Projekt e-kasa má trhliny, tvrdí Heger z hnutia OĽaNO a kritizuje aj utajovaný režim zákazky

OPOZÍCIA: Zákon o skrátení volebného obdobia
Poslanec NR SR za stranu OĽaNO Eduard Heger Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované: 7. septembra 14:14

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Systém pripojenia elektronických registračných pokladníc na systém finančnej správy e-kasa, ako ho navrhuje finančná správa, má podľa opozičného hnutia OĽaNO trhliny.

Poslanec hnutia Eduard Heger upozorňuje najmä na hrozbu, že používatelia pokladníc budú môcť podvádzať a tlačiť neoveriteľné doklady v prípade, ak ich pokladnica nebude pripojená k internetu. Ako dodal, v takom prípade nebude ani v kapacitách finančnej správy fyzicky takýchto podnikateľov odkontrolovať.

Prístup k dátam by mala aj Finančná správa

Riešením podľa Hegera je ponechať v elektronických registračných pokladniach tzv. fiškálny modul, ktorý v súčasnosti v každej pokladnici zaznamenáva vydané pokladničné doklady a prístup k týmto dátam majú iba pracovníci finančnej správy a servisní technici.

Opozičný poslanec nevidí problém v tom, aby pokladnice boli pripojené na finančnú správu cez internet, potrebné je však podľa neho zamedziť možnosti podvodov v prípade odpojenia pokladnice od internetu.

OĽaNO preto podľa Hegera predkladá na septembrovú schôdzu parlamentu aj vlastný návrh, ktorým chcú zabezpečiť ponechanie fiškálnych modulov v registračných pokladniach aj po ich pripojení na server finančnej správy.

Možnosť vydávať falošné bloky

Zároveň navrhujú, aby tento modul musel zaznamenávať všetky operácie, ktoré sa na pokladnici realizujú tak, aby nebolo možné vydávať falošné pokladničné bloky ani v prípade ich odpojenia od internetu.

Heger zároveň spochybnil aj budovanie systému, ktorý má systém e-kasa prevádzkovať. Podľa informácii finančnej správy majú celkové náklady dosiahnuť 18 mil. eur, pričom zákazka sa realizuje v utajovanom režime.

Prezident finančnej správy František Imrecze to obhajuje nevyhnutnosťou chrániť údaje podnikateľov, ktorých sa prevádzkovanie systému bude týkať. Podľa Hegera však napríklad pri systémoch Sociálnej poisťovne ide o oveľa robustnejšie riešenia, ktoré sa realizujú s nižšou cenou a v klasickom výberovom konaní.

Uložené údaje budú chránené

Finančná správa uviedla, že obavy poslanca Hegera sú neopodstatnené. Správca dane tvrdí, že navrhovaný systém myslí aj na situácie, keď budú pokladnice od internetu odpojené.

„Pán poslanec NR SR Eduard Heger zjavne nevie čítať a počúvať s porozumením, keďže projekt zavedenia e-kasy, ako sme jasne deklarovali aj na štvrtkovom brífingu prezidenta finančnej správy, počíta s ukladaním dát z online registračných pokladníc nielen v centrálnom úložisku finančnej správy, ale aj v chránenom úložisku v lokálnom zariadení,“ reagovala na Hegerove vyjadrenia finančná správa.

Návrh novely zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice počíta s tým, že od apríla budúceho roka budú musieť všetky hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice na Slovensku používať registračné pokladnice s online napojením na portál finančnej správy. Rovnaká povinnosť má pritom od júla budúceho roka platiť aj pre všetkých ostatných podnikateľov. Návrh musí prerokovať vláda a schváliť parlament.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerFrantišek Imrecze
Firmy a inštitúcie Finančná správa SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti