Procházková získala na univerziáde zlato

Bez názvu
Alena Procházková Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

ERZURUM 29. januára (WEBNOVINY) – Najlepšia súčasná slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková si na XXV. svetovej zimnej univerziáde v tureckom Erzurume vybojovala v šprinte voľnou technikou zlatú medailu. Už v kvalifikácii dosiahla najlepší čas a potom s prehľadom triumfovala aj vo štvrťfinále a semifinále. „Vo finále som veľmi dobre odštartovala. Priznám sa, mala som trochu strach z oboch Rusiek a Ukrajinky Grygorenkovej. Tie boli v piatok v pretekoch na päť kilometrov predo mnou. Mala som pred nimi rešpekt. Vďaka kvalitnému štartu som sa hneď na štadióne zaradila na čelo celého balíka a už som žiadnu zo súperiek pred seba nepustila. Rozhodovalo sa v tiahlom stúpaní. Keď som naň vybehla prvá, vedela som, že je dobre. V cieli som mala pred Evou Nývltovou veľký náskok okolo jeden a pol sekundy. Som veľmi šťastná, že to takto dopadlo,“ povedala pre agentúru SITA 26-ročná Banskobystričanka.

Zlatú Procházkovú stále trápia priedušky

Druhý januárový týždeň musela pre ich zápal predčasne ukončiť účinkovanie na prestížnom seriáli pretekov Tour de Ski. Na viac ako týždeň prerušila prípravu. „Stále to cítim pri námahe. Už v piatok to bolo v závere pretekov na päť kilometrov zlé. Dnes sa mi dýchalo lepšie, ale stále to nie je stopercentné. Teraz budem mať deň oddych, potom ma čaká skiatlon. Tento výsledok mi výrazne zlepšil náladu a aj sebavedomie. Verím, že ešte v Turecku dosiahnem nejaký úspech,“ dodala Alena Procházková. „Boli to vydarené preteky. Na Aleninom prejave je stále vidieť, že ešte nie je po chorobe vo svojej optimálnej forme. Išla to, na čo momentálne má. Postupne sa to zlepšuje. O to cennejší je jej výsledok,“ skomentoval vystúpenie svojej zverenky tréner Ján Valuška.

Pekný úspech dosiahla aj druhá Slovenka v štartovom poli Katarína Garajová

Zvíťazila v B-finále, celkovo jej teda patrí 7. miesto. „Katka ma príjemne prekvapila. Mala smolu, že sa dostala do veľmi silného semifinále, v ktorom bola aj Alena. V B-finále potom ukázala, že keby štartovala v opačnom semifinálovom behu, mohla byť aj v A-finále. V každom prípade siedme miesto je veľmi dobrý výsledok,“ zhodnotil tréner ženskej reprezentácie aj vystúpenie 23-ročnej Liptovskomikulášanky. „Výborne nám vyšiel servis. V piatok sme celkom presne netrafili zloženie voskov, dnes to bolo všetko vynikajúce. Tešíme sa na ďalšie preteky,“ uzavrel Ján Valuška.

Výsledky šprintu voľnou technikou

A-finále: 1. Alena Procházková (SR), 2. Eva Nývltová (ČR), 3. Alina Kašinová (Rus.), 4. Kateryna Grygorenková (Ukr.), 5. Jana Janovská (Rus.), 6. Tatiana Roščinová (Kaz.), … B-finále: 1. (celkovo 7. miesto) Katarína Garajová (SR)

Biatlonista Kazár bronzový na 20 km

Slovensko sa v sobotu na 25. Svetovej zimnej univerziáde v tureckom Erzurume tešilo zo zisku dvoch medailí. Okrem najcennejšieho kovu v podaní bežkyne na lyžiach Aleny Procházkovej zo šprintu voľnou technikou aj z bronzu v biatlone. Vo vytrvalostných pretekoch na 20 km ho vybojoval Matej Kazár. Dvadsaťsedemročný slovenský reprezentant dokončil preteky s jedným chybným výstrelom a trestnou minútou navyše s odstupom iba 10,4 s za víťazným Rusom Alexejom Trusovom (57:34,2 min). Striebro si vybojoval Bulhar Krasimir Anev (+8,9). Druhý Slovák v 49-člennom štartovom poli Dušan Šimočko skončil pätnásty s troma nezostrelenými terčami a odstupom 6:26,7 min za víťazným Rusom. Medzi ženami na 15 km zvíťazila Ruska Daria Virolaindenová. Jediná Slovenka Terézia Poliaková obsadila 24. miesto s odstupom 9:06,6 min.

Výsledky z biatlonu:

MUŽI / vytrvalostné preteky na 20 km:

1. Alexej Trusov (Rus.) 57:34,2 min (1), 2. Krasimir Anev (Bul.) +8,9 (1), 3. Matej Kazár (SR) +10,4 (1), … 15. Dušan Šimočko (SR) +6:26,7 (3)

ŽENY / vytrvalostné preteky na 15 km:

1. Daria Virolainenová (Rus.) 48:13,6 min (1), 2. Franziska Hildebrandová (Nem.) +43,3 (0), 3. Daria Jurkevičová (Biel.) +56,3 (1), … 24. Terézia Poliaková (SR) +9:06,6 (3).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováDušan ŠimočkoJán ValuškaKatarína GarajováMatej KazárTerézia Poliaková