Al-Kájda podporuje revolúciu proti Kaddáfímu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protesty v Líbyi
Počas demonštrácii proti režimu prezidenta Muammara Kaddáfího zomrelo od začiatku minulého týždňa v Líbyi najmenej 640 ľudí. Vyhlásila to mimovládna organizácia IFHR. Podľa IFHR jej štatistika zahŕňa aj smrť 130 vojakov, ktorých popravili v meste Bengází za to, že odmietli strieľať do davu protestujúcich civilistov. Líbya, 23. februára 2011. Foto: SITA/AP

NIKÓZIA/TRIPOLIS 24. februára (WEBNOVINY) – Severoafrická odnož teroristickej siete al-Kájda prisľúbila plnú podporu revolte proti líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu. Vo štvrtok to uviedla monitorovacia webová stránka SITE.

Al-Kájda v islamskom Maghrebe (AQIM) vo vyhlásení zdôraznila, že urobí všetko, aby pomohla demonštrantom, keďže „ich boj je bojom každého moslima milujúceho Alaha a jeho proroka Mohameda„. Vyhlásenie skupiny sa nezmieňuje o zatiaľ neoverených tvrdeniach, že al-Kájda založila islamský emirát vo východolíbyjskom meste Derná.

„Vyhlasujeme podporu líbyjskej revolúcii a jej legitímnym požiadavkám. Líbyjčanov chceme ubezpečiť, že sme s nimi a neopustíme ich,“ píše sa vo vyhlásení skupiny. AQIM spomína úspešné revolúcie v Tunisku a Egypte, pričom Kaddáfímu želá taký istý osud, aký stretol tamojších lídrov.

OBRAZOM: Protesty v Líbyi

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Al-Kájda je silnejšia než 11. septembra 2001

Teroristická sieť al-Kájda je v súčasnosti silnejšia než predtým a jej vplyv v arabskom svete narastá. V článku pre americký časopis Foreign Affairs to napísala austrálska policajná expertka na terorizmus Leah Farrallová. „Napriek skoro desaťročnej vojne, al-Kájda je dnes silnejšia než bola v čase útokov z 11. septembra,“ vyhlásila.

Organizácia má podľa nej viac členov, väčší geografický dosah a silnejší ideologický vplyv. Farrallová tvrdí, že pri hodnotení al-Kájdy treba brať do úvahy aj skupiny ako al-Kájda na Arabskom polostrove, al-Kájda v Iraku a al-Kájda islamského Máhrebu, ktoré sú schopné útočiť. Tieto skupiny sú podľa nej úzko spojené s al-Kájdou, čo dokazuje jej globálny dosah.

Veľký exodus

Čína plánuje masívnu evakuáciu svojich občanov. Čínsky minister zahraničných vecí Ma Zhaoxu informoval, že v prvej vlne evakuácie pôjde o 4 600 robotníkov, ktorý pracujú v ropnom priemysle. „Sme pripravený zabezpečiť bezpečnosť našich občanov,“ uviedol podľa agentúry AFP čínsky minister MA Zhaoxu. V africkej krajine sa nachádza približne 33 000 Číňanov. Veľká Británia tiež vyslala do nepokojnej oblasti lietadlo, ktoré by malo evakuovať britských robotníkov z ropných polí. Zahraniční zamestnanci sa stávajú obeťami útokom domáceho obyvateľstva. Celá situácia v krajine je veľmi neprehľadná. Analytici sa obávajú nastolenia anarchie po páde Kaddáfího režimu a vzniku vojny medzi jednotlivými kmeňmi.

Obama reagoval

„Je povinnosť všetkých národov a všetkých ľudí na svete hovoriť jedným hlasom,“ povedal v stredu v noci počas prejavu prezident USA Barack Obama. Spoločne s Hillary Clintonovou vyzvali na ukončenie násilnosti v Líbyi.
Barack Obama
Foto: SITA/AP

Obama uviedol, že koordinuje s medzinárodným spoločenstvom všetky kroky k zaisteniu bezpečnosti amerických a európskych občanov.

Požiadal som vládu, aby pripravila zoznam možnosti, ako by sme mohli na krízu v Líbyi reagovať,“ dodal šéf Bieleho domu Barack Obama.

Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini v stredu vyjadril presvedčenie, že Tripolis stratil kontrolu nad východnou časťou krajiny známou ako Kyrenaika. Ako vyhlásil na stretnutí, ktoré organizovala kresťanská organizácia Komunita svätého Egídia, moslimskí radikáli vyhlásili Kyrenaiku za islamský emirát a požadujú odluku tohto regiónu od Západu.

Za znepokojujúce pritom považuje to, že „radikálny islam je iba niekoľko stoviek kilometrov od vstupnej brány do Európskej únie“. Bývalý kubánsky líder Fidel Castro v stredu vyjadril obavu, že nepokoje v Líbyi môžu byť zámienkou pre NATO na inváziu do krajiny. Nikaragujský prezident daniel Ortega sa už stihol spojiť s Muammarom Kaddáfím, aby mu vyjadril solidárnosť a ponúkol podporu.

Cena ropy rýchlo stúpa

Ceny ropy v stredu pokračovali v raste, keď ich podporili obavy, že po Líbyi nepokoje zasiahnu aj dôležitejších exportérov ropy vrátane Saudskej Arábie. Povstalecké skupiny v Líbyi kontrolujú východ krajiny s bohatými zásobami ropy. Produkcia v krajine, ktorá je 12. najväčším svetovým exportérom ropy, podľa odhadov agentúry Reuters klesla o najmenej 25 % alebo 400 tis. barelov denne. Ceny ľahkej americkej ropy posilnili o 2,8 % na 98,10 USD za barel, keď sa počas obchodovanie ocitli na 28-mesačnom maxime 100 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent, ktoré zaznamenali najvyšší trojdňový prírastok od októbra 2009, posilnili o 5,3 % na 111,25 USD. Na tejto úrovni boli naposledy v čase pred krachom investičnej banky Lehman Brothers, ktorý v roku 2008 predznamenal začiatok globálnej krízy.

Zomrelo už 1000 ľudí

Počas protestov proti vláde líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zahynulo vyše 1000 ľudí, z toho asi 600 v hlavnom meste Tripolis. Vyhlásil bývalý šéf protokolu Kaddáfího vlády Núrí el-Mismárí, nepovedal však, na čom zakladá toto tvrdenie. El-Mismárí žije vo Francúzsku, kam odišiel minulý rok pre zdravotné dôvody. „Je to veľmi, veľmi vážne. Líbyjčania sa nezastavia. Toto je koniec Muammara Kaddáfího,“ povedal a konštatoval, že líbyjský líder nemá podporu ani piatich percent celej krajiny.

Mimovládna organizácia Medzinárodná federácia pre ľudské práva (IFHR) v stredu informovala, že od začiatku minulého týždňa v Líbyi zomrelo najmenej 640 ľudí. Tripolis oficiálne priznal smrť 300 ľudí vrátane 111 vojakov. El-Mismárí je v Líbyi podozrivý zo spreneverenia štátnych fondov, čo on sám však popiera. Francúzske úrady ho na žiadosť Líbye v novembri zadržali, no v decembri ho prepustili.

Atentát na lietadlo z Lockerbie nariadil Kaddáfí

Muammar Kaddáfí osobne nariadil zničenie lietadla americkej spoločnosti PanAm, ktoré sa v roku 1988 zrútilo pri škótskom Lockerbie, pričom o život prišlo 270 ľudí. Švédskemu denníku Expressen to v stredu povedal bývalý líbyjský minister spravodlivosti Mustafa Abdeldžalíl, ktorý pred pár dňami rezignoval na protest proti násilným zásahom bezpečnostných zložiek proti neozbrojeným demonštrantom.
Lockerbie
Foto: SITA/AP

Exminister vyhlásil, že na svoje tvrdenie má dôkaz, ten však nešpecifikoval. Korešpondent denníka urobil rozhovor s Abdeldžalílom pred miestnym parlamentom v líbyjskom meste al-Bajdá.

Kaddáfí prijal zodpovednosť svojej krajiny za bombový útok na lietadlo a rodinám obetí vyplatil kompenzácie. Nikdy však neprevzal osobnú zodpovednosť. Za útok v Škótsku odsúdili atentátnika Abdula Básita al-Mighrahího, ktorého v roku 2009 pre rakovinu predčasne prepustili z väzenia. Podľa Abdeldžalíla Kaddáfí dal atentátnikovi rozkaz, aby do lietadla umiestnil bombu. Abdeldžalíl je presvedčený, že Kaddáfí sa snažil za každú cenu dosiahnuť jeho prepustenie, aby tieto fakty nevyšli najavo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaFidel CastroFranco FrattiniMuammar Kaddáfí