Procházkovej preteky nevyšli, do desiatky dala všetko

Prochazkova
Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková počas kvalifikácie v behu na lyžiach voľnou technikou v disciplíne šprint žien na ZOH 2014 v Soči. Rusko, Soči, 11. február 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ČERVENÁ POĽANA 13. februára (WEBNOVINY) – Slovenskej reprezentantke v behu na lyžiach Alene Procházkovej nevychádzajú zatiaľ preteky na olympijských tratiach v areáli Laura podľa predstáv. V šprinte sa neprebojovala do vyraďovacích bojov a na klasickej desiatke skončila päťdesiata. Za víťaznou Justynou Kowalczykovou zaostala 29-ročná Banskobystričanka o takmer štyri minúty (+3:50,6).

„Bolo to veľmi náročné. Za týchto podmienok je na ťažkých tratiach skutočne veľmi náročné pretekať. Všetci majú rovnaké podmienky, ale je to aj o lyžiach. Dala som do pretekov všetko, nešlo mi to, ako som si myslela. Verila som, že skončím do tridsiateho miesta. Pripravovali sme sa predovšetkým na šprinty, kde mi to, bohužiaľ, nevyšlo. Servismani dnes urobili všetko, čo mohli, som im za to vďačná. Ďakujem všetkým za podporu,“ uviedla Alena Procházková.

Slovenská ženská bežecká jednotka absolvovala štvrtkové preteky na šesťročných lyžiach, ktoré najlepšie sedeli na podmienky v areáli Laura. Na štarte sa teplota vyšplhala až na dvanásť stupňov Celzia, postupne slnečné lúče boli ešte intenzívnejšie. V stope sa namiesto snehu objavovala voda.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Už po šprintérskych pretekoch hovorila Slovenka o tom, že pracovať v súčasných podmienkach na Slovensku je náročné, keďže na rozdiel od súperiek sa nemôže dostať k najkvalitnejšiemu materiálu. V behu na lyžiach o úspechu či neúspechu rozhodujú maličkosti vrátane materiálu, voskov, lyží. Výkonnostne sa pritom Procházková môže porovnávať so širšou svetovou špičkou. „Na týchto snehoch bez kvalitného materiálu nemáte šancu. V poslednej dobe nemáme kvalitné lyže na tieto snehy. Nie je to o tom, že by sme nedokázali pripraviť kvalitné lyže, ale o materiál a štruktúry, ku ktorým je len veľmi ťažké sa dostať. To je pre nás veľký hendikep,“ uviedol tréner Ján Valuška.

Obrazom: Štvrtok na olympiáde v Soči

Procházková dala do pretekov všetko. Jej olympijskou prioritou bol šprint, na dlhších tratiach v posledných mesiacoch nesúťažila. V Soči sa viaceré pretekárky postavili na štart v kombinézach v krátkych rukávoch. V posledných dňoch sa aj na Červenej Poľane poriadne oteplilo. Teplé počasie však vyhovovalo skôr divákom ako bežkyniam. Procházková zvolila klasickú kombinézu. „Bola som dobre oblečená, lebo som sa obávala, aby som neprechladla v zjazdoch. Počasie vôbec nepripomína zimu. Trénujeme v chladnejších podmienkach, toto je až veľmi teplé. Pre fanúšikov to však musí byť príjemné,“ priznala Procházková, ktorú pod piatimi kruhmi ešte čaká ešte tímový šprint na budúci týždeň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJán Valuška