Problémom sú uhoľné bane aj výrub lesov, skonštatoval prezident Kiska po stretnutí s aktivistami

Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Je povinnosťou našej generácie odovzdať planétu minimálne v takom stave, ako sme je dostali, v týchto dňoch sa to však nedarí.

Uviedol to vo štvrtok prezident Andrej Kiska po stretnutí s aktivistami proti klimatickým zmenám, ktorí na Slovensku organizujú zhromaždenia Fridays For Future (Piatky za budúcnosť).

Problémom sú aj uhoľné bane

Globálne otepľovanie, problémy s plastami, problémy so znečisťovaním našej prírody sú obrovské,“ zdôraznil Kiska a dodal, že sa plne stotožnil s problémami, na ktoré poukazujú aktivisti.

Prvým sú pravdaže Hornonitrianske uhoľné bane,“ uviedla hlava štátu s tým, že keby dotácie, ktoré štát vynakladá na ich prevádzku, dal tam zamestnaným baníkom, „do konca života by nemuseli nič robiť, ešte by aj peniaze ostali“.

Druhým problémom je podľa prezidenta výrub lesov. „Hovorili sme o tom ako v národných parkoch dochádza k výrubu lesov, koľko stromov nám ubúda a že je to niekedy také divoké eldorádo rôznych záujmov,“ povedal prezident. Kiska doplnil, že aktivistom želá veľa úspechov. „Pretože táto planéta bude ich planétou,“ dodal prezident.

V protestoch budú pokračovať

Podľa Jakuba Andackého z iniciatívy Fridays For Future je klimatická zmena problémom celého sveta, Slovensko nevynímajúc.

Okrem výrubu lesov alebo dotácií pre bane je problémom SR podľa neho aj vysoký počet skládok alebo znečisťovanie vôd. Jeho kolega Marcel Budaj v tejto súvislosti uviedol, že iniciatíva bude pokračovať v organizovaní študentských protestov podobne, ako to bolo v marci.

Našou absenciou na vyučovaní chceme upozorniť naozaj na alarmujúcu situáciu a na tento globálny problém,“ povedal s tým, že najbližší protest bude v piatok 26. apríla, pričom nasledovať bude ďalší 24. mája, teda deň pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Prvý z protestov sa uskutoční v Bratislave, druhý bude vo viacerých mestách. „Žiadame vládnych predstaviteľov, aby začali myslieť na našu budúcnosť,“ dodali aktivisti.

Tisíce študentov na celom svete pravidelne demonštrujú za efektívnejší boj proti klimatickým zmenám v rámci študentského hnutia Fridays For Future. Inšpiráciou pre hnutie je švédska študentka Greta Thunberg.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Hornonitrianske bane