Protesty moslimov pred Chrámovou horou skončili, Izrael odstránil aj kamery

Jeruzalem
Niektorí Palestínčania sa na znak osláv zrušenia sprísnených bezpečnostných opatrení vyšplhali na strechu mešity al-Aksá a mávali palestínskou vlajkou. Foto: SITA/AP

JERUZALEM 27. júla (WebNoviny.sk) – Na Chrámovej hore v Jeruzaleme sa opäť modlia aj moslimovia. Tí sa tam vrátili po tom, ako Izrael odtiaľ nechal odstrániť sporné detektory kovov a kamery.

Ich inštalácia pri vstupe na posvätné miesto po nedávnom útoku na izraelských policajtov vyvolala v ostatných dňoch ostré protesty moslimov a viedla k ďalším násilnostiam medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi.

Ako informuje agentúra AP, na prvých organizovaných modlitbách na Chrámovej hore, ktorú moslimovia nazývajú Vznešená svätyňa, sa zúčastnili tisícky veriacich. Niektorí Palestínčania dokonca na znak osláv zrušenia sprísnených bezpečnostných opatrení vyšplhali na strechu mešity al-Aksá a mávali palestínskou vlajkou.

Ako však informuje AP, krátko po tom, ako na miesto začali opäť prichádzať moslimovia, došlo medzi palestínskymi veriacimi a izraelskou políciou k stretu. Palestínčania údajne hádzali do strážnikov pri vchode kamene, na čo bezpečnostné zložky reagovali použitím slzného plynu a streľbou gumovými nábojmi. Podľa palestínskeho Červeného polmesiaca k nepokojom došlo po tom, ako bezpečnostné služby uzavreli jednu z brán, keď sa cez ňu snažilo prejsť veľké množstvo ľudí. Zranenia podľa organizácie utrpelo 37 Palestínčanov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom