Prístup učiteľov k riešeniu problémov je nekonštruktívny, tvrdí ministerstvo školstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martina Lubyová
Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov a Slovenskej komory učiteľov odmietli pozvanie ministerky školstva Martiny Lubyovej na rokovania k zákonu o pedagogických a odborných zamestnancoch, reaguje ministerstvo školstva na pondelkové vyhlásenia Vladimíra Crmomana z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

Nekonštruktívny prístup k riešeniu problémov

Rezort školstva to zároveň považuje za nekonštruktívny prístup k riešeniu problémov učiteľov. Zároveň konštatuje, že v poslednom čase sa stalo módou obracať sa na ministerstvá otvorenými listami, petíciami, ultimátami, negatívnou medializáciou ešte pred tým, než príde k rokovaniu. Stanovisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu agentúre SITA zaslal odbor komunikácie rezortu.

„Všetci bez výnimky podporujeme naše školy, pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj nepedagogických zamestnancov, pretože skutočne ide o naše deti. Vnímame, že nie je všetko len o platoch a je potrebné zlepšovať aj prostredie a vzťahy, v ktorých učitelia pôsobia. Sú vystavovaní novým tlakom zo strany spoločnosti. Aj preto sme sa rozhodli v novom zákone zakotviť právo na ochranu pred prejavmi sociálno-patologického správania, čiže zlepšiť ochranu pedagógov pri výkone profesie. Chcem, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve, aby nám pomohla spolu v pozitívnom duchu zlepšovať ďalej podmienky pre výkon činnosti pedagóga,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Protestujú proti schváleniu zákona

Školy zostávajú aj v tomto týždni v čiernej farbe. Cieľom kampane Iniciatívy slovenských učiteľov a Pedagogickej komory Českej republiky je informovať verejnosť aj o iných témach, ako je výška platov. Stanovisko agentúre SITA zaslal Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU).

Týždňom škôl v čiernej chcú zároveň tvorcovia kampane protestovať proti schváleniu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorým sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Parlament ho schválil 2. apríla. Zákonom sa tiež vychovávateľom znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním.

Podľa Slovenskej komory učiteľov (SKU) ministerstvo školstva ani vláda nevyužili šancu vytvoriť moderný zákon, ktorý by zvýšil atraktivitu učiteľského povolania, vychádzal by z praxe a nebol by diskriminačný. Nový zákon podľa komory totiž okliešťuje kreditový systém a je dokonca v rozpore so zákonom o celoživotnom vzdelávaní. Zákon nadobudne účinnosť od 1. septembra 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Lubyová