Kočner je v kauze motákov nevinný, skutok nie je trestným činom (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Marián Kočner
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 2. decembra 11:29

Obžalovaný podnikateľ Marian Kočner je v kauze takzvaných motákov nevinný. Vo štvrtok o tom rozhodol senát Okresného súdu Bratislava I. s tým, že skutok nie je trestným činom.

Rozhodnutie nie je právoplatné, keďže prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne na mieste podal proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolanie. Prípad tak ešte bude riešiť Krajský súd v Bratislave.

Tóth a Osuský sa nestretli

Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Kočner z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi.

V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo. Túto verziu na súde potvrdil samotný Tóth.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Navádzanie na krivú výpoveď

Podľa predsedu senátu Mareka Fila bolo v rámci vykonaného dokazovania preukázané, že predmetný list napísal obžalovaný, aj to, že sa prostredníctvom pravdepodobne advokáta dostal k Tóthovi. To však nie je trestným činom, keďže sa v tom období nenachádzal vo väzbe pre hrozbu ovplyvňovania svedkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zároveň sa zo strany Kočnera nepreukázalo ani navádzanie na krivú výpoveď. „Text napísaný v predmetnom motáku sám o sebe nič neznamená v oblasti vyvodenia trestnej zodpovednosti,“ povedal Filo. Doplnil, že z viacerých verzií vysvetľujúcich obsah motáku bola najlogickejšia verzia obžalovaného.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ten ešte vo svojej záverečnej reči povedal, že prípadný svedok Roman Osuský by nemohol klamať, keďže jeho zistenia o kauze Markíza musia byť archivované v SIS. Zároveň by mu tajná služba s vysokou pravdepodobnosťou ani nedovolila vypovedať pred súdom, preto by manipulovať jeho výpoveď nemalo zmysel. „Výpoveď svedka Tótha nekorešponduje so samotným textom v motáku,“ doplnil predseda senátu s tým, že v tejto súvislosti musel súd uplatniť zásadu „pri pochybnostiach v prospech obžalovaného“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kočner sa podľa pôvodnej obžaloby svojím konaním dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Súd však na júnovom verejnom zasadnutí zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy. Predseda senátu túto zmenu dnes odôvodnil tým, že mariť spravodlivosť falšovaním dôkazu je možné len pri dôkaze, ktorý už existuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej ŠabíkBranislav MurgašĽudovít MakóMarián KočnerPeter TóthRoman Osuský
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba