Pročínsky opozičný starosta vyzve vo voľbách na Taiwane prezidentku, ktorá je kritičkou Pekingu

Cchaj Jing-wen, Chan Kuo-jü
Kandidáti na prezidenta Taiwanu, pročínsky populistický starosta mesta Kao-siung Chan Kuo-jü a súčasná taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

Taiwanská hlavná opozičná strana si za kandidáta do prezidentských volieb v roku 2020 zvolila pročínskeho populistického starostu mesta Kao-siung Chana Kuo-jüa.

Jeho pročínska Nacionalistická strana uviedla, že Chan vyhral stranícke primárky, v ktorých porazil štyroch ďalších konkurentov, medzi nimi zakladateľa spoločnosti Foxconn Terryho Goua.

Prezidentka je kritičkou Pekingu

Chan bude hlavným vyzývateľom súčasnej taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen, známej kritičky Pekingu.

Chan, naopak, presadzuje politiku zbližovania sa s Čínou. Prieskumy verejnej mienky mu pripisujú asi 45-percentnú podporu. Prezidentské voľby na Taiwane sa uskutočnia 11. januára 2020.

Čína hrozí použitím hrubej sily

Taiwan sa oddelil od Číny po občianskej vojne, ktorá vyniesla v roku 1949 v Pekingu k moci komunistov. Čína trvá na tom, že ostrov je len jej odštiepeneckou provinciou.

Snaží sa prinútiť taiwanskú prezidentku, aby uznala, že ostrov je súčasťou Číny. Čínsky prezident Si Tin-pching tento rok vyhlásil, že Peking v prípade potreby použije proti Taiwanu aj hrubú silu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Cchaj Jing-wenChan Kuo-jü