Projekt Kričíme telom oboznámi mládež s bulímiou a anorexiou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Anorexia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. novembra (WEBNOVINY) – V najbližších týždňoch odštartuje projekt Kričíme telom, ktorý študentov a študentky stredných škôl po celom Slovensku bližšie oboznámi s poruchami trávenia a s chorobami bulímia a anorexia.

Cyklus prednášok spojených s koncertom tváre kampane Zdenky Prednej sa začne 16. novembra v Nitre a bude pokračovať v Trnave a Bratislave. V roku 2012 na ne nadviažu v Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Prešove.

Cieľom projektu je oboznámiť mládež, rodičov a pedagógov s tragickými dôsledkami zdanlivo nevinného ochorenia, ktoré je v očiach dospievajúcich dievčat iba naplnením istej dokonalosti štíhlej postavy pod tlakom bulvárnych médií a televíznych hrdiniek. Aj v túžbe priblížiť sa mediálnym vzorom sa na Slovensku liečia na anorexiu tisíce mladých ľudí, ktorí nepoznajú prevenciu, príznaky, priebeh a dôsledky tohto ochorenia.

Ako vysvetlila autorka projektu Alena Heribanová, Kričíme telom zahŕňa viacero aktivít ako prednášky a interaktívne diskusie, konkrétne príbehy postihnutých anorexiou, odborné materiály či informácie o anonymnom elektronickom poradenstve.

Projektu sa zúčastní aj spisovateľka Gabina Weissová, abstinujúca bulimička a autorka knihy Diagnóza F50. „Nemá význam vzdelávať dievčatá, ktoré týmito ochoreniami trpia. Vedia o nich všetko a len čakajú na pomocnú ruku. Treba vzdelávať mamy, otcov, pedagógov, súrodencov, kamarátov, frajerov, aby si ich všímali a chápali nebezpečenstvo, aké im hrozí,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede.

Záverečnú bodku za každým podujatím dá Zdenka Predná s kapelou, ktorá sa bude snažiť osobne na dievčatá a chlapcov apelovať. „Gabine som krstila knihu, ktorú som si prečítala a veľa mi to dalo. Nahliadla som do dvierok, o ktorých som nič netušila. Viaceré mladé baby by si ju mali tiež prečítať, aby zistili, či už náhodou nie sú na polceste k tomu, aby sa s touto chorobou stretli. Na tieto dievčatá vyvíjajú tlak aj spolužiačky, ktoré komentujú vzhľad iných. Mali by si uvedomiť, čo môžu aj takýmito poznámkami spôsobiť,“ upozornila.

Bulímiu a anorexiu spája strach z nadváhy, naliehavá potreba chudnúť, neustále zaoberanie sa myšlienkami na jedlo a hmotnosť. Bulimické a anorektické fázy sa môžu striedať. Porucha stravovania obvykle predstavuje pokus o zvládanie hlbších emočných problémov, ktoré človek nedokáže zvládnuť inak.

Manipulácia s hmotnosťou a stravovaním prináša pocit moci a kontroly, ktoré časom začnú nahrádzať všetky ostatné záujmy a stávajú sa náplňou života. Ochorenie vedie k osamelosti, pridružujú sa výkyvy nálady, úzkosť a depresie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zdenka Predná