Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Komunalne volby
Foto: ilustračné, SITA/Michal Svítok
16. septembra 2014 SprávyKomunálne voľby od SITASITA Diskusia()

Prokuratúra má prvý podnet k voľbám, podali ho na východe

KOŠICE 16. septembra (WEBNOVINY) – Prvý podnet na marenie prípravy komunálnych volieb na Slovensku, konkrétne v Mestskej časti Košice – Sever podali v utorok ráno na košickej prokuratúre Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda. Podnet rovnakého znenia zaslali okrem prokuratúry aj na ministerstvo vnútra a Ústrednej volebnej komisii.

Polaček a Gibóda požadujú od prokuratúry a Ministerstva vnútra SR vysloviť právny názor, respektíve prijať také opatrenia, aby nedošlo k spochybneniu volieb v Mestskej časti Košice – Sever, ktoré sa uskutočnia 15. novembra 2014. Podľa vyjadrenia Polačeka mestská časť Košice – Sever porušila zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí tým, že nezverejnila počet obyvateľov obce 85 dní pred dňom volieb, teda do 22. augusta.

Obce a mestské časti musia zverejňovať dokumenty

Každá obec, respektíve mestská časť je povinná v rámci zákona a príslušných usmernení zverejniť dokumenty, ktoré spresňujú pravidlá, na základe ktorých sa potenciálny kandidáti rozhodujú zabojovať o priazeň voličov. Polaček tvrdí, že nezverejnením počtu obyvateľov v mestskej časti došlo k poškodeniu a k znevýhodneniu nezávislých uchádzačov o kandidatúru na post starostu či poslanca. Zaregistrovanie kandidátov je závislé od počtu vyzbieraných podpisov pod petíciu na ich podporu a tá úzko súvisí s počtom

„Po dôkladnej právnej analýze, ktorá vnikla v rámci našej pomoci občianskym a nezávislým kandidátom na Severe pri spracovávania ich žiadosti o registráciu, sme sa rozhodli podať tento podnet, pretože v zákone o voľbách je striktne povedané, že ak sa voľby nevykonajú podľa zákona z akéhokoľvek dôvodu, predseda parlamentu vyhlási v obci (mestskej časti) nové voľby,“ vysvetľuje Marcel Gibóda

Starosta hovorí o ‘blbosti’

Podľa Polačeka súčasný právny stav na Severe dáva neúspešným kandidátom právo spochybniť celý proces volieb. Je neprípustné, aby sa ešte pred registráciou kandidátov do novembrových volieb do orgánov samosprávy viedli diskusie, ako spochybniť budúcich víťazov na Severe.

O vyjadrenie sme požiadali aj starostu košickej mestskej časti Sever Mariána Gaja. „Je to blbosť. Je to jeho volebná kampaň. Veď pri stanovovaní volebných okrskov sme vychádzali z počtu obyvateľov a bolo to aj na miestnom zastupiteľstve,“ povedal Gaj. Doložil, že údaj o počte volebných obvodov, okrskov a počte volených poslancov je zverejnený na stránke mestskej časti.

Odporúčané články

Slovensko hľadá superstarostu, inštitút spustil novú kampaň Primátorom Martina chce byť exdžudista, kandiduje za SNS

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Komunálne voľby

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...