Progresívne Slovensko predstavilo nového odborníka, právo a spravodlivosť bude riešiť Čaputová

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 12. december (WebNoviny.sk) – Progresívne Slovensko rozširuje svoje rady o nového odborníka, tentokrát z oblasti práva. Agentúru SITA o tom informoval z Progresívneho Slovenska Martin Dubéci.

“Zuzana Čaputová je dlhoročná bojovníčka za práva občanov a bude veľkou posilou v radoch odborníkov v našom hnutí,” povedal Ivan Štefunko z prípravného výboru.

“Presne takýto ľudia tvoria Progresívne Slovensko, takí, čo chcú aby sa konečne začali veci v štáte zlepšovať, namiesto toho, aby sme iba prešľapovali na mieste,” povedal ďalší člen prípravného výboru Michal Truban.

Spiatočnícka novela o obecnom zriadení

V Progresívnom Slovensku sa Zuzana Čaputová bude venovať témam práva a spravodlivosti, boja proti korupcii a environmentálnym otázkam. Žuzana Čaputová vníma vstup do hnutia ako príležitosť robiť veci profesionálne a s víziou. „Preto chcem byť jeho súčasťou,” povedala.

Jednou z priorít Progresívneho Slovenska, ktorým sa Čaputová bude venovať, je aj prehlbovanie občianskej participácie a fungovanie samosprávy. Aktuálne je v parlamente vládna novela o obecnom zriadení, ktorá je v tomto ohľade doslova spiatočnícka.

Riziko konfliktu záujmov

“Namiesto toho, aby rozširovala priestor na občiansku iniciatívu a podiel občanov na rozhodovaní, kladie im nové prekážky,” povedala Čaputová. Novela okliešťuje miestne referendum – po novom už nebudú ľudia dostávať oznámenie o konaní referenda, údajne má stačiť len informácia na úradnej tabuli či webe obce.

Podobne zlým krokom je návrh, ktorý berie miestnym zastupiteľom právomoc vyhlásiť referendum o odvolaní starostu, ktorý hrubo a opakovane zanedbáva svoje povinnosti či porušuje ústavu a zákony.

Rovnako závažným problémom je podľa Čaputovej zmena, ktorá umožní zamestnancom obce byť zároveň aj miestnymi poslancami. Toto opatrenie zvyšuje riziko konfliktu záujmov a koncentrácie moci.

Zmeny k horšiemu

“Sú to zmeny k horšiemu a Progresívne Slovensko bude tlačiť na parlament, aby novelu v tejto podobe neprijal. Sme presvedčení, že občianska angažovanosť na miestnej úrovni je hybnou silou demokratickej a súdržnej spoločnosti. Nesmieme ju nechať odumrieť. Naopak, túto energiu musíme aktívne podporovať,” povedala Čaputová.

Zuzana Čaputová je advokátka, ktorá dlhodobo pracovala v neziskovom sektore na posilnení práv občanov a právneho štátu. Viac ako 14 rokov sa venovala občianskej iniciatíve, ktorá usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku, za čo dostala aj Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa prirovnáva k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia.

Progresívne Slovensko je politické hnutie, ktorého cieľom je prezentovanie progresívnych riešení spoločenských problémov a spájanie ľudí, ktorí túto spoločnú predstavu zdieľajú. Predstaviteľmi Progresívneho Slovenska sú technologický investor Ivan Štefunko, aktivistka Irena Biháriová a podnikateľ a bojovník proti korupcii Michal Truban.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefunkoMartin DubéciMichal TrubanZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne Slovensko