Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Budova Generálnej prokuratúry SR v Bratislave. Foto: SITA/Nina Bednáriková
26. augusta 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Prokuratúra zostáva skrytá pred verejnosťou, tvrdí Žitňanská

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Novela zákona o prokuratúre, ktorú v stredu schválila vláda, nezavádza dostatočne mechanizmy na jej kontrolu verejnosťou, myslí si to podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská. Vláda na zasadaní prijala návrh novely zákona o prokuratúre, pričom do pôvodného návrhu boli podľa nej zakomponované aj viaceré výhrady strany Most-Híd. Podľa podpredsedníčky Lucie Žitňanskej je to však stále málo.

“Som presvedčená, že postavenie prokuratúry treba zmeniť, pretože dodnes je to jedna z mála inštitúcií, ktorá ešte od čias komunizmu neprešla žiadnou výraznejšou zmenou,” uviedla pre agentúru SITA. Podľa nej musí byť cieľom zmien otvorenie prokuratúry verejnej kontrole, zníženie politického vplyvu v nej a nastavenie vzťahov tak, aby prispeli k väčšej objasnenosti trestných činov a nie k ich nevyšetreniu, ako sme toho svedkami zvlášť v prípade špeciálnej prokuratúry.

Na zásadnú zmenu by podľa Lucie Žitňanskej bola potrebná aj zmena ústavy, preto hlavným cieľom pri tejto novele by malo byť otvorenie prokuratúry verejnej kontrole. “Tento cieľ však schválená novela plní len čiastočne, keďže výberové konania na čakateľov na prokurátora zostávajú neverejné, tak ako rozhodnutia disciplinárnych konaní, či rozhodnutia etickej komisie,” vyhlásila Žitňanská. Podľa nej je síce správne, že výberové konania na prokurátora budú verejné, ale nevidí žiaden dôvod, aby neverejnými zostali výberové konania na čakateľov na prokurátorov, keďže práve oni tvoria väčšinu budúcich prokurátorov.

Do novely zákona je podľa Lucie Žitňanskej potrebné zapracovať ešte ďalšie zmeny na to, aby prokuratúra nezostala skrytá pre zrakmi verejnosti. “Strana Most-Híd bude preto v parlamente navrhovať zmeny, ktorých cieľom bude zvýšiť transparentnosť prokuratúry a otvoriť ju viac kontrole verejnosti,” dodala Žitňanská.

Odporúčané články

Novela infozákona dostala zelenú, mnohé zmeny vypadli Vznikne elektronická Zbierka zákonov, kritizujú ju aktivisti

Témy

Diskusia

Mne na nej vadí, že je falošná a bezcitná. Gašparovič sa radšej venoval fujare a poľovačke.Nič nevedel poriadne robiť pokiaľ bola ministerkou, tak jej žiadny zákon nevadil, ani vtedy, keď volili skartovača Čentéša a robili v parlamente divadlo, raz tajne, potom verejne, opakovať....dovtedy, kým nebol zvolený ten pravý z ich tábora. Ešte dobre, že Gašparovič jeho vymenovanie nepodpísal...už by bola skartovaná... Bude nám to veselo .Lietajúce fufňavé hmmm-hmmmm sa prebralo z letnej letargie. prometeus Vychcaná hnida drísta.Obyčajná blcha,ktorá len preskakuje od straničky do straničky.Ale v tom špinavom zlepenci je ich viac.Procházka,Fedor,Lipšic,Jurzyca atd......proste banda korytárska.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...