Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová Foto: SITA/Marko Erd

Progresívne Slovensko predstavilo nového odborníka, právo a spravodlivosť bude riešiť Čaputová

BRATISLAVA 12. december (WebNoviny.sk) – Progresívne Slovensko rozširuje svoje rady o nového odborníka, tentokrát z oblasti práva. Agentúru SITA o tom informoval z Progresívneho Slovenska Martin Dubéci.

“Zuzana Čaputová je dlhoročná bojovníčka za práva občanov a bude veľkou posilou v radoch odborníkov v našom hnutí,” povedal Ivan Štefunko z prípravného výboru.

“Presne takýto ľudia tvoria Progresívne Slovensko, takí, čo chcú aby sa konečne začali veci v štáte zlepšovať, namiesto toho, aby sme iba prešľapovali na mieste,” povedal ďalší člen prípravného výboru Michal Truban.

Spiatočnícka novela o obecnom zriadení

V Progresívnom Slovensku sa Zuzana Čaputová bude venovať témam práva a spravodlivosti, boja proti korupcii a environmentálnym otázkam. Žuzana Čaputová vníma vstup do hnutia ako príležitosť robiť veci profesionálne a s víziou. „Preto chcem byť jeho súčasťou,” povedala.

Jednou z priorít Progresívneho Slovenska, ktorým sa Čaputová bude venovať, je aj prehlbovanie občianskej participácie a fungovanie samosprávy. Aktuálne je v parlamente vládna novela o obecnom zriadení, ktorá je v tomto ohľade doslova spiatočnícka.

Riziko konfliktu záujmov

“Namiesto toho, aby rozširovala priestor na občiansku iniciatívu a podiel občanov na rozhodovaní, kladie im nové prekážky,” povedala Čaputová. Novela okliešťuje miestne referendum – po novom už nebudú ľudia dostávať oznámenie o konaní referenda, údajne má stačiť len informácia na úradnej tabuli či webe obce.

Podobne zlým krokom je návrh, ktorý berie miestnym zastupiteľom právomoc vyhlásiť referendum o odvolaní starostu, ktorý hrubo a opakovane zanedbáva svoje povinnosti či porušuje ústavu a zákony.

Rovnako závažným problémom je podľa Čaputovej zmena, ktorá umožní zamestnancom obce byť zároveň aj miestnymi poslancami. Toto opatrenie zvyšuje riziko konfliktu záujmov a koncentrácie moci.

Zmeny k horšiemu

“Sú to zmeny k horšiemu a Progresívne Slovensko bude tlačiť na parlament, aby novelu v tejto podobe neprijal. Sme presvedčení, že občianska angažovanosť na miestnej úrovni je hybnou silou demokratickej a súdržnej spoločnosti. Nesmieme ju nechať odumrieť. Naopak, túto energiu musíme aktívne podporovať,” povedala Čaputová.

Zuzana Čaputová je advokátka, ktorá dlhodobo pracovala v neziskovom sektore na posilnení práv občanov a právneho štátu. Viac ako 14 rokov sa venovala občianskej iniciatíve, ktorá usilovala o uzavretie skládky odpadov v Pezinku, za čo dostala aj Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa prirovnáva k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia.

Progresívne Slovensko je politické hnutie, ktorého cieľom je prezentovanie progresívnych riešení spoločenských problémov a spájanie ľudí, ktorí túto spoločnú predstavu zdieľajú. Predstaviteľmi Progresívneho Slovenska sú technologický investor Ivan Štefunko, aktivistka Irena Biháriová a podnikateľ a bojovník proti korupcii Michal Truban.

Odporúčané články

Odborári súhlasia s nočnými príplatkami a odmietajú návrh Podnikateľskej aliancie Slovenska Novovznikajúca strana SPOLU – občianska demokracia začala zbierať podpisy na zaregistrovanie

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X