Propolis E.P.I.D. ako prírodné antibiotikum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 6. októbra – (WBN/PR)

Kde sa propolis berie, aké má zloženie?

Včely, ktoré sú vo včelstve určené na produkciu propolisu, zbierajú na púčikoch kríkov a stromov lepkavú živicovú substanciu, ktorú následne miešajú s voskom, a pôsobením včelích enzýmov obsiahnutých v slinách vzniká propolis. Včely ho využívajú ako stavebný a ochranný materiál, ktorý „očisťuje“ ich prostredie – predovšetkým pôsobí antisepticky, ničí patogénne mikroorganizmy a chráni tým aj včelstvá pred infekčnými chorobami.

Aké má propolis účinky?

Propolis má širokospektrálne účinky protivírusové, protibakteriálne, protiplesňové (antimykotické), protizápalové a antioxidačné. Tradične sa propolis používal pri bakteriálnych infekciách podobne ako antibiotiká, keďže má preukázaný protibakteriálny mechanizmus účinku.

Prečo sa propolis doteraz vo väčšej miere nepoužíva napríklad u detí, keď podporuje imunitu, pôsobí protivírusovo a protibakteriálne?

Využitie propolisu napríklad v prípade respiračných infekcií u detí brzdil jeho alergénny potenciál. Avšak len nedávno talianska firma Specchiasol vyvinula jedinečný biotechnologický postup, ktorý eliminuje alergénnu frakciu propolisu, pričom sú zachované látky zaisťujúce jeho prospešné účinky. Na tento krok nadväzuje zníženie obsahu voskov, mastných kyselín, triglyceridov a prímesi peľov. Všetky tieto kroky vedú k uvoľneniu aktívnych účinných látok z väzby na vosky a tým ich lepšiu vstrebateľnosť (dostupnosť) a využiteľnosť v organizme. Výsledný nealergénny propolis vo forme prášku je označený skratkou E.P.I.D. (Extrakt Propolisu Izolovaný Disperzný). Uvedený biotechnologický postup bol patentovaný pod názvom „Process for obtaining non-Allergic propolis“ (Postup pre získanie nealergénneho propolisu, patent č. WO 2011114291 A1). Veľkou výhodou konečného práškového propolisu je fakt, že je veľmi dobre rozpustný vo vode na rozdiel od surového propolisu. Neobsahuje alkohol ako ho obsahujú bežne dostupné alkoholové propolisové extrakty, preto je vhodný pre deti.

Čistený propolis E.P.I.D. rozpustný vo vode.

Aké je využitie propolisu E.P.I.D. v pediatrii?

Propolis E.P.I.D. je využiteľný nielen u dospelých, ale predovšetkým u detí. Talianski pediatri ho označujú za prírodné antibiotikum, na ktoré nebola doposiaľ zaznamenaná rezistencia. Jeho využitie v pediatrii môže znížiť odolnosť (rezistenciu) patogénnych baktérií na klasické antibiotiká, ktorá dnes vzniká vďaka ich častokrát zbytočnému užívaniu, čo môže viesť k neúspechu liečby závažných mikrobiálnych infekcií. Preto na význame nadobúdajú tradíciou preverené prírodné látky s imunomodulačným, antibakteriálnym a antivírusovým pôsobením a s ochranným pôsobením na sliznice respiračného traktu.

Dá sa propolis E.P.I.D. kombinovať s inými účinným látkam, ktoré tiež podporujú imunitu?

Propolis E.P.I.D. sa dá vhodne kombinovať s prírodnými látkami, ktoré pôsobia lokálne na sliznice dýchacích ciest protizápalovo, hojivo a protibolestivo, napr. pri bolestiach hrdla, kašli a tak ešte umocňujú protiinfekčné pôsobenie propolisu. Talianská firma Specchiasol pripravila viaceré cielené kombinácie propolisu E.P.I.D. s rastlinnými extraktami, čím prináša pre prevenciu a liečbu infekcií dýchacích ciest unikátne prípravky PREVAPIS JUNIOR s komplexným pôsobení, ktoré sú vhodné aj pre deti od 3 rokov. Práve u malých detí je vhodné prirodzeným spôsobom podporovať imunitný systém, aby sa vyhli bakteriálnym infekciám a užívaniu antibiotík.

Existuje klinická štúdia, ktorá preukazuje pozitívny efekt propolisu u detí?

Príkladom môže byť kombinácia použitá v randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii, v ktorej bol pre zosilnenie imunostimulačného pôsobenia propolis kombinovaný s extraktom z echinacey a s vitamínom C. Do štúdie bolo zaradených 430 detí vo veku 1-5 rokov. Výsledky ukázali, že 12-týždňové preventívne podávanie opísanej kombinácie významne znížilo výskyt respiračných infekcií v zimnej sezóne (o 50% oproti placebu), a pokiaľ sa vyskytli, počet dní s chorobou sa znížil (o 59%). Propolisový prípravok skrátil aj výskyt zápalov stredného ucha (o 68%) a zníženie spotreby antibiotík (o 50%). Deti liečbu veľmi dobre tolerovali.

www.prevapis.sk

Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať