Procházková získala na zimnej univerziáde svoje štvrté zlato

Bez názvu
Alena Procházková Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

ERZURUM 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenská výprava získala na jubilejnej XXV. svetovej zimnej univerziáde (SZU) v tureckom Erzurume už štvrtú zlatú medailu a opäť sa o ňu postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Slovenská reprezentantka v sobotu triumfovala v pretekoch na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom. Procházková z Turecka odchádza s vynikajúcou bilanciou – štyri zlaté medaily a jedno piate miesto. Okrem Aleny Procházkovej získali v sobotu cenný kov aj slovenské hokejistky, ktoré v súboji o konečné 3. miesto vyhrali nad Američankami 3:1. Slovenky si pod vedením trénera Miroslava Karafiáta vylepšili umiestnenie z čínskeho Char-pinu 2009, kde v dueli o bronz neuspeli a skončili štvrté.

Slovenskí pretekári majú na SZU v Erzurume na svojom konte už šesť medailí. Okrem bronzu hokejistiek, troch individuálnych zlatých Aleny Procházkovej a jej najcennejšieho kovu z tímšprintu s Petrom Mlynárom si bronz vybojoval biatlonista Matej Kazár.

Procházková sa rozhodla štartovať až tesne pred pretekmi a od úvodu až do cieľa sa držala vo vedúcej skupine pretekárok. Jej chvíle prišli tesne pred cieľom, keď v mohutnom finiši zdolala Rusku Aliu Iksanovovú o 9 desatín sekundy. Tretia skončila Ukrajinka Kateryna Grygorenková. Ďalšia Slovenka v štartovom poli Katarína Garajová preteky nedokončila.

Veľkú šancu na medailu má po 1. kole ženského slalomu Jana Gantnerová, ktorá figuruje na 2. mieste s odstupom 15 stotín sekundy na vedúcu Američanku Sterling Grantová. Ďalšie Slovenky Barbora Lukáčová a Eva Hučková 1. slalomové kolo nedokončili. Darilo sa biatlonistom, keď v pretekoch na 15 km s hromadným štartom obsadil Dušan Šimočko vynikajúcu 6. priečku, Mateja Kazára klasifikovali na 13. pozícii.

Slovenskí športovci si v Erzurume vybojovali už o tri medaily viac ako pred dvoma rokmi v čínskom Char-pine, kde bol Jaroslav Babušiak strieborný v super G, bronzový v kombinácii a hokejisti skončili tretí. Vďaka tohtoročným úspechom v Turecku majú Slováci v ére samostatnosti na zimných univerziádach bilanciu 16 zlatých, 11 strieborných a 20 bronzových medailí.

Výsledky – sobota:

BEH NA LYŽIACH

Ženy – preteky na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Alena Procházková (SR) 43:33,2 min,. 2. Alia Iksanovová (Rus.) +0,9 s, 3. Kateryna Grygorenková (Ukr.) +8,8,… Katarína Garajová (SR) nedokončila.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy – slalom – 1. kolo: 1. Sterling Grantová (USA) 51,64 s, 2. Jana Gantnerová (SR) +0,15 s, 3. Aleksandra Klusová-Zamiedzowá (Poľ.) +0,73,… Barbora Lukáčová a Eva Hučková (obe SR) nedokončili

BIATLON

Muži – preteky na 15 km s hromadným štartom: 1. Arťom Pryma (Ukr.) 41:22,2 min, 2. Krasimir Anev (Bulh.) +9,0 s, 3. Alexej Trusov (Rus.) +9,2,… 6. Dušan Šimočko +46,8, 13. Matej Kazár (obaja SR) +2:40,5.

HOKEJ

Ženy – o 3. miesto

Slovensko – USA 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Góly SR: Veličková 2, Čulíková

Jaka Čulíková (útočníčka SR, autorka víťazného gólu): „Bol to veľký boj a náročný zápas, v ktorom opäť zvíťazili naše srdiečka. Bojovalo sa o každý puk a každý meter ľadu, oba tímy túžili po medaile. Veľmi ma teší, že sa mi podarilo streliť dôležitý gól. Vymenila som si pri ňom puk s Martinou Veličkovou, tá s nim vošla do útočného pásma, nechala puk za sebou a ja som už len akciu zakončila. Dnešný bronz nás hreje o to viac, že pred dvoma rokmi nám v Char-pine ušiel v súboji s Fínkami. Mysleli sme na tento duel a chceli sme sa z Turecka vrátiť s medailami.“

Káder slovenských hokejistiek s bronzom na SZU v Erzurume:

Zuzana Tomčíková, Monika Kvaková, Iveta Karafiátová, Petra Jurčová, Anna Džurňáková, Barbora Kežmarská, Nikola Gápová, Katarína Výbošťoková, Martina Veličková, Jana Štofaníková, Barbora Brémová, Janka Čulíková, Veronika Čerňanová, Petra Pravlíková, Veronika Kašperová, Mária Herichová, Katarína Bernátová, Martina Staroňová, Slavomíra Štofaníková, Elena Bučková, Lenka Krajňáková

Ďalší sobotňajší program

zjazdové lyžovanie – slalom žien (2. kolo 12.00)

beh na lyžiach – preteky voľnou technikou s hromadným štartom mužov 30 km (11.00)

biatlon – preteky s hromadným štartom žien na 12,5 km (11.00)

akrobatické lyžovanie – finále skikrosu (10.30)

hokej – muži: o 5. miesto (19.00)

Vynikajúca Procházková, má štyri zlaté medaily

Slovenská výprava získala na jubilejnej XXV. svetovej zimnej univerziáde (SZU) v tureckom Erzurume už štvrtú zlatú medailu a opäť sa o ňu postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Slovenská reprezentantka v sobotu triumfovala v pretekoch na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom. Procházková z Turecka odchádza s vynikajúcou bilanciou – štyri zlaté medaily a jedno piate miesto, keď predtým triumfovala aj v šprinte voľnou technikou, skiatlone a tímovom mixšprinte.

Procházková sa rozhodla štartovať až tesne pred sobotňajšími pretekmi a od úvodu až do cieľa sa držala vo vedúcej skupine pretekárok. Jej chvíle prišli tesne pred cieľom, keď v mohutnom finiši zdolala Rusku Aliu Iksanovovú o 9 desatín sekundy. Tretia skončila Ukrajinka Kateryna Grygorenková. Ďalšia Slovenka v štartovom poli Katarína Garajová preteky nedokončila.

„Priznám sa, mám už toho dosť. Dnes som od začiatku cítila únavu. Mojou snahou bolo nestratiť kontakt s najlepšími. Našťastie, tempo nebolo veľmi vysoké, napriek tomu sa pole pomerne rýchlo roztrhalo. V závere som využila svoju rýchlosť. Samozrejme, že som šťastná, že to takto dopadlo,“ uviedla po sobotňajších pretekoch pre agentúru SITA Alena Procházková a pokračovala: „Bola to skvelá príprava na blížiace sa majstrovstvá sveta v Osle. Škoda tých prvých pretekov, kde mi to nevyšlo, mohla som prekonať Ivana Bátoryho, ktorý mal takisto štyri zlaté z univerziády.“

Spokojnosť po sobotňajšom zlate neskrýval ani Procházkovej tréner Ján Valuška. „Taktika bola jasná – udržať kontakt s najlepšími a pokúsiť sa potom rozhodnúť v závere. Alena to presne splnila, musím ju za to pochváliť. V úvode to ona sama rozbehla a potom, keď sa pole roztrhalo, sa viezla na konci šesťčlennej skupinky a čakala na svoju šancu. Pred záverom nastúpila, na štadión prišli tri pretekárky naraz, ale ona bola najrýchlejšia. Boli to ťažké preteky. Mrazy síce už povolili, bolo iba mínus osem, ale napadol čerstvý sneh, ktorý urobil trať mäkšou, a preto náročnejšou,“ opísal samotné preteky J. Valuška a zhodnotil aj kompletné účinkovanie svojej zverenky v Turecku: „Celkovo nemôžem povedať iné, ako to, že som s naším účinkovaním v Erzurume veľmi spokojný.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováBarbora LukáčováDušan ŠimočkoIveta KarafiátováJán ValuškaJana GantnerováJaroslav BabušiakKatarína GarajováMatej KazárZuzana Tomčíková