Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fico paska kazimir smer
Zľava: Minister financií SR Peter Kažimír, predseda strany Robert Fico a predsedajúci snemu a podpredseda strany Pavol Paška počas pracovného snemu strany Smer-SD. Foto: SITA/Ján Slovák
19. februára 2016 SprávyParlamentné voľby 2016 od SITASITA Diskusia()

Prognóza: Smer ešte voľby nevyhral, všetko sa môže zmeniť

BRATISLAVA 19. februára (WebNoviny.sk) – Parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia 5. marca, by vyhral Smer-SD, hnutie OĽaNO-NOVA by sa do parlamentu dostalo tesne. Vyplýva to z prognózy agentúry European Analytical Center (EAC), ktorá vypracovala predpovedný model marcových volebných preferencií z výsledkov verejnej mienky spoločnosti EAC a agentúry Focus.

Najväčšie šance má sedem strán

Ako podkladový materiál použila agentúra EAC vlastné výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré uskutočnili v mesiacoch august až december 2015 a v mesiacoch január a február 2016, a výsledky prieskumov agentúry Focus z rovnakého obdobia. Ako agentúru SITA informovala Kristína Šabíková z agentúry EAC, referenčný materiál na overenie výsledkov použili údaje spoločnosti Focus.

Do prognózy zaradila agentúra EAC sedem politických strán, ktoré majú podľa väčšiny prieskumov verejnej mienky najväčšie šance dostať sa po marcových voľbách do parlamentu. Podľa priemeru prognóz agentúr EAC a Focus by Smer-SD vyhral marcové parlamentné voľby s výsledkom 29,7 percenta. Na druhom mieste by skončila strana Sieť so ziskom približne 19,9 percenta. Tretia by skončila strana Most-Híd (10,8 %), nasledujú strany SNS (9,8 %), KDH (7,5 %), SaS (6,8 %) a sedmičku parlamentných strán by uzatvorilo hnutie OĽaNO-NOVA so ziskom 5,8 percenta.

Voľby ovplyvní množstvo faktorov

„Samotné voľby však budú ovplyvnené množstvom faktorov, ktoré prieskumy verejnej mienky nezachytávajú,“ uviedla Šabíková s tým, že pod volebný výsledok Smeru sa podpíšu aj udalosti posledných dní, počas ktorých klesol premiér dokonca aj v rebríčkoch osobnej popularity.

Volebná kampaň Smeru sa podľa Šabíkovej zúžila na chválenie sa výsledkami svojej vlády, zľahčovanie zlyhaní či osobné vybavovanie si účtov s Igorom Matovičom. Strana počas svojej vlády nezabránila vysokej miere korupcie v zdravotníctve na úkor občanov, čo sa podľa nej prejaví v ich jasnom odkaze v týchto voľbách. „Myslím si, že môžeme vylúčiť vládu jednej strany,“ dodala.

Bugár stále patrí medzi populárnych

Nováčikom volieb je strana Sieť, ktorá je podľa prognózovaného modelu s takmer 14 percentami najsilnejšou opozičnou pravicovou stranou. Sieť má zároveň najväčší potenciál tzv. efektu snehovej gule, ktorý môže zabezpečiť vyšší výsledok než má v prieskumoch.

Procházka je presne ten typ politika, ktorý síce nie je idolom voličov, ale po zvážení pre a proti, vychádza Sieť pozitívne. Nerozhodnutí pravicoví voliči sa v deň volieb pravdepodobne priklonia k Sieti, pretože šanca na vládu bez Smeru rastie so silou Siete, čo si pragmatickí voliči pravice uvedomujú.

V prípade Mostu-Híd Šabíková očakáva, že si v porovnaní s minulými voľbami polepší. Obe prognózy, EAC aj Focus, mu odhadujú dvojciferný výsledok. „Béla Bugár síce patrí k starým politikom, no v rebríčkoch osobnej popularity sa objavuje na popredných priečkach,“ uviedla Šabíková.

Matovič môže skončiť aj ako martýr

Kým kampane ostatných strán sú podľa Šabíkovej jasne postavené na lídroch, KDH nedokáže získať politické body z charizmy svojho predsedu Jána Figeľa. Ich prognózované preferencie sú v priemere 7,5 percenta, no napriek tomu sa agentúra EAC prikláňa k 6,3 percenta z prieskumu agentúry Focus. Na výsledok KDH sa podľa agentúry EAC najviac podpíšu televízne debaty.

„Kým prvé reakcie na kauzu Fico/Matovič vyznievali pre lídra Obyčajných ľudí z hľadiska preferencií negatívne, po nadpráci polície je možné, že percentá im pravdepodobne nebudú klesať,“ prognózuje Šabíková s tým, že nadmerná publicita hnutia OĽaNO pred voľbami vôbec nemusí byť na škodu. „Bude zaujímavé sledovať, či vo voľbách preváži vnímanie Matoviča ako martýra, alebo nedôveryhodného politika a podnikateľa,“ dodala.

Strana SNS je podľa prognóz EAC druhým adeptom na zisk väčšieho množstva hlasov priamo vo voľbách, než má v prieskumoch verejnej mienky. „Danko bude jeden z tých, ktorým môžu televízne debaty výrazne pomôcť a z volebného výsledku SNS môže vzísť prekvapenie,“ povedala Šabíková.

Pre SaS bude podľa nej 5. marec dňom pravdy. V ich prípade bude zaujímavé sledovať, či u ich voličov preváži dobre mierená kampaň, alebo výčitky pre pád Radičovej vlády a strach z prepadnutia hlasu.

Odporúčané články

Sieť je lídrom opozície, SNS a Most by mali po 15 kresiel Medzinárodní experti OBSE posúdia priebeh slovenských volieb

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...