Proruské regióny môžu mať špeciálny štatút, no až po voľbách

Vojnou zmietaná Ukrajina
Strategické mesto Debaľceve v stredu dobyli separatisti. Ukrajinská vláda z mesta sťahuje svoje vojenské sily. Foto: SITA/AP

KYJEV 17. marca (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament v utorok odhlasoval zákon povoľujúci proruským separatistickým regiónom na východe krajiny obmedzenú samosprávu.

Všetko o situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ukrajina si týmto opatrením chce zachovať podporu Západu pri mierových rokovaniach, napriek niektorým kritickým hlasom, že separatisti tak dostanú väčšiu moc nad regiónom. Zákon udeľujúci špeciálny štatút „ľudovým republikám“, ako sa označujú separatisti, nasleduje po mierovej dohode vypracovanej v Bielorusku minulý mesiac.

Rusi zákon kritizujú

Kyjev však teraz zákon podmienil tým, že východné regióny majú právo na samosprávu iba po riadnych voľbách, ktoré sa musia konať v súlade s ukrajinským právom, čím si vyslúžil okamžitú kritiku Ruska.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok v Moskve vyhlásil, že ukrajinský zákon predstavuje „ostrý odklon od minských dohôd“, pretože „špeciálny štatút“ zviazal s voľbami, ktorých sa nemôžu zúčastniť aktuálni lídri regiónov.

Nepáči sa ani separatistom ani Tymošenkovej

Separatistickí lídri taktiež skritizovali zákon. „Všetky otázky, ktoré dnes prerokoval ukrajinský parlament, sú v úplnom rozpore s minskými dohodami,“ uviedol separatistický vodca Alexej Karjakin, pričom dodal, že Kyjev podľa neho plánuje „nové krviprelievanie“.

Proti zákonu sa vyjadrili aj niektorí prozápadní činitelia vrátane bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej. Západné vlády vidia stále najlepšiu možnosť na trvalé urovnanie konfliktu, pri ktorom prišlo o život už viac ako 6-tisíc ľudí, v minských dohodách.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Lavrov