Proces s Ratkom Mladičom prerušili pre procesné chyby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mladic
Foto: SITA/AP
Mladič
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Proces s bývalým bosnianskosrbským generálom Ratkom Mladičom obvineným z vojnových zločinov museli v stredu neplánovane prerušiť pre procesné chyby.

Sudca Medzinárodného trestného súdu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) o tom rozhodol po tom, ako sa prokuratúra dopustila bližšie nešpecifikovaných „pochybení“. Prerušenie by malo trvať aspoň mesiac.

V druhý deň procesu s Ratkom Mladičom opísala prokuratúra chaos, ktorý vyústil do masakry v Srebrenici v roku 1995. Video, ktoré na súde premietli, ukazuje paniku medzi civilistami hľadajúcimi ochranu medzi holandskými príslušníkmi OSN pred blížiacimi sa bosniansko-srbskými silami.

Prokurátor Peter McCloskey povedal, že zločiny v Srebrenici nikdy neboli spochybnené, preto by sa žaloba mala sústrediť na individuálnu zodpovednosť. Ako povedal, bosniansko-srbská armáda nebola „armádou bez kontroly, generál Mladič bol na mieste a velil.“

„Máme rádiové záznamy VRS (bosniansko-srbských) vojakov a dôstojníkov diskutujúcich o vražde. Máme video dvoch skutočných popráv. Takže, aby som bol úplne presný, zločin nebude hlavným predmetom tohto vyšetrovania. Tento prípad je hlavne o jednej veci, o osobnej trestnej zodpovednosti Ratka Mladiča,“ povedal McCloskey.

Súd si pozrel video, na ktorom miestni ľudia hľadajú ochranu vo vyhradenom priestore pre OSN pri Srebrenici 11. júla 1995, keď sa blížili bosniansko-srbské sily, nasledované scénami triumfálneho Mladičovho vstupu do mesta. „Dávame toto mesto Srbom ako dar,“ povedal Mladič do kamery. Na ďalšej videonahrávke je Mladič, ktorý v autobuse plnom moslimov hovorí „Dávam vám život ako dar.“

Obrazom: Mladič neľutuje Srebrenicu, naznačil to gestom moslimkám

Mladič neľutuje Srebrenicu
Generál Ratko Mladič v Gorazde vo východnej Bosne 16. apríla 1994. Foto: SITA/AP

Mladič neľutuje Srebrenicu
Proces s Mladičom sledujú na veľkoplošných obrazovkách v kedysi obliehanom Sarajeve, 16. máj 2012. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Srebrenické ženy a deti na ceste do Tuzly na zábere z 29. marca 1993. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Mladí Sarajevčania zranení po výbuchu mínometného granátu počas obliehania bosnianskosrbskej metropoly v rokoch 1992 až 1995. Záber je z 22. júna 1992. Foto: SITA/AP
Mladič neľutuje Srebrenicu
Predseda tripartitného bosnianskeho predsedníctva Bakir Izetbegovič sleduje proces s Ratkom Mladičom, 16. máj 2012. Foto: SITA/AP

Sudca McCloskey uzavrel, že Srebrenica „je bosnianskou genocídou, na ktorú nikdy nesmieme zabudnúť.“ Srbskí vojaci obsadili enklávu vo východnej Bosne, ktorá bola pod ochranou holandských príslušníkov OSN. Bosnianskych mužov a chlapcov oddelili, zastrelili a zahrabali buldozérmi do masových hrobov.

Mladič čelí aj obvineniu zo 44 mesiacov trvajúceho obliehania Sarajeva, ktoré jeho armáda terorizovala bombardovaním a ostreľovaním a ktoré si vyžiadalo viac ako 11-tisíc hlavne civilných obetí. „Sarajevo bolo modelom rôznorodosti, kozmopolitné mesto,“ povedal prokurátor Dermot Groome. „Oni (bosniansko-srbskí lídri) sa ho snažili zničiť, preťať mesto na polovicu so Srbmi žijúcimi na jednej strane a ne-Srbmi na druhej.“

Bolo to v záujme „Väčšieho Srbska,“ pre ktorý Mladič údajne nariadil vojskám „čistky“ v ďalších bosnianskych mestách a zbaviť ich Chorvátov, moslimov a ďalších ne-Srbov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ratko Mladič