Prokuratúra rešpektuje publicitu v kauze Kuciak, médiá však trestnému stíhaniu nepomáhajú

KUCIAK: Spomienkový pochod v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Prokuratúra rešpektuje a akceptuje záujem médií o vyšetrovanie dvojnásobnej úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a o odhalenie a potrestanie jej páchateľov a objednávateľov.

Využili zákon o slobodnom prístupe k informáciám

Absolútne sa však nestotožňuje so spôsobom, akým sa v poslednom čase zverejňujú informácie o prebiehajúcom vyšetrovaní. Uvádza sa to v stanovisku Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a Úradu špeciálnej prokuratúry v súvislosti s publicitou úkladnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, napriek opakovaným výzvam, a to aj osobnej výzve generálneho prokurátora, na zdržanlivosť pri vyhľadávaní a zverejňovaní informácií, médiá využili možnosti poskytnuté zákonom o slobodnom prístupe k informáciám na zverejnenie konkrétnych skutočností a dôkazov z trestného konania a na zverejnenie plných mien a osôb, ktoré mohli mať účasť na spáchanom skutku, uvádza sa ďalej v stanovisku.

Informovali ďalších možných podozrivých

„Zverejnením týchto skutočností médiá žiadnym spôsobom nepomohli ďalšiemu trestnému stíhaniu, iba informovali ďalšie osoby majúce potenciálnu účasť na skutku, akým spôsobom a akým smerom sa vyšetrovanie uberá a aké skutočnosti sú orgánom činným v trestnom konaní známe. Okrem toho sa zverejňovaním informácií z vyšetrovacieho spisu narúša zásada neverejnosti prípravného konania. Zverejňovanie plných mien a priezvisk obvinených a osôb, ktoré dokonca ani obvinené nie sú, je v zásadnom rozpore s princípom prezumpcie neviny. Na tieto skutočnosti prokuratúra opakovane upozorňuje a žiada médiá, aby sa do právoplatného skončenia prípravného konania v tejto veci ďalšieho podobného postupu vyvarovali,“ uzatvára stanovisko Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry.

Novinára a jeho snúbenicu zavraždili 21. februára v ich dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 mm.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Kuciak
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRPZ Policajný zbor SR