Projekt nového kongresového centra čelí podozreniu, že je šitý pre vybraného developera. Pochybnosti sú aj o jeho transparentnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dom odborov Bratislava
Dom odborov Bratislava SITA

Projekt nového kultúrneho a kongresového centra (NKKC) môže skončiť riadnym fiaskom. Ministerstvo financií aktuálne čaká na štúdiu uskutočniteľnosti, na základe ktorej rozhodne o finančnej injekcii zo strany štátu.  Matovičov rezort tak nevylučuje, že NKKC nakoniec vôbec nepodporí.

Už dnes projekt vzbudzuje pochybnosti o transparentnost.  Čelí tiež kritike, že je šitý pre vopred vybraného developera. Sám štát bližšie o svojej úlohe pri výstavbe NKKC nehovorí, komplexnú stratégiu výstavníctva a kongresovej turistiky nepredstavil.

Štúdia uskutočniteľnosti

Projekt NKKC schválila krátko pred voľbami ešte vláda Petra Pellegriniho na základe analýzy spoločnosti EY, ktorú si objednalo Občianske združenie (OZ) NKKC. Táto analýza nebola zverejnená a ani nebola predmetom verejnej diskusie.

Členom spomínaného občianskeho združenia je mimovládna organizácia Globsec a OZ Iniciatíva za vznik NKKC, ktoré vzniklo nápadne zhruba mesiac pred schválením vládneho materiálu. Pellegriniho kabinet v tom čase vyčlenil pre zámer budovania NKKC 60 miliónov eur, čo vláda Igora Matoviča koncom minulého roka zrušila.

Ministerstvo financií bude v krátkom čase posudzovať štúdiu uskutočniteľnosti projektu, ktorú sa zaviazalo predložiť práve OZ NKKC.

Matovičov rezort tak nevylučuje, že sa štát novému NKKC otočí aj chrbtom. „V rámci posúdenia sa budeme zaoberať aj otázkou komerčnej návratnosti projektu, teda aj potrebou finančného zapojenia štátu. O záveroch samozrejme budeme informovať,“ uviedlo pre portál Webnoviny tlačové oddelenie ministerstva financií.

Chýbajú priestory?

Vládny materiál z februára minulého roka uvádza, že Bratislava ako jediné hlavné mesto nemá kultúrne či kongresové centrum, dokonca ani mestskú kultúrnu halu.

Toto tvrdenie tak opomína už existujúce priestory ako Národný futbalový štadión, Zimný štadión Ondreja Nepelu, Národné tenisové centrum, výstavisko Incheba, bratislavskú starú tržnicu, či kongresové sály hotelov. Okrem toho má sám štát k dispozícii vlastné výstavisko Agrokomplex v Nitre.

O priazeň štátu vybudovať nové NKKC sa aktuálne uchádzajú spoločnosti JTRE s projektami Eurovea a Nové lido, Incheba a Immocap s projektom Istropolisu.

Developeri zhodne volajú po silnejšom zapojení štátu, ktorý by nemal prenechávať zodpovednosť za kongresovú turistiku na občianske združenie. Poukazujú na absenciu vládnej stratégie v oblasti výstav, konferencií a kongresov. Upozorňujú, že veľké medzinárodné kongresy treba vopred riadne plánovať.

„Aby centrum bolo úspešné je nevyhnutné už teraz začať s propagáciou Bratislavy a Slovenska ako kongresovej destinácie. O mieste konania podujatí sa rozhoduje tri až päť rokov vopred,“ prízvukuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Bratislavské výstavisko Incheba hovorí, že hlavné mesto zodpovedajúcimi priestormi už disponuje. Uvádza, že od roku 1997 zorganizovalo viac ako 110 kongresov s účasťou cez 98 tisíc osôb. Spomedzi nich vyratúva kongres UEFA, summit ministrov obrany NATO, či schôdzku amerického prezidenta George W. Busha so svojim ruským partnerom Vladimírom Putinom.

Tvrdý boj

Ak sa štát rozhodne podporiť budovanie nového NKKC, zvedie sa oň ešte tvrdý boj. Oslovení developeri sa prikláňajú k férovej a transparentnej verejnej súťaži. Zdôrazňujú, že štát by mal stanoviť jasné kritéria výberu lokality a zároveň určiť podmienky budúcej prevádzky centra. Predišiel by tak riziku dodatočných nákladov.

Už dnes však niektorí z developerov naznačujú preferovanie jedného z potenciálnych uchádzačov. „Vláda si osvojila parametre z analýzy, ktorú si bez verejnej kontroly objednal a zaplatil Globsec. Parametre centra požadované v materiáli k uzneseniu vlády sú v niektorých častiach od začiatku zhodné s dotazovaným projektom jedného z developerov uchádzajúcich sa o vybudovanie NKKC,“ uvádza Pavel Pelikán z JTRE.

Nepriamo tak naznačuje uprednostňovanie projektu Istropolisu od spoločnosti Immocap. Na pochybnosti o transparentnosti projektu NKKC upozornila v liste priamo premiérovi Eduardovi Hegerovi aj spoločnosť Incheba. Webnovinám to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Martina Macková.

Spoločnosť Immocap sa bráni a hovorí o manipulácii zo strany médií. „Nepovažujeme za profesionálne a prospešné podieľať sa na tendenčných mediálnych antikampaniach, ktorých cieľom má byť spochybnenie procesu výberu vhodnej lokality,“ skonštatoval pre portál Webnoviny marketingový riaditeľ spoločnosti Tomáš Holetz.

Médiá však v minulosti informovali, že hudobník Martin Valihora z občianskeho združenia NKKC hráva v Istropolise a taktiež inicioval stretnutie s poslancami práve mestskej časti Nové Mesto. O stretnutiach s poslancami iných mestských častí sa verejnosť nedozvedela.

Hodnota za peniaze

Štúdia uskutočniteľnosti by mala dať odpoveď nato, či a za akých podmienok sa oplatí nové NKKC vybudovať. Zatiaľ nie je známe, či bude hodnotiť projekt NKKC ako celok alebo posúdi jednotlivé potenciálne lokality samostatne.

Štúdiu by mal posudzovať útvar hodnoty za peniaze (ÚHZ) rezortu financií, ktorý sa však môže sám vystaviť riziku konfliktu záujmov. Na tomto odbore totiž pracuje práve manželka prezidenta mimovládky Globsec Róberta Vassa. Rezort financií možný konflikt záujmov odmieta.

„ÚHP je profesionálny útvar rezortu financií, ktorého základným pilierom je odbornosť a transparentnosť. Pani Martina Vass má navyše úplne inú agendu a s témou nikdy neprišla do kontaktu a ani na to nie je dôvod,“ rozptyľuje obavy Matovičovo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martina MackováPavel PelikánTomáš Holetz
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR