Privatbanka robila čudné transakcie, možno i s Kočnerom

Ľuboš Šefčík
Generálny riaditeľ Privatbanky Ľuboš Šefčík (vpravo) počas tlačovej besedy. Bratislava, 3. apríl 2012. Foto: SITA/Diana Černáková
Daniel Lipšic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) – Kontrolóri finančnej polície pri druhej kontrole v Privatbanke, patriacej do portfólia skupiny Penta, narazili na dve podozrivé transakcie, ktoré majú podľa dosluhujúceho ministra vnútra Daniela Lipšica mimoriadne závažný charakter.

Podľa finančnej polície išlo evidentne o neobvyklé operácie, ktoré ale banka polícii nenahlásila.

V prvom prípade išlo o prevod troch miliónov eur na účet fyzickej osoby za údajný predaj cenných papierov, ktorý sa uskutočnil v daňovom raji, v druhom prípade išlo o takmer 4-miliónovú transakciu pripísanú z Daňového úrade Bratislava I.

„Zjavne sa vymyká povahe a rozsahu podnikateľskej činnosti dotknutého klienta, povinnej osoby, teda Privatbanky,“ uviedol Lipšic.

Podľa informácií agentúry SITA by malo ísť v prvom prípade podozrivej transakcie o prevod peňazí z účtu podnikateľa Mariána Kočnera v zahraničí na účet v Privatbanke z decembra 2011. Podnikateľ odmietol pre agentúru SITA reagovať na „výmysly“.

Druhé podozrenie

Privatbanka
Foto: SITA/Diana Černáková

V Privatbanke to už bolo druhé podozrivé zistenie kontrolórov, za prvé už dostala sankciu.

Vlani kontrolovali 248 obchodných prípadov za ostatné tri roky, pričom z tohto počtu mali konkrétne výhrady len v piatich prípadoch, a z toho v jednom prípade spravodajská jednotka vyhodnotila obchodnú operáciu ako neobvyklú.

Do uzavretia druhej kontroly zatiaľ Lipšic podľa vlastných slov hovorí iba osobný názor. Teraz podľa neho pôjde o druhé zistenie porušenia zákona o boji proti praniu špinavých peňazí, takže banke by mohlo hroziť odobratie licencie. „Určite by som v takom prípade zvažoval takýto podnet Národnej banky Slovenska (NBS), aby bola odňatá licencia Privatbanke,“ uviedol Lipšic.

Odchádzajúci minister vnútra bude pozorne sledovať nové vedenie, ako bude v tomto prípade ďalej postupovať. Podľa vlastných slov sa zatiaľ dozvedel, že bude skôr tendencia „tíško volať do hory“, „Uvidíme, ako tíško sa bude volať do Privatbanky“.

Privatbanka: Minister hrubo zaútočil

Privatbanka vníma utorkovú tlačovú besedu ministra vnútra Daniela Lipšica o zistení dvoch ďalších podozrivých transakcií počas finančnej kontroly ako hrubý útok voči Privatbanke.

Sme presvedčení, že pán Lipšic konal na základe neúplných, dezinterpretovaných a chybných záverov,“ uviedol riaditeľ Privatbanky Ľuboš Ševčík. Kategoricky odmietajú závery druhej kontroly finančnej polície v ich banke, a rovnako ako v prvom prípade kontroly považujú postup za šikanózny.

Voči výsledkom prvej kontroly už podali správnu žalobu a sú presvedčení, že súd jej výsledky zruší. Ševčík sa ohradil proti tomu, že Lipšic zvolal tlačovú besedu, aj keď kontrola sa ešte neskončila a Privatbanka až v utorok dostala oboznámenie s kontrolnými zisteniami, ku ktorým sa môžu do piatich dní vyjadriť.

Ministra šokovala prokuratúra

Lipšica šokoval postup Generálnej prokuratúry (GP) po tom, ako 27. marca Privatbanka podala osobne trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. GP si hneď na druhý deň vyžiadala v režime mimoriadnej situácie od kontrolórov z finančnej polície všetky dokumenty o jej zisteniach. Dotýkali sa nielen ukončenej, ale aj prebiehajúcej kontroly.

Neviem, či cieľom bolo zastrašiť kontrolórov a finančnú políciu, neviem, či cieľom bolo pomáhať osobám, ktoré sú podozrivé, že perú špinavé peniaze,“ dodal Lipšic. Tvrdí, že takýto rýchly postup a urgovanie vedúcich pracovníkov Úradu boja proti organizovanej kriminalite ešte nezažil. „Čo sa vlastne deje? Horí? Alebo horí niekomu pod zadkom?“ pýta sa minister.

Video: Privatbanka pravdepodobne prala špinavé peniaze, tvrdí minsiter Lipšic

Prokuratúra: Postup je v poriadku

Generálna prokuratúra
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Postup prokurátora GP SR je v súlade s Trestným poriadkom a štandardný, uviedla v reakcii hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Trestné oznámenie Privatbanky sa netýka finančnej kontroly, ktorú vykonáva finančná polícia v tejto banke.

Kontrola finančných operácií je plne v režime Spravodajskej jednotky finančnej polície ÚBOK PPZ (finančná polícia) a prokuratúra do týchto procesov nikdy nezasahovala, nezasahuje a zasahovať nebude. Kontrola môže v banke pokračovať plynule. Prípadné neobvyklé bankové operácie musí vysvetliť banka a dotknutí klienti banky. Vyhlásenie pána ministra vnútra nebudeme komentovať,“ dodala Tökölyová.

Kauza Gorila

Dnes zverejnený prípad podľa Lipšica ukazuje, že sa možno pri vyšetrovaní kauzy Gorila dostatočne neponáhľali, i keď v ostatných týždňoch to navonok vyzeralo, že sa naopak veľmi ponáhľali. „Cieľom ponáhľania sa bolo, aby skutočnosti, ktoré sa zistia pri vyšetrovaní, nebolo možné následne zamiesť pod koberec.“

Zistenia o postupe po trestnom oznámení Lipšic označil za závažné a trochu podľa neho nadväzujú na spis Gorila – podľa Lipšica sú o charaktere tohto štátu. „Kto vlastne reálne v tomto štáte má moc, či to sú finančné skupiny a biele goliere, alebo volení zástupcovia ľudí,“ skonštatoval Lipšic.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Privatbanka