Protestujúci prišli pred Bonaparte predposlednýkrát

Pred komplexom Bonaparte sa konal ôsmy protest proti Kaliňákovi
Účastníci protestu pred bytovým komplexom Bonaparte. Protest proti zlodejom v politike zorganizovali opozičné strany SaS a OĽaNO. Bratislava, 8. august 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 29. augusta (WebNoviny.sk) – Pred komplexom Bonaparte v Bratislave v pondelok opozícia zorganizovala predposledný protest za odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre kauzu Bašternák. Posledné takého stretnutie ohlásila na pondelok 5. septembra.

Na akcii sa zišlo približne 300 ľudí. Viacerí niesli transparenty, medzi nim aj jeden s heslom „Kali, nechaj sa vyšetriť!“ Ľudia mali na sebe červené tričká s nápisom Červená Kaliňákovi. Ako pred zúčastnenými povedal opozičný poslanec Martin Poliačik (SaS), ľudia si za účasť na protestoch počas leta môžu zatlieskať.

Poliačik pripomenul SNP

Poznamenal, že práve v pondelok si pripomíname 72. výročie Slovenského národného povstania, jedinečnú udalosť, na základe ktorej sa Slováci zaradil k víťazom 2. svetovej vojny. „Povedali si, ideme do toho, a stálo to za to. Keď tento štát znásilnil Vladimír Mečiar, išlo sa do toho, spojil sa kto mohol, a stálo to za to?“ spýtal sa ľudí, ktorí mu odpovedali potleskom a pokrikom „odstúpiť, odstúpiť“.

Poliačik pokračoval a ľuďom ďalej pripomenul, že pred komplexom Bonaparte boli každý týždeň. „Bude to stáť za to?“ spýtal sa a dav mu opäť odpovedal potleskom a pokrikom. Poliačik tiež dodal, že Robert Kaliňák veľmi dobre vie, že sa blíži koniec. „Slušní ľudia chodili a hovorili, že toho majú dosť a že sa už nechcú pozerať na to, ako nám rozkráda štát. Ak teda nie sme ovce, tak musíme povedať, že si zoberieme štát naspäť,“ ukončil poslanec a davu pripomenul, že vyjadrením svojho názoru „vytlačíme túto zberbu, ktorá si hovorí vláda.“

Na akcii v pondelok vystúpili aj poslankyne za SaS Janka Cigániková a Anna Zemanová. Ľuďom sa prihovoril aj scenárista a režisér Nikita Slovák.

Mimoriadne schôdze k téme boli presunuté

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov. Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené nájomné, čo považujú za úplatok.

Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu. Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze. Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna ZemanováLadislav BašternákMartin PoliačikRobert FicoRobert KaliňákVladimír Mečiar