Procházková bežala semifinále MS, zlato putuje do Nórska

Petter Northug
Nór Petter Northug sa presadil v dramatickom finiši a získal dvanástu zlatú medailu v súčte svetových šampionátov a olympijských hier. Foto: SITA/AP

FALUN 19. februára (WEBNOVINY) – Tituly majstrov sveta v šprinte klasickou technikou si na šampionáte v klasických lyžiarskych disciplínach vo švédskom Falune vo štvrtok podvečer vybojovali favorizovaní Nóri Marit Björgenová a Petter Northug.

Nórka dosiahla zlatý hetrik

Björgenová po triumfoch v Osle 2011 a Val di Fiemme 2013 dosiahla v šprinte na MS zlatý hetrik. Celkovo si táto žijúca legenda behu na lyžiach pripísala jubilejnú tridsiatu medailu v súčte majstrovstiev sveta a olympijských hier a vo veku 34 rokov a 335 dní sa stala druhou najstaršou šampiónkou v histórii svetových šampionátov. Najstaršou zatiaľ zostáva Ruska Alevtina Kolčinová, ktorá mala pri svojom triumfe v Osle 1966 na 5 km klasicky 35 rokov a 349 dní.

V cieľovej rovinke 1,4 km dlhého okruhu si Björgenová vo finále postrážila drobný náskok pred Švédkou Stinou Nilssonovou (+0,42) a krajankou Maiken Caspersen Fallovou (+0,99), olympijskou víťazkou zo Soči 2014. Tesne bez medaily zostala Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá predtým triumfovala v kvalifikácii.

„Som rada, že sa mi podarilo zopakovať víťazstvo z predchádzajúcich šampionátov. Dosiahla som svoj cieľ, aj keď to bolo nesmierne náročné. V kvalifikácii som sa pomalšie rozbiehala, ale forma mi kulminovala vo finále,“ uviedla víťazná Björgenová pre televíziu NRK.

Marit Björgenová

Procházková skončila ôsma

Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila skvelé 8. miesto. V prvom z dvoch semifinálových behov skončila na štvrtom mieste a časový odstup za víťaznou Poľkou Justynou Kowalczykovou jej nestačil na finálovú účasť. Nepriek tomu môže byť veľmi spokojná. Tridsaťročná skúsená Slovenka nadviazala na predchádzajúce úspešné vystúpenia na ostatných svetových šampionátoch. V rokoch 2009 – 2013 bola na MS v šprinte siedma (Liberec 2009), šiesta (Oslo 2011) a ôsma (Val di Fiemme 2013).

„V momentálnej konkurencii severských tímov urobiť výsledok do 10. miesta na majstrovstvách sveta je veľmi náročné. V to sme príliš neverili, ale dúfali sme, že ak Alenka zúročí svoju formu a a bojovnosť, môže sa dostať do semifinále. Tam už bolo zloženie pretekárok – dve Švédky, dve Nórky a k tomu Kowalczyková – príliš kvalitné na to, aby sme sa mohli dostať do finále. Celkovo je to na podmienky, ktoré máme na Slovensku pre beh na lyžiach, výborný výsledok,“ hodnotil z Falunu tréner Ján Valuška.

Jeho úspešná zverenkyňa Alena Procházková rada doplnila: „Byť ôsma v tejto konkurencii je geniálne, super… Pred pretekmi sme nemali možnosť ísť na trať, preto to bola trochu lotéria. Po kvalifikácii som už vedela, na čom som. Moji servismani urobili maximum čo sa týka prípravy lyží, ale aj tak je rozdiel medzi mnou a najlepšími. V kopcoch som nemala problém, ale na štarte som trochu zaostávala a tiež v zjazdoch. Som samozrejme veľmi spokojná s tým, čo som dokázala, aj keď s finále by bola spokojnosť ešte väčšia.“

Procházková postúpila v šprinte suverénne do štvrťfinále

Šprinty vo Falune sa bežali na okruhu dlhom 1408 m s prevýšením 56 m a dvoma náročnými stúpaniami hneď po štarte. Pretekári sa museli vyrovnať aj s plusovými teplotami 5-6 °C a vysokou vlhkosťou vzduchu vyše 80%.

Procházková už v kvalifikácii naznačila, že má formu ako hrom. Štrnáste miesto a odstup len 5,51 s za najrýchlejšou Justynou Kowalczykovou z Poľska naznačil, že si bude trúfať na dobrý výsledok vo vyraďovacej fáze. V cieľovej rovinke kvalifikačnej časti pretekov takmer predstihla Nemku Victoriu Carlovú, ktorá štartovala 15 sekúnd pred

Vo vyraďovacej časti Procházková ešte vystupňovala svoj výkon. V druhom z piatich štvrťfinálových behov sa skúsene vyviezla za nórskou favoritkou Ingvild Flugstad Östbergovou a v cieli skončila za ňou o 1,26 s na postupovom 2. mieste. Už vtedy mala istotu najhoršie 12. miesta na konci pretekov, čo bolo ďaleko najlepšie jej vystúpenie v tejto sezóne. V poolympijskej zime sa 30-ročnej členke LK Slávia Banská Bystrica podarilo zabodovať vo Svetovom pohári len raz: počas uplynulého víkendu v Östersunde bola rovnako v šprinte klasicky na 29. mieste.

Miesto v postupujúcej tridsiatke z kvalifikácie sa neušlo druhej slovenskej reprezentantke Barbore Klementovej, ktorá skončila na 48. pozícii (+27,38). V kvalifikácii sa predstavilo 95 pretekárok zo 49 krajín. „Barborka zajazdila približne to, na čo reálne má. Je to ešte mladá pretekárka, ktorá môže výkonnostne rásť, ak bude mať záujem na sebe pracovať,“ uviedol na adresu Klementovej tréner Valuška

Northug získal desiate zlato na MS

Medzi mužmi sa v dramatickom finálovom finiši presadil Petter Northug (29) a získal dvanástu zlatú medailu v súčte svetových šampionátov a olympijských hier. O jeho desiatom zlate z MS, ale prvom v šprinte pred Kanaďanom Alexom Harveym rozhodlo 5 stotín sekundy. Bronz si vybojoval ďalší nórsky reprezentant Ola Vigen Hattestad (+0,35), úradujúci olympijský šampión zo Soči.

„Je to fantastický pocit. Presne o túto zlatú medailu som prišiel bojovať do Falunu a podarilo sa mi to. Je to aj splnenie veľkého sna. Navyše vo finále som na štarte stál vedľa svojho brata, čo je tiež úžasné,“ cituje víťazného Pettera Northuga televízia NRK. Jeho mladší brat Tomas, ktorý skončil na 6. mieste, dodal: „Pre mňa je to krásny pocit súťažiť s bratom a vidieť ho zvíťaziť.“

Ani jeden zo štvorice slovenských reprezentantov nepostúpil z kvalifikácie do vyraďovacej časti. Najbližšie bol k tomu skúsený Peter Mlynár, ktorý na trati dlhej 1,4 km zaostal iba o 3,3 s za poslednou postupovou tridsiatou priečkou Američana Dakotu Blackhorseho Von Jessa.

„Chceli sme, aby sa Peťo Mlynár dostal do tridsiatky medzi postupujúcich, chýbali mu tri sekundy, čo je škoda. Tak sa tam aspoň priblížil. Nie sme sklamaní, ale trochu smutní. V dnešnom šprinte je prvá štyridsiatka – štyridsaťpäťka pretekárov veľmi ´nadupaná´. V porovnaní s predchádzajúcim šampionátom vo Val di Fiemme dosiahol Mlynár podobný výkon, pred dvoma rokmi bol tridsiaty ôsmy,“ hodnotil tréner mužskej zložky reprezentácie SR Stanislav Holienčík.

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – Falun (Švéd.) – štvrtok – výsledky:

Šprint žien na 1,4 km klasickou technikou: 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:26,63 min, 2. Stina Nilssonová (Švéd.) +0,42, 3. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +0,99, 4. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,43, 5. Kari Vikhagen Gjeitnesová (Nór.) +6,10, 6. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +10,47,… 8. Alena Procházková (SR) +5,96 – v semifinále,… 48. Barbora Klementová (SR) +27,38 – v kvalifikácii

Šprint mužov na 1,4 km klasickou technikou: 1. Petter Northug (Nór.) 3:02,35 min, 2. Alex Harvey (Kan.) +0,05, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,35, 4. Nikita Kriukov (Rus.) +0,38, 5. Federico Pellegrino (Tal.) +0,87, 6. Tomas Northug (Nór.) +17,28,… 41. Peter Mlynár, 57. Andrej Segeč +19,91, 59. Martin Kapšo +22,17, 61. Erik Urgela (všetci SR) +23,36 – všetci v kvalifikácii

Viac k osobe Alena ProcházkováAndrej SegečBarbora KlementováIngvild Flugstad ÖstbergováJán ValuškaJustyna KowalczykováMarit BjörgenováPeter MlynárPetter Northug