Príspevok pre odídencov za ubytovanie sa zvýši, vláda opäť schválila aj jeho maximálnu možnú výšku

Klúče od bytu
Poskytovanie príspevku za ubytovanie odídencov predlžujú do 30. septembra. www.gettyimages.com

Vláda vo štvrtok (16. júna) schválila nariadenie o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca. Nariadenie po novom upravuje výšku príspevku za ubytovanie odídenca a taktiež sa ustanovuje nový termín, dokedy si budú môcť všetky oprávnené osoby uplatniť príspevok za ubytovanie odídenca.

Príspevok na ubytovanie pre odídencov

V novoschválenom nariadení sa príspevok za ubytovanie odídenca bude poskytovať vo výške osem eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a štyri eurá za jednu noc ubytovania pre odídencaktorý nedovŕšil vek 15 rokov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová v tlačovej správe.

V nebytových priestoroch slúžiacich na krátkodobé ubytovanie má byť príspevok vyplácaný vo výške 12 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a šesť eur za jednu noc pre osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov.

„Cieľom zmeny pôvodnej právnej úpravy je motivovať poskytovateľov ubytovania k udržaniu ubytovacích kapacít a tiež k rozšíreniu ponuky ubytovania zo strany súkromného aj neziskového sektora. Zároveň zohľadňujeme výdavky ďalších oprávnených osôb súvisiacich s poskytovaním ubytovania,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Vzor zmluvy ostáva nezmenený

Účinnosť nariadenia sa navrhuje dňom vyhlásenia z dôvodu, aby bolo možné kontinuálne pokračovať v poskytovaní už zavedeného príspevku.

Oprávnené osoby si budú môcť uplatňovať príspevok za ubytovanie poskytnuté odídencovi najdlhšie do 30. septembra 2022, pričom vzor zmluvy o poskytovaní ubytovania zostáva nezmenený.

Doterajšia výška príspevku za ubytovanie bola sedem eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a 3,50 eura za jednu noc ubytovania odídenca vo veku do 15 rokov.

Maximálne výška príspevku

Nariadenie taktiež určuje aj maximálnu výšku príspevku, ktorú je možné oprávnenej osobe vyplatiť za poskytovanie ubytovania v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie, podľa počtu obytných miestností príslušnej nehnuteľnosti.

Jedna obytná miestnosť – 570 eur (doteraz 500), dve obytné miestnosti – 860 eur (doteraz 750), tri obytné miestnosti – 1 140 eur (doteraz 1000), štyri a viac miestností – 1 430 eur (doteraz 1200).

Dôležitým aspektom z pohľadu rezortu vnútra je vytvoriť priestor pre začleňovanie odídencov do spoločnosti a ich samostatnú existenciu v komunitách, kde žijú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman MikulecZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR