Projekt Knihobežník sa stáva osobnejším

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
V príjemnom prostredí kaviarne Shtoor predstavili projekt Knihobežník (zľava): moderátor Roman Juraško, Martinusáci Michal Meško a Dušan Murčo a prvá ambasádorka projektu Tamara Heribanová Foto: SITA

Stovky kníh boli pred dvoma mesiacmi rozmiestnené po verejných priestranstvách a v dostupných budovách na Slovensku, aby ich mohli čitatelia v rámci projektu Knihobežník kníhkupectva Martinus.sk nájsť, prečítať, doplniť ich príbeh a poslať ďalej. Od utorka projekt nadobúda nový rozmer – čitatelia odteraz môžu pridávať do obehu aj vlastné knihy.

Autori projektu Knihobežník veria, že každá kniha má dva príbehy – jeden, ktorý je napísaný na jej stránkach a ten druhý, životný príbeh knihy, ktorý tvoria jej čitatelia. Knihy, ktoré sa zapojili do projektu, sú už od začiatku neobyčajné. Žiadnu z nich si čitatelia nekúpili – ale našli na verejných miestach, napríklad v telocvični alebo na zastávke električky. Michal Meško, spolumajiteľ interentového kníhkupectva Martinus.sk vysvetlil zámer projektu: „Máme radi zábavu, máme radi príbehy a inovatívnosť a Knihobežník je spojením všetkých troch atribútov. Je to vlastne interaktívna hra pre všetkých ľudí. Hra spojená s knihami, s čítaním a so spoznávaním nového.“

Bez názvu
Foto: SITA

Celý projekt je postavený na myšlienke „prečítaj ma a pošli ďalej“. Princíp Knihobežníka je jednoduchý – nájdete knihu so špeciálnou červenou nálepkou, prečítate ju a opäť ju niekam skryjete. Zároveň celý proces zaznamenáte na internetovej stránke www.knihobeznik.sk , kde má každá kniha zapojená do projektu svoj profil. Z neho sa čitatelia môžu dozvedieť jej aktuálny status, polohu, zdravotný stav, ale hlavne jej príbeh a príbehy jej predchádzajúcich čitateľov. V obehu je momentálne už vyše 600 kníh, ktoré rozmiestnili majitelia kníhkupectva Martinus.sk v rámci 1500 km dlhej ceste po celom Slovensku. „Na webe si záujemca môže pozrieť, kde sú aktuálne voľné knihy a nemusí to byť len o tom, že náhodou kráča v parku a nájde knihu. Čitateľ si tak môže pozrieť aktuálnu pozíciu knihy a doslova za ňou bežať,“ dodal Michal Meško.

Projekt v sebe nesie myšlienku inovácie a podľa slov Dušana Murča, projektového manažéra Knihobežníka, je to presne to, čo ich na projekte zaujalo. Knihobežník teda nadobúda nový rozmer. Kým doteraz sa v ňom spájala radosť z čítania so vzrušením hľadania a objavovania kníh, od utorka môžu priaznivci pridávať do projektu aj vlastné knihy. „Myslíme si, že projekt bude ešte lepši, lebo takto sa medzi čitateľov dostane ešte viac kníh. Ľudia prejavili veľké nadšenie a boli ochotní cestovať i niekoľko stoviek kilometrov, aby potom zistili, že kniha na danom mieste už nie je, lebo ju zobral niekto pred nimi, alebo chodili v daždi s baterkou po námestiach a hľadali knižky v kríkoch. Ale myslím, že až teraz, keď ľudia môžu do projektu vkladať aj vlastné knižky, dostane ten skutočný náboj. Keďže fanúšikovia Knihobežníka si túto možnosť vyslovene pýtali, presvedčilo nás to, že je to ten správny smer, ktorým sa projekt môže rozvíjať.“

Bez názvu
Foto: SITA

Dôležitou súčasťou projektu je aj zapojenie ambasádorov – spisovateľov, známe osobnosti zo sveta biznisu, šoubiznisu, športu i politiky, ktorí do projektu pridajú svoje autorské alebo obľúbené knihy. Prvou ambasádorkou sa stala mladá spisovateľka a novinárka Tamara Heribanová, ktorá dala do obehu autorskú knižku Predavačky bublín ešte pred jej oficiálnym krstom. Stala sa tak prvou knihobežníčkou, ktorá do projektu zaradila knihy z vlastnej knižnice. Päť z nich v pondelok schovala v uliciach Bratislavy, ďalších päť poputuje do ostatných kútov Slovenska.

„Veľmi si cením, že Martinusáci vytvárajú takúto literárnu famíliu. Knihy sa dedia, knihy sa posúvajú, knihy si darujeme. Kniha v sebe skrýva nie len primárny príbeh, ale aj sekundárnu literatúru, teda to, čo ľudia zažili pri jej čítaní. Raz som si v antikvariáte kúpila zväzok básní a medzi stránkami som nachádzala ďalšie verše od nejakého čitateľa. Páčilo sa mi, že kniha už nebola len knihou spisovateľa, ale bol v nej aj ďalší príbeh. A to je práve paralela s Knihobežníkom, lebo na webovej stránke som videla, čo všetko ľudia zažívali. Projekt zároveň pochoval argument, že v časoch finančnej krízy na knihu v rodinnom rozpočte neostali prostriedky,“ vyjadrila sa k projektu začínajúca spisovateľka. Okrem Tamary Heribanovej Knihobežníku venovali vlastné knihy aj Jozef Heriban, Oľga Feldeková, Peter Holka či Evita Urbaníková.

Bez názvu
Foto: SITA

Vlastnú knihu môžu záujemcovia zapojiťdo projektu na internetovej stránke www.knihobeznik.sk, na ktorej si založia účet a od Martinusu vyžiadajú štartovací balíček. Ten obsahuje štyri sady nálepiek na knihu a návod a je čitateľom zasielaný zadarmo. Na stránke knihe vytvoria profil a dobre ju schovajú na verejnom mieste. Následne stačí zaznačiť jej polohu na mape, ktorá sa nachádza na stránke, aby ju ostatní knihobežníci vedeli nájsť a potom spokojne sledovať jej ďalší osud a putovanie.

Knihy zapojené do projektu už spolu precestovali vyše 73 000 km. Objavili sa i v Sydney, Liverpoole a Barcelone. Najvyššie položená knižka sa našla vo výške 2225 m.n.m. Autori projektu uvažujú o inovácii projektu a nevylučujú, že raz budú môcť do projektu zaradiť svoje autorské nepublikované diela aj neznámi autori. Zároveň na internete čoskoro pribudne zoznam rebríčkov, ktoré budú informovať o knihách, ktoré precestovali najviac kilometrov, o knihobežníkoch, ktorí prečítali najviac kníh či o najčítanejších putovných knihách. „Chceme pripraviť ďalšie funkcie, ako možnosť prihlásiť knihu aj cez mobil. A hlavne sa snažíme projekt zastrešiť, aby sa stále posúval ďalej,“ dodal Michal Meško na margo budúcnosti putovných kníh projektu Knihobežník.

zz

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Martinus.sk