Projekt Prax pre univerzity, riešenia pre firmy odštartoval už piaty ročník a bol pri zrode vesmírneho projektu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sario univerzity casova os.jpg
Foto: SARIO

Projekt Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Prax pre univerzity, riešenia pre firmy, ktorý prepája slovenské firmy s akademickými a výskumnými inštitúciami, odštartoval svoj piaty ročník. Nadväzuje na úspešný jarný ročník, kde sa prepojením spoločnosti BioX technologies a Prírodovedeckej fakulty UK zrodil projekt pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA).

Projekt Prax pre univerzity, riešenia pre firmy prepája teóriu s praxou. Slovenské firmy predkladajú univerzitám konkrétne problémy z praxe, ktoré študenti riešia ako témy svojich bakalárskych, diplomových a dizertačných prác, navrhujú oblasti pre vytvorenie spoločných výskumno-vývojových projektov s jednotlivými fakultami a taktiež môžu študentom ponúknuť stáže. Piaty ročník má veľké ambície a rozšíril sa aj o interaktívnu online platformu umožňujúcu priamu vzájomnú komunikáciu zaregistrovaným členom (viac ako 800) – firmám, študentom, univerzitám a výskumníkom.

„Bohaté kontakty našej agentúry na firmy a akademické inštitúcie, ako aj skúsenosti z post investorskej starostlivosti vyústili pred piatimi rokmi do vytvorenia tohto projektu, ktorý má ambíciu rásť aj prostredníctvom novej online platformy. Teší nás každý úspešný projekt spolupráce slovenských firiem s univerzitami,” uviedol Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO.

Za úspech minulého ročníka projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy možno považovať prepojenie spoločnosti BioX technologies s Katedrou molekulárnej biológie a genetiky Prírodovedeckej fakulty UK a nadviazanie spolupráce na spoločnom projekte pre Európsku vesmírnu agentúru (ESA).

„V rámci projektu pre ESA skúmame a vyhodnocujeme biochemické procesy v bakteriálnych bunkách, určených pre účely potravy pre astronautov. Navyše, s touto katedrou uvažujeme o ďalšom projekte,“ priblížil Rastislav Krampl, CEO spoločnosti BioX technologies.

BioX Technologies v rámci programu MELLiSA, ktorý je súčasťou výskumu Európskej vesmírnej agentúry (ESA), vyvíja zariadenie, ktoré by malo získavať spirulinu z kvapalného roztoku a zároveň ju premieňať na potravinu v uzavretom cykle.

Počas jarného ročníka prebehli aj mnohé ďalšie rokovania spoločností, ako napr. Tesco, Saltpax, Fumbi, Enviral a Slovenských elektrární s Fakultou podnikového manažmentu EUBA, uskutočnilo sa priame prepojenie Huawei Technologies s Ekonomickou fakultou Univerzity Mateja Bella či prepojenie spoločností Panza Robotics a R&D MOLD MACHINING so Strojníckou fakultou STU, ako aj spoločnosti Lunys s Technickou fakultou SPU v Nitre.

Prepájanie teórie s praxou je celosvetový trend smerom k podpore udržateľného hospodárskeho rastu, a preto výsledky projektu Prax pre univerzity, riešenia pre firmy a skúsenosti spoločnosti BioX technologies budú tiež témami medzinárodného biznis fóra o inováciách a trendoch v slovenskom priemysle Slovak Industry VISION Day, ktoré sa uskutoční 24. novembra 2022 v Šamoríne.

Registrácia na 5. ročník projektu Prax pre univerzity

Podujatie Slovak Industry VISION Day

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchoduSlovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu