Progresívne Slovensko vstúpi do európskej frakcie liberálov, v ktorej pôsobil aj Richard Sulík

Ivan Štefunko
Predseda hnutia Progresívne Slovensko. Ivan Štefunko Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.

BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Progresívne Slovensko (PS) na novembrovom kongrese vstúpi do Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE), ktorá združuje liberálne a progresívne hnutia a politické strany z celej Európy.

Jediný slovenský zástupca

Tvárou frakcie v Európskom parlamente je bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. Vo frakcii po zvolení do europarlamentu chvíľku pôsobil predseda SaS Richard Sulík, potom však odišiel k Európskym konzervatívcom a reformistom. Progresívne Slovesnko tak bude jediným zástupcom SR v tejto frakcii.

“V čase populizmu a spochybňovania základov demokracie je mimoriadne dôležité, aby existovala jasná hodnotová sila na ich obhajobu. Obzvlášť na Slovensku, kde sa európskych hodnôt mnohé strany dobrovoľné vzdávajú a nadbiehajú radikálnym náladám,” povedal podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Protiváha populizmu

Vstupom do ALDE sa podľa neho Progresívne Slovensko stáva pevnou súčasťou liberálneho a progresívneho prúdu v Európe, ktorý tvorí protiváhu populizmu a snahám o rozklad európskeho projektu.

Progresívne Slovensko bude kandidovať vo voľbách do EP v rámci liberálnej rodiny a jeho europoslanci zasadnú vo frakcii ALDE. Zároveň strana podporuje užšiu predvolebnú spoluprácu ALDE s hnutím LREM francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, a bude naďalej intenzívne spolupracovať s liberálnymi partnermi v Rakúsku, Maďarsku či Poľsku, dodáva sa v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guy VerhofstadtRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentPS Progresívne Slovensko