Príspevková sadzba do II. dôchodkového piliera sa zvýši

Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od januára zvyšuje zo 4 % na 4,25 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO).

Sadzba do druhého piliera sa bude zároveň každoročne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu až do roku 2024, kedy dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu. Sadzba poistného na starobné poistenie do prvého piliera sa bude zároveň v tomto období adekvátne znižovať tak, aby v súčte so sadzbou povinných príspevkov do druhého piliera zostala vo výške 18 % z vymeriavacieho základu.

To, že sa bude sadzba do druhého piliera od roku 2017 postupne zvyšovať zo 4 % na 6 % hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu SZČO, schválil parlament ešte v auguste 2012, teda počas druhej vlády Roberta Fica.

Išlo o pozmeňujúci návrh vtedajšieho opozičného poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), ktorý podporili aj poslanci Smeru-SD. Súčasťou vtedajšej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení totiž bolo zníženie príspevkovej sadzby do sporivého piliera z 9 % na 4 % s účinnosťou od septembra 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom