Procházka obvinil Fica zo straníckeho lobingu, ukázal čísla

Ustanovujúci snem strany Sieť
Ustanovujúci snem strany Sieť. Žilina, 1. september 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Vláda SR prideľuje finančnú pomoc obciam v rámci výjazdových rokovaní podľa straníckeho kľúča. Uvádza sa to vo vyhlásení strany Sieť, ktoré agentúre SITA poskytlo komunikačné oddelenie strany.

Procházka chce rovnosť šancí

Podľa Siete z celkovej sumy 35 miliónov eur, ktoré vláda rozdelila na posledných 20 výjazdových rokovaniach, skončilo vyše 25 miliónov eur, to znamená 72 percent, v obciach, kde je starostom nominant za Smer-SD.

„Na Slovensku máme takmer 3000 obcí, ale zo spoločného sa ujde len pár desiatkam, po straníckej linke a najviac pred voľbami,“ povedal predseda strany Radoslav Procházka. Strana preto podľa neho navrhuje novelizovať zákon o obecnom zriadení s cieľom posilniť právo verejnosti na informácie uzákonením jej prístupu na rokovania mestských a obecných komisií.

„Chceme len poriadok a rovnosť šancí,“ dodal. Podľa podpredsedu strany Andreja Hrnčiara vláda už dlho sľubuje, že zvýši podielové dane pre obce, čo by znamenalo pre pokladnice obce vyšší príjem. „Doteraz sa tak ale nestalo. Jedinou cestou, ako si navýšiť rozpočet je potom toto nedôstojné čakanie na pánov z hlavného mesta,“ povedal.

Tri opatrenia majú klientelizmu zabrániť

Podľa primátorky mesta Zvolen Lenky Balkovičovej je nástroj vlády vo forme finančnej rezervy pre pomoc obciam vo výnimočných situáciách, akými sú pohromy či prírodné katastrofy, vítaný a v poriadku. „Ale výjazdové zasadnutie vlády pohromou hádam nie je. A nie je ani fér, že kľúčom pre delenie spoločných zdrojov je stranícky lobing,“ povedala.

Sieť preto navrhuje tri opatrenia, ktoré majú využívanie verejných zdrojov v samosprávnom kontexte zbaviť straníckeho klientelizmu. Prvým je pravidelnosť a regionálna rovnomernosť výjazdových zasadnutí vlády, to znamená osem výjazdov ročne, v každom kraji jeden.

Druhým návrhom je zvýšenie podielových daní pre samosprávy a podmienenie finančnej pomoci samosprávam ich doterajším výkonom v prehľadnom a účelnom nakladaní s verejnými zdrojmi.

Tretím návrhom je zákaz predvolebnej politickej korupcie. S výnimkou nepredvídateľných okolností, vyžadujúcich okamžitú reakciu, by sa podľa Siete pomoc nemala poskytovať v období medzi vyhlásením volieb v Zbierke zákonov a ich konaním.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Procházka
Firmy a inštitúcie SMER-SD