Prokurátor Špirko usvedčil Kaliňáka a Počiatka, tvrdí Matovič a nazval ho národným hrdinom

OĽaNO považuje Špirka za národného hrdinu.
Foto: video

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko sa stal národným hrdinom. Povedal to na štvrtkovej  tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič s tým, že usvedčil ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a exministra financií Jána Počiatka (Smer-SD) z toho, že vyberali zo štátnych zákaziek milióny eur.

Po roku a pol šikanovania ho očistili

„Vasiľ Špirko pri vyšetrovaní iných podvodov natrafil na človeka, ktorý odokryl ako Robert Kaliňák a Ján Počiatek naše peniaze prelievajú na vlastné účty,“ uviedol Matovič, podľa ktorého, keď sa o tom Kaliňák dozvedel, zneužil svoje postavenie. Kaliňák podľa neho spustil proces proti statočnému prokurátorovi, ktorý chcel odhaliť celú štruktúru.

„Rok a pol ho šikanovali a minulý týždeň ho aj disciplinárna komisia očistila a povedala, že v ničom nezlyhal,“ pripomenul Matovič. Podľa neho, ak by prípad ďalej viedol Špirko, tak by Kaliňák a „celá banda, ktorá systematicky rozkráda štát, skončili v base“. Matovič sa pýta, kto dnes vyšetruje prípad, kde ide o 200 miliónov eur? Zároveň vyzval aj ostatných statočných ľudí, prokurátorov, policajtov „poďte a svedčte“. „Vládne nám mafia, ktorá sprivatizovala štát,“ uviedol.

Previazanosť štátu so zločinom

Poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová podotkla, že na Slovensku je previazanosť štátu s organizovaným zločinom. Zároveň vyzdvihla statočnosť Špirka. „Hrozí mu, že jeho kariéra bude navždy ohrozená, napriek tomu sa nebál,“ povedala s tým, že mu hrozia aj ťahanice po súdoch. OĽaNO je presvedčené, že na Slovensku je potrebná zmena vlády.

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za snahu o diskreditáciu jeho osoby. Uviedol to vo štvrtok v tlačovom vyhlásení s tým, že vyzval všetkých policajtov, vyšetrovateľov a príslušníkov silových rezortov, ak majú podobnú skúsenosť, aby prehovorili a obrátili sa na Generálnu prokuratúru SR.

„Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol takpovediac účelovo stíhaný, za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na pána Kaliňáka,“ uviedol Špirko.

Z obvineného sa stal svedok

Podľa Špirka diskreditácia jeho osoby súvisí s prípadom, ktorý vyšetroval ako prokurátor. V rámci neho vyslovila jedna osoba, ktorá bola obvinená z trestnej činnosti za účelom zníženia trestu ochotu vypovedať ako svedok. Táto osoba sa zúčastnila na verejnom obstarávaní sieťových komponentov a technológií pre ministerstvo vnútra. Svedok podľa Špirka v rámci obstarávania opísal sieť spoločností, osôb a finančných vzťahov.

Obstarávanie riadil „Pán Milan“, podľa svedka osoba blízka ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a tiež bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi. Druhým človekom aktívnym v rámci procesu obstarávania bol „Peňaženka“. Jeho úlohou bolo vytvárať účtovné pozadie a transakčnú históriu peňazí určených pre „Jana a Roba“. Podľa svedka spravoval peniaze z provízií a mal zabezpečiť ich legalizáciu. Provízie podľa Špirka platila aj spoločnosť svedka za to, že sa mohla zúčastňovať na zákazke.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán KuciakJán PočiatekRobert KaliňákVasiľ ŠpirkoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti