaného trestného súdu je na rok 2018 vyčlenených 200 mil. eur.

V porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom ide o sumu vyššiu o 4,43 mil. eur. Nárast je spôsobený najmä rastom osobných výdavkov. Na zabezpečenie výdavkov na súdne konania – advokátske služby-ex offo, za znalecké posudky, notárske a exekútorské služby, tlmočnícku a prekladateľskú činnosť, úhradu výdavkov svedkom a prísediacim ministerstvo bude mať k dispozícii 10,7 mil. eur, čo predstavuje úroveň roka 2017.

V súdnictve je na kapitálové výdavky určených 5,28 mil. eur. Bude sa napríklad rekonštruovať strecha a fasáda Krajského súdu v Košiciach (900 tis. eur), priestory Okresného súdu Považská Bystrica (500 tis. eur.), rekonštrukcia čaká aj strechu Okresného súdu Čadca (150 tis. eur), pokračovať sa bude v rekonštrukcii fasády a vykurovania na Okresnom súde Prešov (200 tis. eur ), prostriedky sú vyčlenené aj na rekonštrukciu a modernizáciu budovy Okresného súdu Brezno (700 tis. eur) a na rekonštrukciu budovy Okresného súdu Vranov nad Topľou (109 tis. eur). Výdavky 1,60 mil. eur sú určené pre súdy na investičné akcie do 100 tis. eur.

Odporúčané články

Sociálna poisťovňa má v roku 2020 hospodáriť už bez finančnej pomoci od štátu Pozitívom je podľa Kažimíra to, že Slovensko smeruje k vyrovnanému rozpočtu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies