NR SR: Viskupič odpadol pred rokovaním klubu SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Viskupič
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí dnes popoludní pred rokovaním poslaneckého klubu SaS odpadol.

Bol k nemu privolaný lekár, ale Viskupič sa prebral skôr, ako lekár NR SR stihol prísť.

Zasadol poslanecký klub ako vždy pred hlasovaniami, aby sa poradil. Náhle prišla na pána Viskupiča chvíľková strata vedomia. Zosunul sa zo stoličky. Možno podcenil pitný režim, alebo stres. Priskočil k nemu náš poslanec Peter Kalist, ktorý je lekár. Následne prišiel aj lekár NR SR,“ povedal agentúre SITA predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podľa neho sa Viskupič hneď prebral a zvládol aj následné hlasovanie v pléne NR SR.

Poslanci schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich

Parlament dnes v skrátenom legislatívnom konaní schválil novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Predkladateľka Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) ním opravuje znenie zákona, ktoré vzniklo v dôsledku prezidentského veta. Poslanci minulý týždeň pri opätovnom prerokúvaní posunuli účinnosť novely z januára na máj, neschválili však jednu z pripomienok Ivana Gašparoviča, čím zostali v zákone aj neupravené lehoty.

Vychádzajúc z doterajšej praxe Národnej rady SR ide o neštandardný, ale legitímny postup, keď sa odstraňujú v schválenom návrhu zákona jeho zjavné nedostatky, v tomto prípade vyvolané objektívnou nemožnosťou prelomiť veto prezidenta nad rámec jeho vznesených pripomienok,“ zdôvodnila Žitňanská skrátené konanie.

Poslanec a tieňový minister spravodlivosti Róbert Madej (Smer-SD) proti takémuto postupu namietal a argumentoval, že ministerka Žitňanská preukazuje predložením novely zákona o sudcoch, ktorý len minulý týždeň schválila Národná rada SR, svoju nekompetentnosť. Ministerstvo predloženou novelou posúva určité termíny, ktoré sa týkajú justičných čakateľov. „Ide o novelu, na základe ktorej sa majú naprávať chyby z hlasovania poslancov koalície minulý rok. NR SR schválila novelu zákona minulý týždeň a vláda už dnes dáva novelu, v ktorej chce opravovať chyby schválenej novely,“ upozornil Madej novinárov.
Lucia Žitňanská
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa Madeja ministerka zákon opravuje, pretože podľa jej zdôvodnenia uvedený stav je z hľadiska vnútornej konzistencie právneho predpisu a jeho účinku neprijateľný. „Sama vláda uvádza, že zákon v súčasnej podobe je neprijateľný,“ zdôraznil. „Skrátené konanie je pre nás neprijateľné. Potvrdzuje to, že zákon je protiústavný a je nepodarkom,“ dodal.

Minulý týždeň schválená novela zabezpečuje zverejňovanie súdnych rozhodnutí na internete, verejné výberové konania na miesta sudcov a predsedov súdov, verejné justičné skúšky či zrušenie odmien sudcom. Právna norma patrí k opatreniam, ktorými chce vládna koalícia SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH otvoriť justíciu verejnosti a verejnej kontrole. Pôvodne ju parlament schválil v decembri, pre výhrady prezidenta Ivana Gašparoviča sa ňou však musel zaoberať znova. Novela zákona bude po podpísaní prezidentom účinná od 1. mája 2011.

Elektronické aukcie majú byť pri verejnom obstarávaní povinné

Elektronické aukcie pri verejných obstarávaniach budú povinné. Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú dnes schválili poslanci parlamentu, počíta s povinným používaním elektronických aukcií pri nadlimitných zákazkách a od 1. januára 2012 aj pri podlimitných zákazkách. Autori novely si kladú za cieľ zabezpečiť efektívnejšie využívanie verejných financií prostredníctvom prísnejších podmienok verejného obstarávania, zvýšenie jeho transparentnosti a obmedzenie priestoru pre korupciu a klientelizmus.

Elektronická aukcia má byť povinná pri zákazkách na dodanie tovaru a používať by sa mala aj pri zákazkách na poskytnutie služieb a uskutočnenie stavebných prác, ak možno presne určiť technické požiadavky. Jej použitie by nemalo byť povinné pri podprahových zákazkách, obstarávatelia však budú musieť štvrťročne zverejňovať správu o zákazkách s nízkou hodnotou nad 1 000 eur.

Vyhodnocovanie ponúk komisiou má byť verejné s výnimkou dôverných informácií týkajúcich sa obchodného tajomstva a dôverných aspektov ponúk. Obstarávatelia nebudú môcť bezdôvodne vylúčiť mimoriadne nízku ponuku. Lehota na predkladanie ponúk nesmie byť kratšia ako 20 dní od odoslania výzvy obstarávateľom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ak zmluvy a dodatky k nim budú uzavreté v rozpore so zákonom, ÚVO alebo prokurátor majú možnosť do jedného roka podať na súde návrh na určenie ich neplatnosti.

Používanie nesúťažných zjednodušených postupov

Súčasné znenie zákona o obstarávaní umožňuje pre určité skupiny služieb používanie nesúťažných zjednodušených postupov. Nová úprava ruší možnosť pri neprioritných službách postupovať inak ako pri ostatných a bude pre ne platiť rovnaký režim. Povinnosť riadiť sa týmto zákonom poslanci rozšírili aj na verejné podnikateľské subjekty, na ktoré sa doteraz nevzťahoval. Po novom sa tak ustanoveniami zákona budú riadiť aj podniky s majetkovou účasťou štátu alebo združenia právnických osôb, z ktorých aspoň jedna je verejným obstarávateľom.
Peniaze
Foto: SITA/Michal Svítok

Nesplnenie formálnych podmienok už nebude dôvodom na vylúčenie uchádzača zo súťaže, ale bude na ne upozornený s možnosťou formálne nedostatky napraviť. Odstránené sú podľa predkladateľov aj podmienky zjavne ušité na mieru konkrétnemu dodávateľovi. Obstarávatelia budú môcť používať užšiu súťaž iba ak zdôvodnia, prečo nemôžu použiť verejnú súťaž.

Zákon chceli pôvodne podporiť aj poslanci Smeru-SD, po tom, čo plénum schválilo pozmeňujúci návrh poslanca SDKÚ-DS Ondreja Mateja, však zaň nehlasovali. Matej presadil voľbu predsedu ÚVO v parlamente a dôvody na odvolanie rozšíril o neplnenie zákonných úloh úradu. Predseda Smeru-SD si myslí, že takéto pravidlá umožnia odvolanie predsedu ÚVO z politických dôvodov. Ak zákon podpíše prezident, bude nové znenie zákona účinné od 1. apríla 2011.

Predsedu Úradu pre verejné obstarávanie bude voliť parlament

Predsedu Úradu pre verejné obstarávanie bude po novom voliť a odvolávať parlament. Robiť tak bude na návrh vlády. Dosiaľ bolo obsadzovanie miesta predsedu ÚVO v kompetencii vlády. Zmena vyplynula zo schváleného pozmeňujúceho návrhu poslanca Ondreja Mateja (SDKÚ-DS) k novele zákona o verejnom obstarávaní.

Matej tiež do zákona pridal ďalší dôvod na odvolanie predsedu ÚVO, ktorým je neplnenie úloh úradu podľa zákona. S oboma zmenami má problém Smer-SD. Predseda strany Robert Fico si myslí, že pridaný dôvod na odvolanie je „kaučukový“ a umožňuje odvolanie predsedu ÚVO z politických dôvodov. „Podľa nás ide o porušenie politických dohôd. Je to Damoklov meč, ktorý ma visieť nad predsedom ÚVO,“ pomohol si Fico antickou mytológiou.

Expremiér sa nazdáva, že takáto zmena narúša krehkú politickú rovnováhu a dohodu, podľa ktorej patrí miesto predsedu ÚVO opozícii. Fico Matejovi vyčítal, že s pozmeňujúcim návrhom prišiel náhle, bez predchádzajúcej diskusie. „Čo sa včera stalo? Nevyhovel niekomu predseda ÚVO? Zrazu prišiel návrh, ktorý mení filozofiu tradície a vytvára predpoklad, že sa zbavíte predsedu ÚVO, kedy budete chcieť,“ vyhlásil Fico v pléne. Robert Kaliňák koalícii vyčítal, že si chce do ÚVO dosadiť vlastného riaditeľa a opozičnej kontroly sa bojí.

Matej mu oponoval, že má v úmysle posilniť právomoci Národnej rady SR, čo je legitímny prístup, najmä ak ide o takú dôležitú vec, ako je obsadenie ÚVO. Poznamenal, že je dennodenne svedkom zmätočných či alibistických rozhodnutí úradu. Nové pravidlo vstúpi do platnosti spoločne s dnes schválenou novelou zákona o verejnom obstarávaní. Ak ju podpíše prezident, stane sa tak 1. apríla 2011. Hlasovanie o novele zákona o verejnom obstarávaní bolo na aktuálnej 14. schôdzi posledné. Predsedajúci Béla Bugár (Most-Híd) ju vzápätí ukončil. Poslanci sa na riadnej schôdzi stretnú najbližšie 22. marca.

Crazy shopom odzvoní, plénum prijalo novelu o omamných látkach

Národná rada hlasmi všetkých prítomných 112 poslancov dnes schválila novelu zákona o omamných a psychotropných látkach z rezortu zdravotníctva, o ktorej rokovala v skrátenom legislatívnom konaní.
Crazy shop
Foto: SITA/Michal Svítok

V rámci novely sa rozširuje zoznam omamných a psychotropných látok o 43, medzi nimi aj o medializovaný mefedrón, ktorý je aktuálne zakázaný v trinástich krajinách Európskej únie. Na Slovensku sa spája najmä s predajom rôznych „suvenírov“ v tzv. crazy shopoch. Po podpise prezidenta by norma z dielne ministerstva zdravotníctva platila už od marca tohto roka.

Doplnené látky, najmä mefedrón, sú charakteristické tým, že nemajú liečivé účinky a sú návykové. V ich prípade vzniká závislosť a aj vysoká pravdepodobnosť prechodu na ďalšie tvrdšie drogy. Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) odhadom zomrelo v dôsledku užívania mefedrónu v Európe už 40 ľudí. Plénum v skrátenom legislatívnom konaní schválilo aj novelu zákona o štátnej pomoci a zákona o súdnych exekútoroch a exekučnom konaní.

BUGÁR: Radičová by nemala spájať občianstvo s dôverou vláde

Premiérka Iveta Radičová by podľa predsedu Most-Híd Bélu Bugára nemala spájať hlasovanie o dvojakom občianstve s vyslovením dôvery vláde. „Je to veľmi silné. Vyhrážať sa pádom vlády nie je vhodné. Zároveň každý si musí uvedomiť, že ak sa nebude plniť programové vyhlásenie vlády, nebude treba spájať hlasovanie o zákonoch s hlasovaním o dôvere. Potom už nebudú žiadne zákony prechádzať,“ povedal Bugár novinárom. Verí však, že koalícia bude pokračovať ďalej, ale len vtedy keď každý si uvedomí, aký dali sľub, keď hlasovali o programovom vyhlásení vlády.

Bugár odmieta, že by pri dvojakom občianstve vydieral koalíciu. „Veľmi rád budem vždy vydierať s programovým vyhlásením vlády. Ak dodržanie dohôd je vydieranie, musím povedať, že poslanci vládnej koalície vôbec nevedia, čo je to zodpovednosť. Nie je zodpovedné raz hlasovať za programové vyhlásenie vlády a druhýkrát hovoriť, že si myslí niečo iné,“ vyhlásil. Táto koalícia vznikala podľa neho veľmi ťažko, napriek tomu prijala dobrý program, ale dobrý program a dohoda je vtedy dobrá, keď sa plní. „Nemôžem vyberať hrozienka, že toto plním a toto nie. Toto nie je vydieranie, ale zásadovosť,“ zdôraznil.

Podľa Bugára koaliční lídri sa s Igorom Matovičom v stredu nestretli a nie je pravda, že by sa s ním dohodli, že môže podporiť novelu zákona o štátnom občianstve z dielne Smeru-SD. „Matovič rokoval s Richardom Sulíkom, ak tvrdí, že sa dohodol s koalíciou, tak klame.

Sulík nás informoval, že budú hlasovať za vlastný pozmeňujúci návrh, ale nepodporia návrh Smeru-SD,“ uviedol Bugár s tým, že jeho strana nežiadala Matoviča vylúčiť z poslaneckého klubu SaS. „My sme žiadali SaS a KDH, aby konali. To sa netýka tohto zákona, ale programového vyhlásenia vlády. Mali sme konať tak už vtedy, keď niektorí poslanci hlasovali proti spotrebnej dani z piva. Pomaly zisťujeme, že všetko je napísané, ale to neplatí. Však takto sa nedá dovládnuť,“ dodal.

Sulík ukončil dvanástu schôdzu a otvoril štrnástu

Poslanci Národnej rady SR stiahli z programu aktuálnej dvanástej schôdze všetky body programu a predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) ju vzápätí ukončil. Na to otvoril 14. mimoriadnu schôdzu zákonodarného zboru, na ktorej sa bude rokovať o troch skrátených legislatívnych konaniach a o novele zákona o verejnom obstarávaní. Mimoriadna trinásta schôdza sa konala minulý týždeň, Smer-SD na nej chcel umožniť tajnú voľbu generálneho prokurátora.

Dôvodom na takýto postup sú problémy v koalícii. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár vo štvrtok avizoval, že poslanci tejto strany nebudú hlasovať za koaličné zákony, kým sa situácia v koalícii nevyjasní. Problémy spustili spoločné hlasovanie lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča a poslanca za KDH Radoslava Procházku za opozičný návrh zákona o občianstve.

Vo štvrtok prerokované návrhy zákonov o vyznamenaniach, o poslaneckej novele vysokoškolského zákona a o obecnej polícii, ako aj zatiaľ neprerokované body o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov, vládnu novelu zákona o vysokých školách, ako aj niekoľko ďalších návrhov presunuli poslanci na riadnu 15. marcovú schôdzu. Presunúť tieto body sa podarilo poslancom až na druhý pokus, sprvu nebolo plénum uznášaniaschopné. „Koalícia ukázala silu a otvorila schôdzu. Brutálnu,“ zažartoval si Sulík z predsedníckej stoličky, keď sa nazbieral dostatok koaličných

Sulík ukončil dvanástu schôdzu

PAŠKA: Situácia v parlamente je výsmechom parlamentarizmu

Výsmechom parlamentarizmu je podľa predsedu poslaneckého klubu Smeru-SD Pavla Pašku súčasná situácia v Národnej rade SR. „Ostro protestujem proti spôsobu fungovania NR SR,“ vyhlásil v pléne. „Ja viem, že nie ste schopní vládnuť, upozorňovali sme na to, že čím širšia koalícia, tým širší potenciál rôznych problémov a konfliktov a sedem mesiacov vašej vlády na Slovensku to potvrdzuje, ale aj situácia, ktorá vznikla včera a pokračuje dnes, ukazuje, že nie ste schopní pochopiť elementárny rozdiel medzi tým, čo je to vláda a čo je to parlament,“ adresoval koalícii.
Pavol Paška
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) vyzval Paška k tomu, aby bral ohľad aj na opozičných poslancov. „V normálnych demokratických parlamentoch sa berie do úvahy aj to, že sú tam ľudia, ktorí sa nepodieľajú na vláde a nepodieľajú sa na vládnej väčšine, čo je normálne, ale vždy sa z pohľadu legitimity svojho mandátu podieľajú na chode parlamentu,“ zdôraznil a označil za škandalózne, že vo štvrtok Sulík nezvolal grémium, na ktorom by informoval opozíciu o vývoji v parlamente. Podľa Pašku koaliční zákonodarcovia v parlamente iba šaškujú a hrajú politické divadlo, čím devalvujú hodnotu a fungovanie NR SR.

„Zažili sme obdobie, keď ste boli pri moci a mali ste jednoliatu koalíciu a dva alebo trikrát ste museli vytiahnuť karty, čo ste neboli dohodnutí na tom, ako budete ďalej postupovať. Toto v minulosti nebolo pred vami, aby sa vyťahovali karty,“ zareagoval na Pašku podpredseda NR SR Milan Hort (SDKÚ-DS). Bývalému šéfovi parlamentu podľa neho občas chýba pamäť. „Spomínam si na to, keď ste ráno vyhadzovali Vladimíra Mečiara z koalície, potom prišiel pán Široký do parlamentu a večer ste ho museli vrátiť naspäť,“ poznamenal. Poukázal aj na to, že keď Paška predložil návrh na zúženie imunity, zahlasoval za to iba jediný poslanec. Hovoriť o šaškovaní súčasnou koalíciou z Paškových úst nepovažuje preto za najvhodnejšie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárIveta RadičováJozef KollárJozef ViskupičLucia ŽitňanskáMilan HortRichard SulíkRobert FicoRobert KaliňákRóbert Madej
Firmy a inštitúcie Most-HídSaS Sloboda a Solidarita