Protest voči násiliu polície v Baltimore sa zmenil na oslavu

Protest voči policajnej brutalite v USA sa zmenil na oslavu
Tisíce ľudí pochodovali v sobotu ulicami amerického Baltimoru, aby oslávili obvinenie šiestich policajtov v súvislosti so smrťou dvadsaťpäťročného Freddieho Graya, ktorý zomrel 19. apríla v dôsledku zranenia chrbtice v policajnom aute. Baltimorská prokurátorka Marilyn Mosbyová obvinila v piatok jedného policajta z vraždy a piatich ďalších zo zabitia. Foto: SITA/AP

BALTIMORE 3. mája (WEBNOVINY) – Tisíce ľudí pochodovali v sobotu ulicami amerického Baltimoru, aby oslávili obvinenie šiestich policajtov v súvislosti so smrťou dvadsaťpäťročného Freddieho Graya, ktorý zomrel 19. apríla v dôsledku zranenia chrbtice v policajnom aute.

Obrazom: Protest voči policajnej brutalite v USA sa zmenil na oslavu

Pôvodne malo ísť o demonštráciu proti policajnej brutalite voči černošskému obyvateľstvu, vznesenie obvinení však zmenilo protest na oslavu.

Baltimorská prokurátorka Marilyn Mosbyová obvinila v piatok jedného policajta z vraždy a piatich ďalších zo zabitia. Šesticu policajtov následne prepustil súd v štáte Maryland na kauciu v sume 250 až 350-tisíc dolárov. Podľa prokurátorky Gray utrpel smrteľné zranenia chrbtice počas jazdy v policajnej dodávke.

Obrazom: Proti policajnej brutalite v USA protestovali stovky ľudí

Zasahujúci policajti mu podľa obvinení spútali nohy aj ruky, no nezapli mu bezpečnostné pásy a následne neposkytli dostatočnú pomoc. Smrť mladého černocha vyvolala masové násilné protesty nielen v Baltimore, ale aj v ďalších amerických mestách. Starostka Baltimoru Stephanie Rawlingsová-Blakeová zrušila v nedeľu nočný zákaz vychádzania. „Nikdy som nechcela, aby zákaz vychádzania platil o jediný deň dlhšie, než je potrebné,“ povedala Rawlingsová-Blakeová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom