Proces v kauze útoku na policajného vyšetovateľa sa neposunul, dôvodom je pochybenie úradníkov súdu

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík

Kauza útoku na policajného vyšetrovateľa, v ktorej čelí obžalobe údajný príslušník považského podsvetia Miroslav M., sa v piatok na Okresnom súde Bratislava I (OS BA I) neposunula.

Dôvodom boli problémy s evidenciou spisu prípadu. Obžalovaný totiž ešte na jeseň minulého roku adresoval sťažnosť na Ústavný súd SR (ÚS SR), pre ktorú bolo potrebné na ÚS SR doručiť aj spis.

Administratívna laxnosť

Ten sa následne vrátil na OS BA I ešte v decembri 2021, podľa predsedu senátu Michala Valenta však jeho návrat nebol zaevidovaný v informačnom systéme súdu. V tejto súvislosti konštatoval „administratívnu laxnosť“ úradníkov. Miroslav M. v piatok zároveň uviedol, že jeho sťažnosť bola zamietnutá.

OS BA I preto pojednávanie v tejto veci odročil na neurčito. Súd totiž potrebuje zistiť výsledok odvolacieho konania v prípade poškodzovania cudzej veci, v ktorom Miroslav M. čelil obžalobe na Okresnom súde v Trenčíne. Zároveň sa má prokuratúra vyjadriť k návrhu obžalovaného, aby vo veci údajného útoku na verejného činiteľa bolo zastavené konanie.

Prípad rieši už tretí zákonný sudca

Miroslav M., ktorý bol v minulosti považovaný za príslušníka považského podsvetia, čelí obžalobe za útok na verejného činiteľa. Skutok sa podľa obžaloby stal ešte v roku 2009 v Ústave na výkon väzby v Bratislave, kde mal údajne napadnúť vyšetrovateľa. Prípadom sa na OS BA I zaoberá už tretí zákonný sudca.

Miroslav M. bol v minulosti v Českej republike odsúdený za vydieranie podnikateľov na 10 rokov väzenia. České orgány ho následne vydali do SR, kde si trest odpykával. Krajský súd v Trenčíne v auguste 2020 rozhodol o jeho podmienečnom prepustení, čo neskôr potvrdil aj Najvyšší súd SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRÚstavný súd SR