Program Slovenskej národnej galérie Bratislava – máj 2021

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sng 1.jpg
Foto: SNG

Pre aktuálne informácie o návšteve galérie prosíme sledujte www.sng.sk a naše sociálne siete.

Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

Kníhkupectvo Ex Libris v SNG | Esterházyho palác | Námestie Ľ. Štúra 4, Bratislava
Otvorené denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, štvrtok od 12.00 do 20.00

SNG, Hurbanove kasárne – administratíva
Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava | +421 2 20 47 61 11
info@sng.sk
www.sng.sk

Aktuálne výstavy

Experimentálne expozície
Krajina za mapou

Od 16. 5. 2019 / Esterházyho palác – 1. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Alexandra Kusá

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho ženy Nade a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti.

Krátka 15-minútová interaktívna projekcia Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, prepojená so sériou animovaných videí o slovenských výtvarníkoch, je určená deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým či poučeným dospelákom. Projekcia rozpráva príbeh umenia spôsobom, ktorý skĺbi poznanie a zábavu a vzbudí u návštevníka túžbu vedieť viac.

Od 14. 1. 2020 / Kurátorka: Petra Hanáková

Archív Júliusa Kollera je venovaný jednému z našich, vo svete najrešpektovanejších, umelcov a vychádza z Kollerovej pozostalosti uloženej v SNG. Pár sond do tohto materiálu nemá ambíciu podať komplexnú správu o jej obsahu. Výber je v podstate náhodný, predurčený stupňom digitalizácie dokumentov a ich povahou, pričom niektoré časti expozície sú z času na čas obmieňané. Keďže ide o citlivé papierové nosiče, prezentujeme časť diel vo forme faksimile.

1 2.jpg
Foto: Martin Deko, SNG

7×7

29. 4. – december 2021 / Esterházyho palác – 2. poschodie, Bratislava / Kurátori: kolektív kurátorov SNG, koordinátori projektu: Dušan Buran, Lucia G. Stach

Projekt 7×7, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené. Radikálny prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia sa však zároveň stal novou výzvou a položil aj celkom nové metodické otázky. V prostredí múzeí a galérií ide najmä o problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus jeho (digitálna) kópia. Autenticita priameho zážitku diváka stojí proti nekonečnej virtuálnej ponuke projektov na internete.

Výstavný projekt reaguje na úspešný cyklus tematických kurátorských článkov sprevádzaných ukážkami diel „7 vecí o…“ na online platforme Slovenská náhradná galéria. Vybratých sedem kolekcií by sme radi podrobili špeciálnemu „cross-check-u“: zostavy známe z internetu sa pokúsime zrekonštruovať naživo v kolekciách originálov, dominantne zo zbierok SNG. Keďže kolekcií na internete bolo oveľa viac, než je možné vystaviť, a naďalej pribúdajú nové, vo výbere uprednostníme historicky prierezové a vystaviteľné skupiny. Sedem mikrovýstav ukáže na možnosti, ale aj na limity online kurátorskej práce, zároveň ale bude obsahovo do veľkej miery reflektovať aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Za priaznivých okolností budeme niektoré kolekcie priebežne meniť a výstavu aj takto prispôsobíme tekutej dynamike jej virtuálneho východiska.

2 2.jpg
Foto: Juraj Starovecký, SNG

Avatsýv
Labyrint Erika Bindera

25. 2. – 30. 9. 2021 / Esterházyho palác – 3. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Lucia G. Stach, kurátorská spolupráca: Alexandra Tamásová

Samostatná výstava Erika Bindera (1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce. Binderov program je mnohovrstevnatý a obsahuje prácu so všetkými médiami od maľby, grafiky, autonómnej aj denníkovej kresby, inštalácie a objektov po video a intermediálne performancie.

LGS: Labyrint si automaticky predstavujeme ako dvojrozmerný obrazec na podlahe francúzskej katedrály. V „labyrinte trávenia času“ uvažujeme o priestore výstavy ako o trojrozmernom labyrinte, ktorý je niečím organickým aj anorganickým zároveň.

EB: Vo svojej tvorbe som sa dosť zaoberal aj symbolmi, a uvedomil som si, že mnohé z nich sú vlastne diagramy, znázorňujúce trojrozmerné veci a že majú svoju analógiu v živote. Predstavoval som si takto kabalistický strom a rôzne veci, čo existujú aj v priestore. Niektoré sú také paradoxné, že sa nedajú zobraziť. Páči sa mi trojrozmerný labyrint, lebo umožňuje človeku ísť vyššie aj nižšie, je o kráčaní a videní, ale aj o stúpaní a klesaní.

LGS: Ako sa k labyrintu majú praskliny v skle, ktoré tvoria úvod aj jadro výstavy? Sú jeho vláknami?

EB: Áno, v podstate ide aj o napodobenie toho efektu. Ale tieto objekty vychádzajú z mojej estetiky ruín, ako si ju pred dvoma rokmi nazvala. Aj k tejto výstave sa vzťahujú ruiny a transformácia ruín.

Projekt je do veľkej miery autobiografický a špecificky reaguje aj na súčasnú spoločenskú situáciu. Erik Binder patrí k umelcom, ktorí si dávno uvedomili, že materializmus je zúfalo nedostatočný, a snažia sa vidieť aj druhú stranu vecí a hľadať ich rozšírené významy. Tendencie návratu k spiritualite umenia sú čoraz viditeľnejšie aj v globálnom umeleckom svete a zodpovedajú aj časom kríz a napätia.

3 2.jpg
Foto: Martin Deko, SNG

Máš umelecké črevo? – Idol
Výstava finálových projektov

7. 5. – 7. 6. 2021 / Esterházyho palác, 3. poschodie / vstup voľný

Máš umelecké črevo? je medzinárodná platforma venujúca sa edukácii v oblasti umenia, ktorá každý rok organizuje umeleckú súťaž pre tímy žiakov/žiačok stredných škôl a gymnázií. Výstava predstavuje najlepšie slovenské projekty tohto ročníka súťaže na tému Idol. Súťaž podnecuje študentov/študentky k prebudeniu kreatívnych schopností a odvahe experimentovať s tvorivými prístupmi v rámci každodenných tém a takisto ponúka im aj ich pedagógom príležitosť hlbšie sa oboznámiť so súčasnou umeleckou scénou a s prostredím galérií doma, ale aj v susedných krajinách.

4 2.jpg
Vizuál: Eva Benková

Akcia ZET
Umenovedná výprava

19. 11. 2020 – 27. 6. 2021 / Esterházyho palác – átrium, Bratislava / Námet: Alexandra Kusá / Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová / www.akciazet.sng.sk

V horúcom júni roku 1950, ktorý sa stane novým temným obdobím našej novodobej histórie, začína trojica výtvarníkov pracovať na veľkolepej propagandistickej zákazke. Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková ako členovia tvorivého kolektívu Č-S-Č maľujú veľkorozmerné ikonické dielo socialistického realizmu Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi. Monumentálnemu dielu (8,7 × 8 m) je venovaná mimoriadna mediálna pozornosť, no nadšenie veľmi skoro opadáva a obraz sa stáva terčom kritiky. V marci 1953 jeho hlavný protagonista zomiera a obraz navždy zmizne.

Od novembra 2020 v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľuje autorskú repliku strateného diela s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na dielo stalinského socialistického realizmu kolektívu Č-S-Č (1952). Obraz pribúda pred zrakmi verejnosti a maliarska akcia sa stáva východiskom pre nový experimentálny žáner – umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o role a postavení národnej galérie ako inštitúcie dnes. Výprava otvorí niekoľko tém – vzťah propagandy a umenia, hoax, kult osobnosti, vzťah originálu a kópie, ako aj ďalšie.

5 1.jpg
Foto: Juraj Starovecký, SNG

Antimúzeum J.K.

Od 4. júna 2020 / Zámočnícka 13, Bratislava / Otvorené: každý štvrtok od 13.00 do 18.00 / Kontakt: www.antimuzeum.sk / Kurátorský koncept: Alexandra Kusá, Gabriel Herczeg

Expozícia vznikla v odbornej spolupráci so Slovenskou národnou galériou. Prevádzkovateľom múzea je Občianske združenie Antimúzeum Júliusa Kollera.

Základom vôbec prvej samostatnej expozície venovanej Júliusovi Kollerovi je súkromná zbierka, ktorá vznikla v roku 1998. Hlavnú časť vystavenej zbierky tvoria antiobrazy, v ktorých sa Koller vyrovnával s konceptuálnym umením a dobovou klímou. Expozíciu, ktorá ukazuje aj najdôležitejšie momenty z Kollerovho života a kľúčové témy jeho tvorby, dopĺňajú súvisiace diela a dobové materiály zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Súčasťou múzea, ktoré je zároveň aj vzdelávacou platformou venovanou slovenskému konceptualizmu, sú okrem dvoch výstavných podlaží aj dva spoločenské priestory.

6.jpg
Foto: Martin Deko, SNG

Sprievodný program

5/5
Workshop kreatívneho písania s Martinou Jánošíkovou: V labyrinte vlastného života

Streda / 17.00 – 18.30 / vstup voľný / rezervácie: barbora.tribulova@sng.sk / Online

Pridajte sa k improvizovanému kolektívnemu vytváraniu slovných koláží inšpirovanému tvorbou Erika Bindera. Rovnako ako Binderov program, aj naša dielňa bude mnohovrstevnatá a siahne až za obrazovky, pred ktorými trávime more hodín.

Martina Jánošíková spolupracuje s občianskym združením EDUdrama, kde vedie najmä kurzy a workshopy pre dospelých, zaoberá sa storytellingom, kreatívnym písaním a kvalitnou literatúrou.

Program je vhodný od 16 rokov.

10/5

Workshop: Zrkadlenie

Pondelok / 17.00 – 18.30 / vstupné: 5 € / rezervácie: katarina.siposova@sng.sk / Online

Čo všetko a ako je možné vidieť v zrkadle? Objavte spolu s nami kreatívny potenciál vecí okolo seba v rámci experimentálneho workshopu zameraného na hľadanie nového, vlastného pohľadu.

Program je vhodný od 11 do 14 rokov.

13/5

Workshop pre pedagógov: Ako rozvíjať kritické myslenie na vyučovaní?

štvrtok / 15.00 / vstup voľný / viac informácií o programe nájdete čoskoro na www.akciazet.sng.sk / Online

Cieľavedomé trénovanie kritického myslenia vo vyučovaní vedie k odhaľovaniu vzťahov medzi faktmi, k vytváraniu vlastného názoru a v konečnom dôsledku aj k prehlbovaniu poznatkov. Lektor Jakub Kobela z Akadémie kritického myslenia, ktorá sa dlhodobo venuje vzdelávaniu v oblasti triedenia informácii, komunikácie a rozhodovania sa, ukáže, ako argumentáciu a kritické myslenie vnímať a ako možno témy začleniť do viacerých školských predmetov.

Jakub Kobela vyštudoval sociológiu na Masarykovej univerzite v Brne. V Slovenskej debatnej asociácii (SDA) pracoval ako člen výkonnej rady a rozvojový koordinátor. Tvoril tiež metodiku pre SDA a ďalšie európske organizácie. Špecializuje sa na vzdelávanie v oblasti kritického myslenia a argumentácie pre školy, mimovládne organizácie a firmy.

V druhej časti stretnutia predstaví vizuálny umelec Martin Piaček výtvarné možnosti práce s témou na príklade svojej tvorby a prostredníctvom autorského zadania. Martin Piaček vyštudoval VŠVU v Bratislave, kde v roku 2008 získal titul ArtD. Venuje sa soche, objektu, inštalácii a digitálnej fotografii. V tvorbe sa zameriava na témy slovenskej histórie a identity, predovšetkým problematickým postavám a kontroverzným udalostiam slovenských dejín a problematike osobnej identity tvorenej na báze národnej či štátnej príslušnosti. Momentálne pôsobí ako vedúci Ateliéru vvv (vizuálne, verbálne, verejné) na Katedre intermédií VŠVU v Bratislave.

14/5

BookObrazy: Annie M. G. Schmidt: Špinuška

Piatok / 16.30 – 18.00 / vstupné: 3 € / vstupenky: https://tootoot.fm/sk/events/6075d6da257bc605b0926ccf / Online

Aj vám sa niekedy podarí byť špinaví, bez toho, že by ste sa špeciálne snažili? A pri tom veľmi dobre viete, čo si želá mamička: aby ste aspoň jeden deň ostali čistí! A presne taká je Špinuška. Každý deň. Spolu so svojím psíkom sa naozaj snaží, no vždy jej to čosi prekazí. Ale vždy sa jej to s humorom podarí napraviť! Ponorte sa s nami do príbehu a zažite dobrodružstvá spolu s ich knižnými hrdinami aj v online podobe.

Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 4 do 10 rokov.

15/5

Noc múzeí a galérií 2020 v SNG Bratislava

Sobota / po celý deň / vstup voľný / Online

Strávte s nami tohtoročnú Noc múzeí a galérií opäť najmä on-line! Spríjemníme vám ju novinkami na čítanie, pozeranie a na kreatívny oddych pre deti aj dospelých. Priblížime si naše aktuálne výstavy a znovu sa pozrieme na stavbu rekonštruovaného areálu SNG Bratislava. Pre viac informácií o programe sledujte www.sng.sk a sociálne siete SNG.

19/5

Rodinný workshop: Ochutnávka

Streda / 16.30 – 17.45 / vstupné: 5 € / rezervácia: michaela.kovacova@sng.sk / Online

Aké potraviny sú vaše obľúbené? Sú zaujímavé chuťou, alebo aj vizuálne? Na workshope skúsime prekročiť hranice bežného užívania jedla a pozrieme sa naň aj výtvarne. Spoločne nazrieme do galerijnej špajze, aj tých našich domácich a spravíme si výtvarnú ochutnávku. Neprihlasujte sa však hladní!

Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 6 do 10 rokov.

26/5

Workshop s Martinom Piačekom: Osobný monument

Streda / 17.00 – 18.30 / vstup voľný / rezervácia: peter.pivoda@sng.sk / Online

Pomníky a pamätníky sa nám často spájajú s minulými režimami. Vznikajú však aj dnes a ich podoba, umiestnenie a zámery stále zostávajú aktuálnymi témami súčasného umenia. Výtvarný workshop bude zameraný na súčasné spôsoby uvažovania o problematike monumentu a umenia vo verejnom priestore. Prostredníctvom vlastnej tvorby si budete môcť vyskúšať ich výtvarný jazyk aj to, ako doň možno pretaviť osobné zážitky a spomienky.

Vizuálny umelec a vysokoškolský pedagóg Martin Piaček sa vo svojej tvorbe zameriava sa na témy slovenskej histórie a identity, pričom vo viacerých dielach využíva estetiku monumentálneho sochárstva. Je členom združenia Verejný podstavec, platformy pre tvorbu a kritickú reflexiu umenia do verejného priestoru. Momentálne pôsobí ako vedúci Ateliéru vvv (vizuálne, verbálne, verejné) na Katedre intermédií VŠVU v Bratislave.

Na workshop budú potrebné nenáročné výtvarné pomôcky. Program je vhodný od 16 rokov.

Pripravujeme pre vás aj množstvo ďalšieho online programu a obsahu na pozeranie, počúvanie a čítanie, nielen k prebiehajúcim výstavám. Aktuálnu ponuku programov priebežne zverejňujeme na www.sng.sk a na našich sociálnych sieťach. Sledujte nás!

Generálny partner SNG: Tatra banka

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Slovenská národná galériaSNG Slovenská národná galéria