Prokurátor podal návrh na väzbu Makóa a Beňu tak, aby sa vyhol sudcovi Pusluchovi

Ľudovít Makó
Bývalý riaditeľ daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 4. apríla 16:24

Prokurátor podal návrh väzbu obvinených Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu medzi 8:00 až 8:15, aby sa vyhol sudcovi Okresného súdu Bratislava III Karolovi Pusluchovi.

Uviedol to advokát Borisa Beňa Peter Kubina vo svojom profile na sociálnej sieti. Podľa Kubinu chcel prokurátor z krajskej prokuratúry, aby návrh pripadol sudkyni Ivete Halvaňovej.

Chcel sa vyhnúť Posluchovi

Ako skonštatoval advokát, sudca Juraj Kapinaj vyhodnotil, že by o väzbe v kauze nemal rozhodovať a bola voči nemu podaná aj námietka zaujatosti. Preto sa vypísal na práceneschopnosť.

„Lenže to by znamenalo, že ak by to urobil a návrh na vzatie do väzby bol súdu doručený do 8:00 v pondelok ráno (teda počas jeho služby), tak by o väzbe namiesto neho rozhodoval sudca Posluch. Tomu sa prokurátor Kováč z krajskej prokuratúry chcel vyhnúť, pretože vyhodnotil, že s vymyslenými dôvodmi väzby u neho pravdepodobne neuspeje,“ napísal Kubina.

Lehota na podanie návrhu na väzbu pritom končila o 8:15. Služby sudcov sa však striedali už o 8:00, keď od sudcu Kapinaja (a zastupujúceho sudcu Poslucha) prevzala službu podľa rozvrhu práce sudkyňa Iveta Halvoňová (a zastupujúci sudca Fitt). Preto si podľa Kubinu prokurátor počkal a návrh na súd doručil niekedy medzi 8:00 a 8:15, teda počas posledných 15 minút lehoty.

Obrovské riziko

Kubina zdôraznil, že nechať si podanie návrhu na väzbu je obrovské riziko, pretože sa môže stať malá nepredvídateľná okolnosť a lehota sa nestihne. „Preto, keď budete nabudúce počuť nejaký vreskot z politickej tlačovky, ako si niektoré orgány činné v trestnom konaní vyberajú sudcov pre prípravné konanie (pričom oni tým budú myslieť NAKA a ÚŠP), spomeňte si na tento prípad,“ uzavrel.

Prokurátor nevie ovplyvniť výber službukonajúceho sudcu, teda sudcu, ktorý bude rozhodovať o ním podanom návrhu na vzatie obvinených do väzby. Uviedla to Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá sa ohradila proti podľa nej „urážlivým vyjadreniam rôznych subjektov“ na adresu dozorového prokurátora v uvedenej veci. Stanovisko krajskej prokuratúry poskytol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Bratislavská prokuratúra dodala, že evidujú zvýšenú snahu riešiť vec v mediálnom priestore, a to i uvádzaním rôznych neprávd, špekulácií a konšpirácií. „Uvedené snahy však považujeme za neprípustnú snahu ovplyvňovať trestné konanie s cieľom ovplyvniť vo veci subjekty trestného konania. Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vo veci vykonáva dozor striktne v zmysle právnych predpisov, pričom jeho činnosť podlieha dohľadu ako bezprostredne nadriadeného prokurátora, tak i nadriadeného prokurátora,“ dodali.

Svedectvá dvoch kajúcnikov

Polícia podľa medializovaných informácií obvinila kajúcnikov, konkrétne bývalého šéfa kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu pre svedectvá v kauze údajného úplatku pre bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Vyšetrovateľ údajne oboch zadržaných mužov viní z toho, že klamlivo vypovedali.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris BeňaĽudovít MakóPeter KubinaVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná služba