Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obete tornád v USA dostanú od charity oblečenie
Dobrovoľníci v alabamskom meste Tuscaloosa triedia oblečenie, ktoré vyzbierali charitatívne organizácie na pomoc obetiam minulotýždňových tornád. V siedmych štátoch USA si tornáda vyžiadali 342 obetí na životoch a tisícky zranených. Ďalšie tisícky rodín ostali bez domovov. Najväčšie škody tornáda napáchali v štáte Alabama, kde zrejme išlo o najhoršiu prírodnú katastrofu v histórii meteorologických pozorovaní v USA. Foto: AP Photo/Dave Martin

Projekt charity v Gruzínsku sa chýli ku koncu

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Projekt Slovenskej katolíckej charity (SKCH), ktorá v gruzínskom Khobi pomáha vnútorným presídlencom adaptovať sa do života, finišuje. Dvaja slovenskí a traja gruzínski experti – členovia projektového tímu – vypracovali na základe analýzy strategický dokument Poskytovanie pomoci pre presídlencov na regionálnej úrovni v Gruzínsku.

Dokument bol odsúhlasený obidvoma partnermi, Slovenskou katolíckou charitou aj Ministerstvom pre presídlencov, utečencov a bývanie v Gruzínsku. Bude slúžiť pre ministerstvo v Gruzínsku ako aj pre Regionálne centrá pre presídlencov ako nástroj na koordináciu pomoci.

„Dobudovali sme a skolaudovali za pomoci gruzínskeho partnera vodovod v centre pre presídlencov Thorsa, mesto Khobi. Bol zakúpený farmársky traktor spolu s príslušenstvom a vybudovaný prístrešok na garážovanie. Postavili sme oplotenie areálu centra presídlencov, momentálne prebiehajú úpravy terénu areálu – vyrovnávanie nerovností na prístupovej ceste, betónovanie chodníkov v rámci areálu domov presídlencov,“ povedala agentúre SITA projektová manažérka Júlia Aguado.

Slováci nakúpili a poskytli pre rodiny presídlencov hnojivo – 250 kg liadku, v najbližšom čase nakúpia pracovné náradia (motyky, rýle, hrable) na obrábanie pôdy. Na 4. decembra je pripravovaná študijná cesta štyroch expertov z partnerskej inštitúcie na Slovensko. „Cieľom tejto cesty je zaškolenie presídlencov (neskôr školiteľov) pre aplikáciu správnej poľnohospodárskej praxe a umiestnenie produkcie na miestnom trhu,“ hovorí Aguado o projekte, ktorý by sa mal definitívne skončiť už v decembri.

Gruzínsko, ktoré od 90. rokov minulého storočia zažilo viacero vojenských konfliktov, podľa generálneho sekretára SKCH Radovana Gumuláka pomoc potrebuje. „V regióne okolo mesta Khobi je veľmi malá šanca sa zamestnať a tak poľnohospodárska produkcia je jedinou šancou pre miestnych ľudí, ako sa uživiť,“ hovorí Gumulák. Pracovníci SKCH v rámci projektu, ktorý sumou viac ako 150-tisíc eur podporila vláda z prostriedkov SlovakAid, zintenzívnili prácu s komunitou a pomáhajú jej zabezpečiť si živobytie poľnohospodárskou výrobou.

Gruzínsko po konfliktoch s Abcházskom a v auguste 2008 s Ruskom o Južné Osetsko zažilo masový presun obyvateľstva gruzínskeho pôvodu z týchto oblasti do regiónov, hlavne však do hlavného mesta Tbilisi a jeho okolia. Po konfliktoch v 90. rokoch sa presídlilo okolo 500-tisíc obyvateľov, z ktorých sa časť vrátila späť, no stále z tohto obdobia je evidovaných viac ako 251-tisíc presídlencov. Po konflikte v Južnom Osetsku sa mimo svojich domovov dostalo viac ako 26-tisíc obyvateľov.

Odporúčané články

Stovky afganských žien sa naučia čítať, písať i podnikať Gruzínci sa na Orave naučia, ako sa vyrába a predáva syr

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 Foto: Prezidentka Čaputová si uctila obete Berlínskeho múru, stretla sa aj s prezidentom Nemecka Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Slovenské tenistky zabojujú o finálový turnaj Pohára federácie na domácej pôde proti Britkám

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X