Producenti ropy neuzavreli dohodu o zmrazení produkcie

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

DAUHA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Rozhovory o zmrazení produkcie ropy medzi členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalšími producenti dohodu nepriniesli. Saudská Arábia totiž žiadala, aby sa rokovaní zúčastnil aj Irán napriek výzvam, aby Rijád zachránil dohodu a pomohol zvýšiť ceny ropy.

Po piatich hodinách náročných rokovaní oznámili ministri a delegáti, že k dohode nedospeli. „Potrebujeme viac času na dohodu medzi všetkými členmi OPEC-u a ďalšími hlavnými producentmi. Táto dohoda môže byť do júna,“ povedal jeden zdroj z OPEC-u.

Osemnásť producentov ropy sa stretlo v Dauhe na rokovaniach, ktoré mali podľa očakávaní potvrdiť dohodu, ktorá sa rodila od februára. Súčasťou dohody malo byť, že producenti zmrazia produkciu ropy na úrovniach z januára 2016.

Saudská Arábia chce, aby sa stretnutia zúčastnili všetci členovia OPEC-u, hoci predtým trvala na vyčlenení Iránu. Ten totiž avizoval, že nemá v úmysle zmraziť produkciu ropy. Teherán zmrazenie produkcie odmietol, keďže sa v januári skončil sankčný režim voči tejto krajine a chce naspäť získať svoj trhový

Ruský minister ropného priemyslu Alexander Novak v nedeľu poznamenal, že Rusko nezatvára dvere za globálnou dohodou o zmrazení produkcie ropy. Zároveň však vyjadril sklamanie z toho, že nepadlo rozhodnutie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu