Prokuratúra nie je podľa Čentéša nezávislá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čenteš, Trnka
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Prokuratúra nie je a nemôže byť nezávislá, myslí si koaličný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš.

„Pokiaľ sa v rámci prokuratúry uplatňujú hierarchické modely, nemôžeme hovoriť o nezávislosti. Prokuratúra je samostatná, to znamená, že je oddelená od výkonnej moci, zodpovedá parlamentu a tak by to aj malo zostať,“ povedal dnes, keď ústavnoprávny výbor parlamentu vypočúval kandidátov na generálneho prokurátora. Samostatnosť prokuratúry považuje za „alfu a omegu“.

Koaličný kandidát zdôraznil, že nie je previazaný na žiadnych politikov a nikdy nekonal v prospech tretej osoby a zaviazal sa, že zostane politicky neutrálny. „Ak toto nedokážem urobiť, tak som tu zbytočný,“ podčiarkol. Princíp, že verejné orgány môžu konať len v medziach zákona ústavnosti, je pre Čentéša záväzný. „Ak toto nenaplním, tak tam nemám čo robiť,“ myslí si.

Žitňanskej reformu uvítal

Čentéš chce ako potenciálny generálny prokurátor predovšetkým zrýchliť trestné konanie, ktoré nezriedka trvá päť, desať aj viac rokov. Dosiahnuť to chce presunutím prokurátorov zo zrušených vojenských prokuratúr na okresné prokuratúry.

Podotkol, že kým niektorí krajskí prokurátori riešia aj 40 spisov mesačne, na vojenského prokurátora pripadá približne dva a pol spisu. Zároveň chce stanoviť kvantitatívne a kvalitatívne ukazovatele, ktoré by indikovali efektivitu jednotlivých prokurátorov a prokuratúr. Koaličný kandidát si tiež želá, aby prokurátori častejšie využívali odklon, aby sa veci riešili mimo hlavného pojednávania a dohodol sa zmier či dohoda o vine a treste.

Snahu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) prokuratúru stransparentniť a otvoriť verejnej kontrole Čentéš podporuje. Zverejňovanie rozhodnutí prokuratúr by sa podľa neho malo týkať predovšetkým generálnej prokuratúry. „Sú najpoužiteľnejšie z hľadiska aplikačnej praxe,“ poznamenal.

Trnka je skeptický

Opozičný kandidát Dobroslav Trnka je k zverejňovaniu rozhodnutí skeptickejší. „Prokuratúra je trošku uzavretý okruh, neviem si predstaviť, že by sa prokuratúra stala transparentnou v tom zmysle, že by sme so všetkým chodili na ulicu, všetko zverejňovali a ukazovali len z taktického hľadiska,“ povedal. Trnka sa zároveň nazdáva, že vstup laických prvkov do výberových či disciplinárnych konaní nie je dobrou myšlienkou. Podotkol, že prokuratúra neprijíma „hotových“ prokurátorov, ale si ich postupne vychováva.
Trnka
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

K niektorým zmenám, ktoré Žitňanská presadila, má výhrady aj Čentéš.

Nazdáva sa, že pri záväzných rozhodnutiach by mal byť zachovaný terajší stav, teda ich vydávanie generálnym prokurátorom. Kritizoval častú novelizáciu Trestného zákona a Trestného poriadku.

Je dosť alarmujúce, keď od 1. januára 2006 máme viac ako desať noviel Trestného zákona a Trestného poriadku,“ podotkol. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) avizoval, že verejná voľba generálneho prokurátora sa bude konať v piatok 17. júna. Verejnú voľbu však ešte môže zvrátiť ústavný súd, na ktorý sa obrátil zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý, ten považuje verejnú voľbu za protiústavnú.

Súd svoj ďalší postup a vydanie prípadného predbežného opatrenia, ktorým by sa verejná voľba zatiaľ zastavila, oznámi v stredu 15. júna. Nový generálny prokurátor bude pôsobiť už v nových podmienkach prokuratúry, ktoré presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dobroslav TrnkaJozef ČentéšLadislav TichýLucia ŽitňanskáRichard Sulík