Procházka nevidí v referende apokalypsu, ľuďom radiť odmieta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) – V strany Sieť diskutujú, či dajú svojim sympatizantom odporúčanie, aby sa zúčastnili na februárovom referende. „Rozprávame sa o tom. Nechceme ľuďom vstupovať do intímnej sféry a hovoriť im, ako majú žiť,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA predseda Siete Radoslav Procházka.

Referendum Procházka nevníma ako ohrozenie

Za seba však hovorí, že nevníma ako apokalyptické ohrozenie demokracie snahu istej časti občianskej spoločnosti spýtať sa národa na jeho názor. „Je to jedno z úsilí, ktoré si zaslúži rešpekt. Nie celkom som stotožnený s nasadzovaním psej hlavy ľuďom, ktorí urobili všetko, čo od nich ústava vyžaduje,“ povedal s tým, že títo ľudia išli úplne zdola, teda vyzbierali podpisy.

Nechali to posúdiť prezidentovi. Akceptovali rozhodnutie ústavného súdu. „Minimum rešpektu za absolvovanie týchto procedúr je na otázky odpovedať. Uznávam, že mnohí iní ľudia nechcú, aby takýto procesný pohľad, aký mám ja, dominoval. Pre nich je dôležité to, na čo sa pýta Aliancia v referende. Tomu rozumiem,“ povedal.

Radoslav Procházka sa zúčastnil na všetkých referendách

Procházka si tiež myslí, že deťom je lepšie v akejkoľvek domácnosti, kde sa ľudia majú radi, ako v detskom domove. „Ale keď sa ma na to spýtajú, pôjdem to aj povedať. Napokon, ja som sa zúčastnil zatiaľ na všetkých referendách, s výnimkou toho zmareného. Som totiž vďačný za každú možnosť nechať zaznieť svoj občiansky hlas. Mnoho ľudí už dnes vo verejnom priestore nemá viac, než ten svoj hlas,“ povedal.

Podľa neho títo ľudia majú právo na to, aby sa ich hlas spočítal a bola mu priznaná vážnosť. „V katolíckych spoločenstvách som pritom viackrát povedal, že posadnutosť niektorými telesnými témami je kontraproduktívna. Základnou úlohou kresťana by podľa mňa mala byť praktická pomoc rodine. Špeciálne kresťana v politike,“ vyhlásil s tým, že redukcia témy rodiny na veci, ktoré súvisia so sexom a sexuálnou orientáciou, je kontraproduktívna.

„Politik nemá fungovať ako prorok a kazateľ. Nemá hovoriť ľuďom, ako majú žiť, ako si majú usporiadať v rodinách vzťahy. Na takéto apely je tu cirkev, občianske spoločenstvá typu Aliancia za rodinu a na druhej strane Inakosť a mnohé ďalšie,“ konštatoval.

Procházka nebude ľuďom radiť

V Sieti hovoria o tom, či chcú dávať nejaké konkrétne odporúčanie svojim voličom, alebo sa každá z viditeľných tvárí Siete vyjadrí sama za seba.

„Ja sa nebudem uchádzať o poverenie v parlamentných voľbách na to, aby som ľuďom hovoril, ako si majú usporiadať svoje vzťahy v rodinách, alebo čo si majú myslieť o vesmíre a svete okolo seba. Ja sa budem uchádzať o poverenie, aby som presadil dostupnosť škôlok, pružnosť pracovného času pre rodičov, nižšie daňové bremeno, základnú spravodlivosť v štáte a rovnosť pred zákonom,“ vyhlásil.

Referendum o ochrane rodiny

sa bude konať v sobotu 7. februára od 7:00 do 22:00. Uskutoční sa na základe petície Aliancie za rodinu. Tí, čo prídu k referendovým urnám, budú môcť odpovedať na tri otázky:

1. Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?

2. Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?

3. Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania? Náklady na referendum by mali dosiahnuť približne 6,3 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Procházka