Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Učebnice, škola, trieda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, thinkstocks

Problémom so školskými učebnicami by mohlo odzvoniť, riešením majú byť ich elektronické verzie

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Učebnice a ďalšie učebné texty tvoria jeden zo základných predpokladov zabezpečenia vzdelávania. Problém ich nedostatku a kvality, ktorý sa vyhrotil v posledných rokoch, bol a stále je vo verejnosti a v médiách jedným z najčastejšie preberaných problémov v oblasti regionálneho školstva.

Databáza sa rozširuje

Ich elektronické verzie by mohli tento problém vyriešiť. Ako sa ďalej píše v Národnom programe rozvoja vzdelávania a výchovy, sprístupňovanie digitálnych verzií učebníc a ďalších foriem digitálneho vzdelávacieho obsahu na internete sa deje prostredníctvom Edičného portálu, v ktorom sa sústreďuje pôvodný obsah portálu eAktovka.

Na ňom bolo bezplatne sprístupnených 63 titulov učebníc, ktorý sa zároveň rozširuje o ďalších 80 rôznych titulov v elektronickej verzii pre základné a stredné školy.

„Elektronické verzie môžu pedagógom pomôcť pri príprave na vyučovanie aj počas vyučovacej hodiny. Efektivita spočíva hlavne vo využívaní väčšej škály učebných metód a postupov súvisiacich hlavne s použitím interaktívnej tabule. Týmto spôsobom sa môžu žiakom sprístupniť informácie spojené s vizualizáciou a hovoreným slovom a vysvetľovaním. V triedach vybavených PC a projektorom sa zjednoduší práca s učebnicou,“ píše sa v národnom programe.

Obmedzený objem peňazí

Na vzdelávanie v školách sa používajú učebnice schválené ministerstvom školstva. Kritériom pre schválenie učebníc je súlad ich obsahu s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania určenými v školskom zákone a s príslušným štátnym vzdelávacím programom. V školách sa okrem schválených učebníc môžu používať aj iné učebné texty. Podmienkou je, aby boli v súlade s cieľmi a princípmi školského zákona. V súčasnosti je potrebné vytvoriť okolo 360 titulov učebníc, momentálne ich je v procese verejného obstarávania 15.

Podľa národného programu nedostatok učebníc v školách má okrem ich oneskoreného vydávania aj ďalšiu príčinu, ktorou je objem finančných prostriedkov, ktorý môže ministerstvo na tento účel vyčleniť. Od roku 2015 do roku 2017 to bolo približne 6,5 milióna eur na rok. V súlade s edičným plánom na rok 2017 bolo k začiatku školského roka 2017/2018 pokrytých 27 percent požiadaviek škôl.

„V súčasnosti sa pripravuje využitie dodatočných finančných prostriedkov prevažne pre stredné odborné školy. Ku začiatku školského roka 2018/2019 sa očakáva nárast pokrytia požiadaviek škôl na 58 percent,“ objasňuje sa v dokumente.

Desať cieľov

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania má určiť smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. V materiáli je desať čiastkových cieľov a 105 opatrení. Tie sú rozpracované do Implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov.

Národný program v sebe obsahuje tri prierezové témy, a to celoživotné vzdelávanie, integráciu a inklúziu marginalizovaných rómskych komunít a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia i na prepojenie systému výchovy a vzdelávania s potrebami ekonomiky a trhu práce.

Program vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko, programového vyhlásenia vlády SR a správy o stave školstva, ktorá bola vypracovaná počas funkčného obdobia ministra školstva Dušana Čaploviča.

Odporúčané články

Stredné školy by v druhom kole chceli prijať takmer 10-tisíc žiakov Ministerka Lubyová predstavila donkichotský plán, národný program vzdelávania je pre SaS utópiou

Neprehliadnite

Batoľatá na Slovensku sa nezdravo stravujú, podľa pediatrov ich vyberavosť podporujú aj rodičia Galko by sa nemal preceňovať a závidieť, reaguje ministerstvo obrany na kritiku vozidiel Vydra 4 dôvody, prečo si zaobstarať trezor alebo sejf S Tatra bankou môžete biznis úver splácať, aj keď nebudete pracovať Vydražili raritný meteorit pochádzajúci z Mesiaca, nový majiteľ zaplatil vyše pol milióna dolárov Video: Floriďania získali prvý triumf v novej sezóne NHL, v Dallase rozhodla až posledná tretina (aktualizované) Fantastická Čepelová si zahrá vo finále v Su-čou, vyzve najvyššie nasadenú hráčku turnaja Zverejnili rebríček transparentnosti slovenských miest, Bratislava si pohoršila o 25 pozícií

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies