Procházka skončil, novým predsedom Siete sa stal Brecely

Radoslav Procházka
Predseda strany Sieť Radoslav Procházka v príhovore počas snemu strany #Sieť. Trnava, 13. august 2016. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 13. augusta (WebNoviny.sk) – Minister dopravy Roman Brecely bol zvolený za predsedu strany Sieť. V sobotu ho do funkcie zvolili delegáti na mimoriadnom sneme. Brecely bol napokon jediným kandidátom na predsedu Siete. Podporilo ho 86 delegátov zo 125 prítomných.

Odvolanie Hrnčiara a Fedora z funkcií:

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka odvolal 17. júna prvého podpredsedu strany Sieť Andreja Hrnčiara. Dôvodom malo byť rokovanie s predsedami strán Smer-SD a Most-Híd o možnostiach vzájomnej dohody a spolupráce medzi ním a niekoľkými ďalšími poslancami za Sieť na jednej strane a stranami Smer-SD a Most-Híd na druhej strane, mimo oficiálnych štruktúr a poverenia od orgánov Siete. Z rovnakého dôvodu odvolal z funkcie člena predsedníctva a spoluorganizátora tohto postupu Martina Fedora.

Okrem predsedu delegáti zvolili aj dvoch podpredsedov a troch členov predsedníctva. Novými podpredsedami sa stali Tomáš Stoklasa, ktorý sa pôvodne uchádzal o post predsedu a žilinský mestský poslanec Martin Kapitulík. Ako podpredsedovia zostali Eduard Adamčík a Katarína Cséfalvayová a členom predsedníctva Igor Janckulík.

Adamčík predtým opustil rokovanie snemu spolu s ďalšími štyrmi kolegami z parlamentu. Pätica poslancov okolo Andreja Hrnčiara odišla z rokovania, pretože nepresadila pri schvaľovaní programu, aby delegáti najskôr rokovali o tom, aby snem zrušil rozhodnutie Radoslava Procházku o zbavení funkcií Andreja Hrnčiara a Martina Fedora.

Snem Siete zároveň zrušil kompetenciu predsedu, ktorá mu vyplývala zo stanov, že v prípade naliehavej potreby, vyvolanej náhlymi politickými okolnosťami a na účely ochrany dobrého mena, môže konať sám na miesto príslušného orgánu Siete. Procházka tento bod stanov využil, keď v júni odvolal z funkcie prvého podpredsedu strany Hrnčiara a z funkcie člena predsedníctva Fedora. Delegáti však odmietli zrušiť toto rozhodnutie. Za zrušenie odvolania Hrnčiara bolo 20 delegátov a Fedora 21.

Procházka zostáva členom strany, Brecely ministrom

Brecelyho zvolením vo funkcii predsedu skončil zakladateľ strany Radoslav Procházka. Ten na začiatku snemu oznámil, že zvolením svojho nástupcu končí vo funkcii a nebude sa o ňu opäť uchádzať. Procházka zostáva v strane ako radový člen. Po sneme nemá žiadnu stranícku funkciu. „Bolo to demokratické hlasovanie,“ konštatoval o voľbe nového predsedu. Procházka zostáva tiež poslancom NR SR.

Brecely bol doteraz podpredsedom Siete. Pred novinármi povedal, že Procházka Sieť dostal do parlamentu a vládnej koalície, za čo mu patrí vďaka. Zo Siete chce mať Brecely modernú stranu. Podľa neho v Sieti nejde o vzkriesenie, ale konsolidáciu, čo vníma ako manažérsku úlohu. „Jednou z prvoradých úloh bude pre mňa nastavenie férovej komunikácie s poslancami, ktorí nás reprezentujú v parlamente,“ povedal. Dlhy sa chystá riešiť, nevidel zatiaľ finančné výkazy.

Nový predseda Siete po svojom zvolení tiež uviedol, že jeho kandidatúra nebola jeho ambícia ani vopred dohodnutý plán. „Pre mňa je to prekvapenie, s ktorým sa budem musieť naučiť žiť,“ povedal s tým, že nad rámec svojich povinností bude musieť zvládnuť aj stranícku funkciu. Brecely aj ako predseda strany zostáva ministrom. Na otázku, či Procházka vedel o jeho kandidatúre, povedal: „Pri Procházkovi je to nevyspytateľné. Neviem do akej miery počítal s týmto plánom. Ja som mu to nepovedal.“ Brecely plánuje rokovať aj s päticou poslancov NR SR, ktorá v sobotu opustila rokovanie snemu.

Hrnčiarovcov mrzia nedemokratické praktiky

Skupina poslancov okolo Hnčiara berie na vedomie výsledky snemu Siete. Ako uvádzajú vo vyhlásení, ktoré poskytli agentúre SITA, mrzí ich, že zúčastnení funkcionári strany sa uspokojili s nedemokratickými praktikami, ktoré zaviedol bývalý predseda. „Potvrdili sa obavy zo zlej prípravy snemu ako aj možných manipulácií na sneme,“ vyhlásili.

Skutočnosť, že aj po zvolení Brecelyho za predsedu, viedol rokovanie na sneme Procházka, podľa pätice poslancov nasvedčuje tomu, kto a akým spôsobom bude aj naďalej viesť stranu. „Budeme sledovať ďalšie kroky nového vedenia,“ dodávajú poslanci.

Procházka sa vopred vzdal ‚dieťaťa‘

Procházka v úvodnom prejave na mimoriadnom sneme v Trnave povedal , že sa vzdáva sa strany Sieť, ktorú založil, tak ako sa v biblickom príbehu vzdala svojho dieťaťa žena pred kráľom Šalamúnom. Tá ho bola ochotná dať cudzej žene, len aby dieťa mohlo žiť. Rovnako aj Procházka sa vzdáva strany. „Aby dieťa žilo, musím sa ho vzdať. Nebudem kandidovať a vzdávam sa tohto dieťaťa. Chcem odísť slobodný,“ vyhlásil.

Procházka necíti morálne právo stranu viesť zo subjektívnych i objektívnych dôvodov. Prvým objektívnym je číslo 5,6 percenta, ktoré Sieť dosiahla v parlamentných volieb. Povedal však, že nechcel utiecť 6. marca po voľbách. „Mohol som nechať oslnivejšiu stopu, keby som zutekal hneď. Zostal som na bicykli šliapať do kopca,“ povedal.

Najobjektívnejší dôvod odchodu však pre Procházku nebol volebný výsledok. Pripomenul, že na svojom chrbte dostal do parlamentu desať ľudí. „Najsilnejší objektívny dôvod odísť prišiel, keď ma začali opúšťať najbližší ľudia, ktorých som doviedol do parlamentu. Odo mňa z deviatich ľudí odišlo osem. Od lídra ľudia neodchádzajú,“ konštatoval s tým, že zlyhal v úlohe udržať túto zostavu pokope. Jeho volebný výsledok je mínus osem a preto je jediná možnosť odísť.

Po voľbách odišlo od Procházku osem poslancov parlamentu

Od Procházku po voľbách odišlo osem z desiatich poslancov v NR SR. „Takú cenu treba zaplatiť, aby dieťa mohlo žiť,“ dodal s tým, že vyčerpal svoje možnosti kompromisov a cíti, že ďalej by ich vedieť nevedel a ani nechcel. Procházka avizoval, že sa chce uchádzať o post, kde bude vedieť dokázať byť užitočný. Aký to bude, však nepovedal.

Delegátom povedal, že jeho odchod dáva príležitosť o celkovú katarziu v strane. Sieť podľa neho potrebuje do konca roka ešte jeden snem, ktorý by bol o programe. „Pokus o katarziu by mal mať aj formu nového názvu,“ uviedol s tým, že pred dvomi rokmi vybral neštandardný názov pre stranu. „Dohodnite sa, čo má byť podstatou strany,“ uviedol.

Sieť by sa mala spojiť s ďalšími stranami. „Mimo parlamentu existujú strany, s ktorými stojí za to hovoriť o spolupráci, či spojení,“ povedal. Ako príklad spomenul KDH, SDKÚ-DS a stranu Šanca. Vyskúšať by mal nový predseda aj komunikáciu s tými, ktorí zo strany odišli. „Minulosť ide na moje tričko. Vy môžete snem využiť na debatu, ako to budete robiť v budúcnosti,“ vyhlásil. Očakáva, že sa dnes na sneme nebudú hádať. Jeho výsledky bude rešpektovať.

Sieť by si podľa Procházku mala zachovať rozmer európskej strany. Mala by sa snažiť naďalej o spravodlivý štát. Straníkov vyzval, aby trvali na odklonení policajného prezidenta od ministra vnútra a na nezávislosti policajnej inšpekcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor JanckulíkKatarína CséfalvayováRadoslav ProcházkaRoman Brecely