Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj H.
Dvadsaťosemročný Juraj H. prichádza na pojednávanie Okresného súdu o návrhu na vzatie do väzby zo zločinu zabitia Filipínca, ktorý zomrel 31. mája na následky zranenia po incidente fyzického napadnutia medzi dvomi mužmi. Bratislava, 4. jún 2018. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Prokurátor pochybil v prípade Henryho, ktorého na Obchodnej ulici v Bratislave napadol Juraj H.

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Generálna prokuratúra (GP) SR vyvodí zodpovednosť voči okresnému prokurátorovi, ktorý pôvodne nevzal do väzby Juraja H., obvineného v prípade útoku na Filipínca Henriho Acordu.

„Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní v trestnej veci obvineného Juraja H. GP SR skonštatovala zákonnosť postupu policajtov, ktorí vykonávali úkony trestného konania. Zároveň zistila, že prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. pri výkone dozoru v trestnej veci od 26. do 31. mája nepostupoval v súlade so zákonom,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Vyvodia príslušnú zodpovednosť

Dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa Predajňovej za nedostatočnú a povrchnú.

„V opačnom prípade by po náležitom preskúmaní vyšetrovacieho spisu musel prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. prijať záver, že v trestnej veci existovali dôvody na vzatie obvineného do väzby už v čase vydania príkazu na prepustenie obvineného zo zadržania, teda dňa 27. mája,“ povedala Predajňová.

S výsledkami a závermi preskúmania trestnej veci bola podľa hovorkyne oboznámená krajská prokurátorka v Bratislave, ktorá sa s týmito závermi v celom rozsahu stotožnila. „Vo vzťahu k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. bude vyvodená príslušná zodpovednosť,“ zdôraznila.

Čižnár sa pozostalým ospravedlňuje

V súčasnosti vykonáva dozorovú právomoc nad prípadom prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava.

„Prokurátor GP SR bude v trestnej veci vykonávať dohľadovú právomoc vo vzťahu k prokurátorovi Krajskej prokuratúry Bratislava až do právoplatného skončenia trestného stíhania,“ informovala Predajňová s tým, že generálny prokurátor Čižnár sa pozostalým poškodeného ospravedlňuje za pochybenie uvedeného prokurátora a vyjadruje hlbokú sústrasť rodine pozostalého.

„Zároveň generálny prokurátor garantuje, že zo strany prokuratúry bude vykonané všetko pre to, aby páchateľ skutku niesol za svoje konanie plnú zodpovednosť,“ dodala.

Skutok prekvalifikovali na zabitie

V sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách došlo na Obchodnej ulici v Bratislave k incidentu medzi dvoma mužmi, ktorý sa skončil fyzickým napadnutím jedného z nich, Filipínca Henryho Johna Seraficu Acordu. Ten podľa medializovaných informácií bránil dve ženy, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy.

Napadnutý Filipínec na následky zranení spôsobených mimo iného kopnutím do hlavy v nemocnici zomrel. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I v pondelok na neverejnom zasadnutí vzal Juraja H., obvineného z trestného činu zabitia, do väzby.

Prokurátor okresnej prokuratúry sa pôvodne s návrhom na väzobné stíhanie Juraja H., obvineného najskôr pre ublíženie na zdraví v súbehu s trestným činom výtržníctva, nestotožnil. Keď napadnutý 31. mája zraneniam podľahol, skutok bol prekvalifikovaný na zabitie a dozor prevzal krajský prokurátor. Ten súhlasil s návrhom polície na väzobné stíhanie obvineného.

Odporúčané články

Zosnulého Henryho, ktorý zomrel po útoku Juraja H., dopraví späť na Filipíny letka ministerstva vnútra Polícia sa obracia na verejnosť v súvislosti so zabitím Henryho na Obchodnej ulici v Bratislave

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X