Programové vyhlásenie Ficovej vlády hodnotí Kiska pozitívne

Robert Fico, Andrej Kiska
Zľava: Premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Schválené programové vyhlásenie vlády je posunom oproti minulosti. Ak sa ho podarí zrealizovať, dôjde k výraznému pokroku, vyhlásil prezident Andrej Kiska po stretnutí s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. Hlava štátu pozitívne hodnotí, že sa v ňom nachádzajú návrhy mimovládnych expertov a občianskych iniciatív. Je v ňom veľa podrobných záväzkov, čo umožní kontrolu ich plnenia.

Pre situáciu v školstve, zdravotníctve a v justícii strácajú občania dôveru v štát a jeho inštitúcie. Je teraz nesmierne dôležité, aby vláda ukázala, že rozumie problémom ľudí, vie čo ich hnevá a dosiahne výsledky, vyhlásil. Dodal, že od ministerky spravodlivosti čaká presadenie antikorupčných zákonov a verí v dosiahnutie pokroku aj v oblasti justície. „Máme šancu dosiahnuť pokrok a všetci máme povinnosť šancu nepremárniť,“ vyhlásil.

V súvislosti s patovou situáciou na Ústavnom súde SR uviedol, že zatiaľ nie sme tak ďaleko, aby hovoril niečo konkrétne. „Cítim skutočne dobrú vôľu a oveľa väčší záujem, aby sme z tejto patovej situácie vyšli, aby sme odstránili dôvody sporov a aby sa stal Ústavný súd SR rešpektovanou autoritou,“ podčiarkol.

Vláda je pripravená, a je to aj v programovom vyhlásení, pripraviť nový model ustanovovania sudcov Ústavného súdu SR. Na podrobnosti naozaj ešte nie je priestor, dodala Žitňanská. Ubezpečila však, že všetci sú pripravení situáciu, ktorá vznikla, možno aj v dôsledku veľmi kontroverzných rozhodnutí tohto súdu, jednoznačne vyriešiť nastavením nových pravidiel. Na nové pravidlá však treba ústavnú väčšinu a tú najskôr musíme získať, dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Vláda SR